Hokejový Slovan využil zaváhanie Nitry: Po demolácii Michaloviec belasí späť na ligovom tróne

Vľavo hráč HC Slovan Bratislava Daniel Gachulinec, vpravo hráč  HK Dukla Ingema Michalovce František GajdošVľavo hráč HC Slovan Bratislava Daniel Gachulinec, vpravo hráč HK Dukla Ingema Michalovce František Gajdoš Zdroj: TASR/Roman Hanc

MICHALOVCE - Hokejisti HC Slovan Bratislava zvíťazili v 17. kole Tipos extraligy na ľade HK Dukla Ingema Michalovce 6:1. Aj vďaka zaváhaniu Nitry v Liptovskom Mikuláši sa dostali na prvé miesto tabuľky.

Oba tímy chceli odčiniť piatkové prehry a lepší vstup do zápasu mali domáci. Po tom, čo Slovanisti neskórovali po sľubných šanciach Sersena a Yogana sa Kukuča počas avizovanej presilovky predral pred Gudlevskisa a otvoril skóre - 1:0. Náskok domácich však vydržal iba 76 sekúnd, keďže Preisinger strelou spomedzi kruhov zužitkoval prihrávku Gašpara - 1:1. Kapitán michalovského tímu Mihálik spravil v 12. minúte chybu pri rozohrávke, puk mu vzal Takáč, ktorého prihrávku zužitkoval Rapuzzi - 1:2. Hostia ubránili tesný náskok v oslabení v 14. minúte a do 2. tretiny si preniesli 92-sekundovú presilovku o dvoch hráčov.

Michalovský tím však kritickú situáciu zvládol bez inkasovaného gólu. "Belasým" síce nevyšla dvojnásobná početná výhoda, no v 27. minúte potrestali vylúčenie Mašlonku. Na 3:1 upravil svojím prvým gólom v drese Slovana Haščák, ktorý zakončil prečíslenie s Rapuzzim - 1:3. V závere druhej tretiny bol blízko ku kontaktnému gólu Žitný, no brankár Gudlevskis pohotovo zasiahol.

Vľavo hráč HK Dukla Galéria fotiek (18) Zdroj: TASR/Roman Hanc

Domáci spravili v zápase viacero chýb a za jednu z nich pykali aj v 45. minúte. Nepokrytý Haščák zužitkoval prihrávku Takáča a upravil na 1:4. Krátko na to nepridal druhý gól domácich Faith a po potýčke s Maierom sa zápas skončil pre Fourniera. Na konci následnej presilovkovej kombinácie bol Fominych, ktorý zvýšil na 5:1. V pokračujúcej početnej výhode pridal Gašpar o 24 sekúnd ďalší gól Slovana. Náskok hostí nezvýšil v 56. minúte Takáč, keď po ďalšej chybe súpera neuspel v samostatnom úniku.

HK Dukla Ingema Michalovce - HC Slovan Bratislava 1:6 (1:2, 0:1, 0:3)
Góly: 6. Kukuča (Buc) - 8. Preisinger (Gašpar, Jääskeläinen), 12. Rapuzzi (Takáč), 27. Haščák (Rapuzzi, Gašpar), 45. Haščák (Takáč, MacKenzie), 52. Kytnár (Fominych, Yogan), 52. Gašpar (Takáč, MacKenzie). Rozhodovali: Valach, Stano - Ordzovenský, Knižka, vylúčení: 5:6 na 2 min., navyše Fournier (Mich.) 5+DKZ za pästný súboj, presilovky: 0:3, oslabenia: 0:0, 99 divákov.

Michalovce: Kaarlehto - Bokroš, Macejko, Ťavoda, Gajdoš, Mihálik, Stripai, Hajnik - Regenda, Cameranesi, Keränen - Faith, Galamboš, Mráz - Žitný, Suja, Fournier - Mašlonka, Buc, Kukuča - Chalupa

Slovan Bratislava: Gudlevskis - Mackenzie, Golian, Gachulinec, Sersen, Valach, Maier, Štajnoch - Takáč, Rapuzzi, Haščák - Gašpar, Preisinger, Jääskeläinen - Yogan, Kytnár, Matoušek - Šotek, Bezák, Fominych

Róbert Döme, tréner HC Slovan Bratislava: "Dnes sme zápas odohrali v takom tempe, aké od našich hráčov očakávame v každom zápase. V uplynulých troch sme mali útlm, ale dnes sa chlapci dali dokopy. Vedeli sme, že nás čaká ťažký zápas. Myslím si, že sme boli lepší celý zápas a zaslúžene sme vyhrali."

