Zvrat v kauze zmiznutej tenistky! VIDEO Je v poriadku, ozýva sa z Číny: Takéto zábery však svetu nestačia

Čínska tenistka Šuaj PchengČínska tenistka Šuaj Pcheng Zdroj: SITA/AP/Michael Owens

PEKING - Nezvestná čínska tenistka Šuaj Pcheng sa podľa fotografií zverejnených organizátorom mala v nedeľu znovu objaviť na verejnosti na mládežníckom turnaji v Pekingu. Ešte predtým sa objavili videá, na ktorých mala byť bývalá deblová svetová jednotka v reštaurácii, na sociálnu sieť ich zavesil redaktor straníckych novín Global Times Chu Si-ťin.

Šuaj Pcheng začiatkom novembra obvinila vplyvného čínskeho politika a bývalého vicepremiéra Kao-li Čanga zo sexuálneho napadnutia a odvtedy o nej nik z tenisovej komunity nepočul. Príspevok organizátorov China Open na sociálnej sieti Weibo vôbec nespomínal zmiznutie hráčky ani jej obvinenia. Pcheng na fotkách stála pri kurte a podpisovala pamiatkové tenisové loptičky pre deti. O tom, že sa má "čoskoro" objaviť na verejnosti informoval v sobotu Si-ťin prostredníctvom twitteru.

Zmiznutie Pcheng a mlčanie čínskej vlády v reakcii na žiadosti o informácie podnietili výzvy na bojkot budúcoročných zimných olympijských hier v Pekingu. Vedenie WTA zároveň pohrozilo, že stiahne svoje podujatia z krajiny, ak nebude zaistená bezpečnosť hráčky.

Diskusie o zmiznutí Pcheng vymazala čínska vláda z webových stránok a jej hovorca poprel, že by o incidente vedel, uviedla agentúra AP.

Riaditeľ WTA videám neverí

Generálneho riaditeľa WTA Stevea Simona potešilo, že po čase videl hráčku aspoň na videu, ktoré zverejnil Si-ťin, no stále nie je presvedčený o tom, že je Pcheng v bezpečí. "Je pozitívne vidieť ju, no je stále neisté, či je slobodná a môže sa rozhodovať a konať bez nátlaku, sama za seba a bez vonkajšieho zasahovania. Toto video je nedostatočné. Náš vzťah s Čínou je na križovatke," zdôraznil.

Medzinárodný olympijský výbor (MOV) sa k zmiznutiu trojnásobnej účastníčky OH nevyjadril. Nová šéfka Komisie športovcov MOV Emma Terhová uviedla v sobotnom vyhlásení, že podporujú "tichý diplomatický prístup, ktorý používa MOV". Informovala agentúra AP.

Viac o téme: Šuaj Pcheng
  • Autor: © Zoznam
  • Zdroj: TASR
 
Staršie správy
Staršie správy
Staršie správy