VIDEO Svitko sa chystá už na 13. Rely Dakar: Základný cieľ je daný, no vnútorne by chcel viac

Štefan Svitko počas brífingu pred 44. ročníkom Rely DakarŠtefan Svitko počas brífingu pred 44. ročníkom Rely Dakar Zdroj: TASR/Martin Baumann

BRATISLAVA - Najúspešnejší slovenský motocyklový pretekár Štefan Svitko sa už trinástykrát predstaví na legendárnych pretekoch Rely Dakar. Podujatie odštartuje 2. januára 2022 v saudskoarabskom Ha'ile a vyvrcholí 14. januára v Džeháde.

Svitkov základný cieľ je umiestniť sa v prvej desiatke. "Keď skončím v top desať, bude to dobré, no vnútorne by som asi chcel viac." Ešte pred Dakarom absolvuje prípravu v Dubaji. "Budem tam trénovať desať dní a pôjdem jedny miestne preteky na malej motorke, ktorú si požičiam z požičovne," povedal Svitko na stredajšej tlaćovej konferencii.

Odkedy sa Rely Dakar jazdí na Arabskom polostrove, skončil v celkovom hodnotení jedenásty a ôsmy. "Južná Amerika bola technickejšia, v Saudskej Arábii je to viac o odvahe. Musíte ísť naplno, no niekedy neviete, čo sa nachádza za vrcholom duny," tvrdí Svitko. Tohtoročná edícia, ktorá sa presunie na juh krajiny, bude podľa neho bezpečnejšia: "Na juhu je viac piesku, budú tam duny a bude to krajšie, ale najmä bezpečnejšie. Na severe bolo veľa riečišť plných veľkých kameňov a mnoho pretekárov sa tam zranilo."

 

 

Do Svitkovho tímu sa pridá už tradične mechanik Zlatoš Novosad, novým členom je fyzioterapeut Jakub Kmeťko. Doteraz bol v tíme len masér. "Je rozdiel medzi fyzioterapeutom a masérom. Masér vás uvoľní, no potom ostanete ako z blata. S Jakubom spolupracujem už dlho, rozumie mi a vie, čo potrebujem," vysvetlil Svitko. Jeho najlepším výsledkom na Rely Dakar je druhé miesto z roku 2016, dosiahol ho na juhoamerickom kontinente. Pri svojom prvom štarte v roku 2010 bol najlepší nováčik súťaže.

Fotogaléria k článku Počet fotiek: 4
Viac o téme: Štefan Svitko Rely Dakar
  • Autor: © Zoznam
  • VIDEO: TASR
  • Zdroj: TASR
 
Staršie správy
Staršie správy
Staršie správy
Staršie správy