Juraj Faith, asistent trénera HK Dukla Ingema Michalovce: "Keď nie ste kvalitou konkurencieschopní, tak musíte na ľade pôsobiť ako jedno mužstvo, ktoré v každom striedaní vydá zo seba všetko. Mužstvo, ktoré bude schopné zrážať sa, blokovať strely a bude pôsobiť tak, ako keby bolo na ľade naposledy. Dnes hralo za nás niekoľko jednotlivcov, ktorí si prišli zahrať zápas. Gólovo sme ho rozbehli dobre, ale kvalita Slovana sa prejavovala každým striedaním. Aj proti takémuto mužstvu sa dá hrať, ale na ľade to musí vyzerať inak. Momentálne nám vzadu chýba kvalita, ale to neospravedlňuje veci, na ktoré som poukázal. Slovan bol dnes lepší, gratulujem mu k víťazstvu."

Nitra na Liptove stratila dvojgólové vedenie

Hokejisti Liptovského Mikuláša zdolali v zápase 17. kola Tipos extraligy doterajšieho lídra tabuľky HK Nitra 3:2 po predĺžení. Liptáci tak prerušili šnúru šiestich prehier.

Domáci Obdržálek mal prvú šancu už po pár sekundách, onedlho hral Mikuláš aj presilovú hru. Ale hostia sa bez problémov ubránili. V početnej výhode hrala potom aj Nitra, vytvorila si tlak, ale bez gólového efektu. V ďalšom priebehu mali hostia viac z hry, ale šance nevyužili Bajtek a ani Hrnka. Dobrú možnosť mal po návrate z trestnej lavice aj Šepelev, ale v samostatnom úniku neuspel.

V druhej tretine pri hre štyroch proti štyrom otvoril skóre Varga, onedlho mohol vyrovnať Kalousek. Nebol však úspešný a hostia neskôr využili aj ďalšiu šancu, keď sa po prihrávke Krivošíka presadil Holešinský. Nitrania si po góle nedali pozor na disciplínu a domáci ich potrestali. Najskôr sa v presilovke 5 na 3 presadil Šepelev a minútu a pol pred koncom druhého dejstva vyrovnal Walega.

V tretej tretine sa hra prelievala z jednej strany na druhú, misky váh mohli na svoju stranu nakloniť najskôr hostia, no najväčšiu šancu mal Obdržálek. V samostatnom úniku ho však vychytal Honzík a zápas išiel do predĺženia.

V ňom hrali domáci presilovku, ale až po návrate vylúčeného Holešinského rozhodol Kriška.

MHk 32 Liptovský Mikuláš - HK Nitra 3:2 pp (0:0, 2:2, 0:0 - 1:0)
Góly: 36. Šepelev (Salija, Jurík), 39. Walega (Obdržálek, Salija), 61. Kriška (Ventelä, Obdržálek) – 24. Varga (Raskob), 34. Holešinský (Krivošík). Rozhodovali: Výleta, Štefik - Crman, Vyšný, vylúčení: 4:8, presilovky: 1:0, oslabenia: 0:1, 100 divákov.

L. Mikuláš: Kozel – Varttinen, Ventelä, Salija, Šepelev, Mezovský, Ilenčík, Krempaský – Kriška, Hovorka, Obdržálek – Paločko, Petráš, Jurík – Haluška, Walega, Uhrík – Nemec, Kalousek, Dunčko

Nitra: Honzík – Pupák, Raskob, Švarný, Nemec, Vitaloš, Bodák, Socha, Drábek – Buček, Hrnka, Tvrdoň – Holešinský, Rockwood, Krivošík – Volko, Varga, Sýkora – Múčka, Bajtek, Molnár

Milan Jančuška, tréner MHK 32 Liptovský Mikuláš: "Potrebovali sme zlomiť negatívnu sériu a vyhrať tento zápas. S výnimkou predošlých dvoch duelov sme však nehrali zle, no nepribúdali nám body. Preto som veľmi rád, že sme negatívnu sériu zlomili, hoci len za dva body. Nitra má veľmi kvalitné mužstvo a o to viac teší toto víťazstvo. Verím, že nás to nakopne do ďalších zápasov."

Antonín Stavjaňa, tréner HK Nitra: "Bol to opačný zápas než u nás. Vtedy Mikuláš viedol a my sme to otočili, dnes to bolo naopak. Evidentne nám väčšie výšky nerobia dobre."

