VIDEO Výhra na druhé miesto Čechom nestačila, Nóri sa na šampionát nedostanú!

Jakub Brabec oslavuje gólJakub Brabec oslavuje gól Zdroj: SITA/AP/Petr David Josek

PRAHA - Wales ani Česko sa o play off nemuseli obávať, keďže účasť by im aj v prípade horšieho umiestenia neušla na základe postavenia medzi víťazmi skupín Ligy národov 2020/2021. Česku na druhé miesto nestačilo domáce víťazstvo nad Estónskom 2:0, Wales si ho udržal remízou na vlastnom štadióne s Belgickom 1:1. Na vedúci zásah hosťujúceho Kevina De Bruyneho odpovedal ešte v prvom polčase Kieffer Moore. Žreb play off je na programe v piatok 26. novembra.

Futbalisti Holandska skompletizovali desiatku priamych postupujúcich z európskej kvalifikácie na MS 2022 v Katare. V utorňajšom záverečnom stretnutí G-skupiny zdolali v domácom prostredí Nórsko 2:0 a prvé miesto obsadili o dva body pred Tureckom, ktoré zvíťazilo v Čiernej Hore 2:1. Turci si zahrajú baráž, Nóri skončili na tretej priečke.

Holanďania mali pred posledným kolom dvojbodový náskok pred dvojicou najbližších prenasledovateľov. V priamej konfrontácii s Nórmi im stačila remíza. Turci ich v prípade rovnosti bodov mohli predstihnúť len v teoretickej rovine, keďže mali podstatne horšie skóre (+10 k +23). V Rotterdame, kde hosťom chýbal zranený kanonier Erling Braut Haaland, zažehnali akékoľvek pochybnosti v závere duelu Steven Bergwijn a Memphis Depay. V Podgorici inkasovali Turci už vo 4. minúte a hoci výsledok otočili dvoma zásahmi, na prvenstvo mohli reálne pomýšľať jedine pri prehre Holandska.

V hre bola aj barážová miestenka v D-skupine, kde malo Fínsko na druhom mieste dvojbodový náskok pred Ukrajinou. Ten si neudržalo, v Helsinkách podľahlo úradujúcim majstrom sveta Francúzom 0:2, keď sa po zmene strán presadili Karim Benzema a Kylian Mbappe. Ukrajinci uspeli v Bosne a Hercegovine 2:0 dvoma gólmi v druhom polčase. Francúzsko malo už pred týmto duelom priamy postup vo vrecku rovnako ako Belgicko v "éčku", kde sa rozhodovalo o druhej a tretej priečke.

európska kvalifikácia MS 2022
D-skupina:
Fínsko - Francúzsko 0:2 (0:0)
Góly: 66. Benzema, 76. Mbappe

Bosna a Hercegovina - Ukrajina 0:2 (0:0)

bilancia európskej kvalifikácie MS 2022:

priamy postup (10): Srbsko, Španielsko, Švajčiarsko, Francúzsko, Belgicko, Dánsko, Holandsko, Chorvátsko, Anglicko, Nemecko

účasť v baráži z druhého miesta (10): Portugalsko, Švédsko, Taliansko, Ukrajina, Wales, Škótsko, Turecko, Rusko, Poľsko, Severné Macedónsko

účasť v baráži na základe LN (2): Rakúsko, Česko

Viac o téme: Česko Belgicko Estónsko Wales