Tenisový svet sa obáva, WTA pohrozila Číne: Ženy musia byť vypočuté, nie umlčované!

Šuaj PchengŠuaj Pcheng Zdroj: TASR/AP

LONDÝN - Ženská tenisová organizácia WTA je pripravená zrušiť svoje turnaje v Číne, pokiaľ nebude uspokojivo vyriešený prípad Šuaj Pcheng. Elitná čínska tenistka pred dvoma týždňami obvinila na sociálnej sieti bývalého významného komunistického funkcionára zo sexuálneho napadnutia a odvtedy sa na verejnosti neobjavila.

Šéf WTA Tour Steve Simon vyzval v tlačovom vyhlásení čínsku stranu na spravodlivé vyšetrenie prípadu a na to, aby bývalá svetová deblová jednotka nebola umlčovaná. Americkým médiám vo štvrtok povedal, že aféra sa môže skončiť tým, že WTA odoberie Číne usporiadateľstvo turnajov v hodnote desiatok miliónov dolárov.

"Rozhodne by sme boli ochotní na to stiahnuť naše záležitosti (z Číny) a vyrovnať sa s komplikáciami, ktoré s tým sú spojené," povedal Simon v rozhovore pre CNN. "Pretože toto je dôležitejšie ako biznis. Ženy musia byť vypočuté, nie umlčované," dodal.

V tohtoročnom kalendári WTA Tour bolo 10 čínskych turnajov vrátane finále sezóny v Šen-čene s obrovskou dotáciou 14 miliónov dolárov. Kvôli koronavírusovej pandémii boli ale všetky turnaje v najľudnatejšej krajine sveta zrušené, odložené či presunuté. Práve skončený Turnaj majsteriek sa hral v mexickej Guadalajare.

Čínska tenistka Šuaj Pcheng Galéria fotiek (2) Zdroj: SITA/AP/Michel Euler

Jedna z najslávnejších čínskych tenistiek Šuaj Pcheng 2. novembra zverejnila na čínskej sociálnej sieti Weibo dlhý príspevok o svojom vzťahu s bývalým vplyvným komunistickým funkcionárom Čang Kao-lim. Niekdajší člen mocného politbyra komunistickej strany ju údajne nútil k sexu v roku 2018. Sedem rokov predtým s ním tenistka mala sexuálny vzťah, ktorý sa ale neskôr skončil.

Dvojnásobná grandslamová víťazka vo štvorhre Šuaj Pcheng v príspevku, ktorý bol zhruba pol hodiny po zverejnení zmazaný, napísala, že pre svoje tvrdenie nemá žiadne dôkazy. Odvtedy o nej nikto z globálnej tenisovej komunity nepočul.

Záhadný list

V stredu čínska štátna televízia CGTN na twitteri zverejnila text, o ktorom tvrdí, že je to e-mail od Šuaj Pcheng zaslaný šéfovi WTA Simonovi. Tenistka v ňom svoje tvrdenie o sexuálnom napadnutí odmieta a tvrdí, že je v poriadku. O pravosti listu však panujú mimo Číny veľké pochybnosti a sám Simon uviedol, že jeho obavy o tenistkin osud nerozptýlil, ale skôr prehĺbil.

Podporu svojej kolegyni vyslovili na sociálnych sieťach a v médiách tenisti a tenistky vrátane hviezd Novaka Djokoviča či Sereny Williamsovej. Na sociálnych sieťach často sprevádzajú svoje príspevky hashtagom #WhereIsPengShuai (Kde je Šuaj Pcheng).

Čínski predstavitelia ešte oficiálne aféru nekomentovali, nediskutuje sa o nej ani na internete, ktorý je v najľudnatejšej krajine sveta cenzurovaný. Škandál prichádza zhruba tri mesiace pred začiatkom zimných olympijských hier v Pekingu, proti ktorým protestujú ľudskoprávne organizácie kvôli porušovaniu ľudských práv v krajine.

Viac o téme: Serena Williamsová Novak Djokovič WTA Čína Šuaj Pcheng Steve Simon
  • Autor: © Zoznam
  • Twitter/wta
  • Zdroj: ČTK

Súvisiace články

 
Staršie správy
Staršie správy
Staršie správy