Dramatické derby vo Zvolene rozhodlo predĺženie

Hokejisti HKM Zvolen zvíťazili v piatkovom zápase 17. kola Tipos extraligy nad HC´05 Banská Bystrica 5:4 po predĺžení.

Pred stretnutím oba tímy klepali hokejkami na ľad, keďže nesúhlasia s aktuálnymi protipandemickými opatreniami ohľadne obmedzení pre divákov. Prvú šancu si vytvorili hostia už v prvej minúte. Po chybe Kotvana to Berger vyskúšal z otočky, Rahm bol pozorný. Zvolenčania nevyužili presilovú hru a po nej nebol úspešný ani únik Saracina, ktorého vychytal Gajan. Na opačnej strane sa Banskobystričanom ponúklo prečíslenie troch na jedného, Fossier zakončil pod hornú žŕdku, blysol sa opäť gólman HKM. V jedenástej minúte sa Zuzin tešil z gólu, ale arbitri ho neuznali pre predchádzajúcu prihrávku rukou. Regulárny zásah teda prišiel až o tri minúty neskôr. Kotvan napriahol spoza kruhov a puk od Mikúša smeroval za Gajana – 1:0. Hostia následne zvýšili aktivitu, často ohrozovali Rahma, ktorého najprv neprekonal z dobrej pozície Mistele, no v presilovke sa to už podarilo Ščerbakovi. Ruský hokejista parádne vystrelil spoza pravého kruhu v pokľaku zápästím a vyrovnal na 1:1. Pred prestávkou domáci ešte mohli odpovedať Zuzinom, bol voľný, ale tesne minul ľavú žŕdku.

V strednom dejstve najprv Zvolen vyťažil gól z presilovky, ktorá práve končila, keď Kabáč naskakoval na ľad a z medzikružia sa bez prípravy presadil Krieger – 2:1. Vyrovnať sa potom snažili bystrickí hokejisti Ščerbak a Fatul, nepodarilo sa im to a prišiel znovu trest. Tentoraz z hokejky Haina. Ten zakončil voľný z ľavej strany do protiľahlej časti bránky v čase, keď trestnú lavicu opúšťal pre zmenu Boldižár – 3:1. V 29. minúte sa zdalo, že je vymaľované. Chybu Creviera-Morina potrestal Mikúš. Všimol si pred bránkou dobre postaveného Saracina a od neho sa napokon dostal puk za Gajana – 4:1. Majster mal naďalej viac z hry, ale Banskobystričanov postavila na nohy druhá presilovka v stretnutí. Využili ju po dorážke Šoltésa pred odkrytou svätyňou Rahma. V 36. minúte hráči spod Urpína udreli tretíkrát v tretej presilovke v rade. Tentoraz sa presadil Kabáč pred bránkou, doslova dotlačil puk do nej i napriek ležiacemu švédskemu gólmanovi v drese HKM na čiare – 4:3. Zvolenčania použili trénerskú výzvu, ale videorozhodca posúdil, že Kabáč ani Tamáši sa postavením v bránkovisku nedopustili prehrešku a zásah teda platil.

V tretej tretine najprv domáci nevyužili presilovku. Hra sa však prelievala z jednej strany na druhú a z vyrovnania sa tešili hostia. V 48. minúte predviedol nádherný slalom cez celé ihrisko Šoltés, prešiel cez štyroch protihráčov a cez hokejku piateho z pravej strany zavŕšil individuálnu akciu na 4:4. Kvalitný hokej naďalej pokračoval, zvolenský legionár Krieger z uhla trafil do hornej žŕdky, na opačnej strane Rahm prekazil Šoltésovi šancu na hetrik. V závere riadneho hracieho času Bystričania nevyužili presilovku a tak sa išlo do predĺženia. V ňom veľké šance nevyužili v drese majstra Leskinen, Puliš a Stupka, no napokon sa presadil nekompromisnou strelou z kruhu pri avizovanom vylúčení hokejistu spod Urpína Roy.

HKM Zvolen – HC ´05 Banská Bystrica 5:4 pp (1:1, 3:2, 0:1 – 1:0)
Góly: 14. Mikúš (Kotvan), 22. Krieger (Diakov, Leskinen), 27. Hain (Diakov, Chlepčok), 29. Saracino (Mikúš), 64. Roy (Jedlička) – 19. Ščerbak (Cardwell, Šoltés), 33. Šoltés (Berger, Ščerbak), 36. Kabáč (Tamáši, Bubela), 48. Šoltés (Fatul, Vašaš). Rozhodovali: Fridrich, Snášel ml. – D. Konc ml., M. Orolin, vylúčení na 2 min: 6:7, presilovky: 0:3, oslabenia: 0:0, 100 divákov.

