30 hodín neistoty: Nórski novinári natáčali prípravy MS v Katare, skončili vo väzbe

Ilustračné fotoIlustračné foto Zdroj: fifa.com

DOHA - V Katare boli zadržaní dvaja nórski novinári, ktorí natáčali reportáž o pracovných podmienkach zahraničných robotníkov pri príprave futbalových majstrovstiev sveta. Halvor Ekeland a Lokman Ghorbani z verejnoprávnej televízie NRK strávili 30 hodín vo väzbe a všetky záznamy im boli zabavené. Podľa katarských úradov porušili zákon, vedenie televízie a nórski politici apelujú na slobodu novinárskej práce. Obaja reportéri už sú späť v Nórsku.

Katar uviedol vo vyhlásení, že novinári prenikli na súkromný pozemok a nelegálne tam natáčali. Ekeland vopred požiadal neúspešne o povolenie a neskôr bol s kolegom po sťažnosti vlastníka pozemku zatknutý. Videozáznamy boli podľa úradov zmazané "v súlade s katarskými zákonmi".

Nórska ministerka zahraničných vecí Anniken Huitfeldtová sa za svojich krajanov postavila. "Boli zatknutí počas vykonávania svojej novinárskej profesie. Sloboda prejavu je základom fungujúcej demokracie aj predpokladom naplnenia ostatných ľudských práv," povedala NRK. Podobne sa vyjadril na twitteri aj nórsky premiér Jonas Gahr Störe.

Severské krajiny dlhodobo upozorňujú na diskriminačné zákony a zlé pracovné podmienky robotníkov v súvislosti s prípravami šampionátu v Katare, ktorý sa začne o rok. Dánski futbalisti budú mať na majstrovstvách sveta na svojom tréningovom oblečení heslá týkajúce sa ľudských práv. Aktívni sú v tomto smere aj Nóri, Švédi alebo Nemci.

Viac o téme: Nórsko Katar MS vo futbale 2022 Lokman Ghorbani Halvor Ekeland
  • Autor: © Zoznam
  • Zdroj: ČTK
 
Staršie správy
Staršie správy
Staršie správy