Zvolen: Rahm – Kotvan, Hain, Roy, Diakov, Kubka, Hraško, Barcík – Török, Jedlička, Zuzin – Krieger, Puliš, Leskinen – Saracino, Mikúš, Stupka – Csányi, Marcinek, Chlepčok

Bystrica: Gajan - Breton, Crevier-Morin, Cardwell, Ďatelinka, Boldižár, Španko, Fatul – Ščerbak, Berger, Fossier – Bubela, Tamáši, Mistele – Výhonský, Ihnačák, Kabáč – Jendroľ, Gabor, Šoltés – Vašaš

Andrej Kmeč, asistent trénera HKM Zvolen: "Bol to dobrý zápas. Mali sme ho do stavu 4:1 počas prvej a druhej tretiny pod kontrolou. Banskú Bystricu sme do ničoho nepúšťali. Škoda, že sme potom pristúpili na hru súpera, nechali sa vyladiť z rytmu. Bystričania to v predbránkovom priestore začali dohrávať. V tretej tretine boli hostia lepší. Inkasovali sme dnes nešťastné góly počas oslabení, ale kľúčovú presilovku Banskej Bystrice v závere sme ubránili, čo bol základný kameň toho, že sme v predĺžení uspeli."

Ivan Droppa, asistent trénera Banskej Bystrice: "Videli sme veľmi dobrý zápas. Z našej strany prvých desať minút druhej tretiny to nebolo to, čo sme chceli. Dostali sme sa pod tlak, inkasovali tri góly, bolo teda 4:1. Po oddychovom čase, ktorý sme si za tohto stavu zobrali, to už bolo mužstvo, aké chceme vidieť v každom zápase. Bolo to už z nášho pohľadu dobré, dali sme niekoľko pekných gólov, štvrtý bol naozaj krásny. Škoda len, že sme to nedokázali dotiahnuť do víťazstva, ale máme sa od čoho odraziť."

David Šoltés, strelec dvoch gólov Banskej Bystrice: "Som rád, že mi to strelecky vyšlo, len škoda predĺženia, že sme to nedotiahli do víťazného konca. Pomohol som k bodíku, ale v závere sme mohli získať aj tri. Náš tím má kvalitu, ukázali sme to aj v predchádzajúcich zápasoch, vieme otočiť nepriaznivý stav. Mohli sme využiť šance na konci tretej tretiny, ktorú sme odohrali veľmi dobre. Mrzí nás inkasovaný gól v predĺžení ako aj to, že nám chýbali naši diváci vo Zvolene. Určite by si tento kvalitný zápas užili."

Dramatické derby Prešova s Košicami

Hokejisti HC GROTTO Prešov zvíťazili v 17. kole Tipos extraligy nad HC Košice 3:2. Víťazný gól strelil v 60. minúte Eduard Šimun. Pre Prešovčanov to bolo siedme víťazstvo po sebe.

V búrlivej atmosfére sa hral od úvodu rýchly hokej a nechýbali ani zaujímavé situácie. Hostí podržal brankár Košarišťan pri sľubných šanciach Michnáča a Welychku. V 9. minúte sa k prvej presilovke dostali Prešovčania, vytvorili si v nej tlak, ale bez gólového efektu. Po nej si hru v početnej výhode vyskúšali aj "oceliari," ktorí sa síce usadili v útočnom pásme, no sériou prihrávok neprekvapili pozornú obranu súpera. Welychka sa po návrate na ľad dostal do brejku, v ktorom ho fauloval Chovan, no aj tak sa predral do šance, ktorú zmaril Košarišťan.

Druhý sprava brankár Andrej Galéria fotiek (18) Zdroj: TASR/František Iván

Aj úvod druhej časti bol najmä o pozorných brankároch. Bezgólové skóre zmenil v 32. minúte až Slovák, keď po spolupráci s Lapšanským dorazil puk za Bespalova - 0:1. Košičania mali v ďalšom priebehu druhej časti ešte dve presilovky, ale obrana domácich na čele s pozorným Bespalovom situáciu zvládla.

Úvod tretej tretiny patril Prešovčanom. V 41. minúte prešla za Košarišťana strela Michnáča, ktorý dosiahol prvý gól v extralige. Domácich to naštartovalo, krátko na to zvládli oslabenie a hosťom viackrát pohrozili v presilovke v 44. minúte. Košičania sa v tretej časti dopustili viacerých chýb a na nerozhodnom skóre mal výrazný podiel ich brankár Košarišťan. Ten zmaril v 50. minúte šancu Aurela Nauša, v 53. minúte si poradil aj s bekhendovým pokusom Sýkoru. O dve minúty ho síce blafákom prekonal Welychka, no puk na bránkovej čiare zastavil obranca Saucerman. V následnej presilovke sa po rýchlej kombinácii dostal k strele Sýkora a poslal domácich do vedenia - 2:1. Košičania skúsili v 59. minúte hru bez brankára, počas ktorej Pereskokov prestrelil Bespalova - 2:2. Krátko na to však Paršin stratil puk v strednom pásme a Šimun po útočnej akcii domácich prekonal Košarišťana - 3:2.

HC GROTTO Prešov - HC Košice 3:2 (0:0, 0:1, 3:1)
Góly: 41. Michnáč (Sýkora, Růžička), 56. Sýkora (Růžička), 60. Šimun (Michnáč, Sýkora) - 32. Slovák (Lapšanský, Rogoň), 59. Pereskokov (Chovan, Paršin). Rozhodovali: T. Orolin, Moller - Šoltés, Stanzel, vylúčení: 5:5 na 2 min., presilovky: 1:0, oslabenia: 0:0, 1004 divákov.

Prešov: Bespalov - Bakala, Rajnoha, Růžička, Rais, Turan, D. Jendroľ, F. Fekiač - Charbonneau, Čacho, Welychka - Sýkora, T. Nauš, Michnáč - A. Nauš, Zagrapan, Lalík - Šimun, V. Fekiač, Žilka

Košice: Košarišťan - Šedivý, Saucerman, Deyl, Tansey, Cibák, Romančík, Štec - Klhůfek, McPherson, Bartánus - Paršin, Chovan, Pereskokov - Rogoň, Slovák, Lapšanský - Jokeľ, Belluš, Milý

Spišiaci uspeli v Nových Zámkoch

Hokejisti Nových Zámkov prehrali v 17. kole na domácom ľade so Spišskou Novou Vsou 1:4.

V prvej tretine sa hral od úvodu vyrovnaný hokej, ale hostia v nej boli mimoriadne efektívni a prakticky v nej rozhodli o svojom triumfe. Ako prvý prekonal Lackoviča Štrauch, o päť minút neskôr aj jeho spoluhráč Nieminen. Domáci potom mali šance na skorigovanie, najmä v presilovkách zatlačili Spišiakov, ale ani Šiška a ani Langkow nedokázali prekonať Melicherčíka. Naopak, dve sekundy pred koncom prvej tretiny strelil tretí gól "rysov" Rapáč.

Už po 164 sekundách druhej tretiny sa presadil Hamráček a po tomto štvrtom góle Spišiakov vystriedal Lackoviča v bránke Zámkov mladý Mičík. Ten neskôr zachránili domácich po ďalšej šanci Kurua, niekoľko dobrých zákrokov predviedol aj Melicherčík.

V tretej tretine videli diváci otvorený hokej s množstvom šancí na oboch stranách. Záverečná dvadsaťminútovka však napokon priniesla iba jeden gól, keď čestný úspech domácich strelil Ondrušek. Zámky prehrali po štvrtý raz v sérii, Spišiaci si pripísali druhý triumf po sebe.

HC Nové Zámky - HK Spišská Nová Ves 1:4 (0:3, 0:1, 1:1)
Góly: 47. Ondrušek (Kurbatov, Fetkovič) - 7. Štrauch (Tyczynski, Majdan), 12. Nieminen (Beaudry, Atwal), 20. Rapáč (Ordzovenský, Romaňák), 23. Hamráček (Romaňák, Vrábeľ). Rozhodovali: Novák, Goga - Jedlička, Kcej, vylúčení: 7:5, presilovky: 0:1, oslabenia: 0:0, 100 divákov.

Nové Zámky: Lackovič (23. Mičík) – Bull, Hatala, Jackson, Šiška, Varga – Holenda, Fereta, Klempa, Langkow, Števuliak – Roman, Ligas, Ondrušek, Fetkovič, Kurbatov – Hrabčák, Ferenyi, Tóth

Spišská Nová Ves: Melicherčík – Beaudry, Malina, Štrauch, Tyczynski, Majdan – Česánek, Atwal, Nieminen, Kuru, Rapáč – Romaňák, Ordzovenský, Hamráček, Vrábeľ, Ščurko – Chovan, Tomala, Vartovník, Giľák

Viac o téme: HK Nitra HC Slovan Bratislava HK Dukla Ingema Michalovce