Aj v Česku sa šport musí prispôsobiť prísnejším nariadeniam: Opäť obrovské finančné straty!

Frustrovaní futbalisti pražskej Sparty po inkasovanom góleFrustrovaní futbalisti pražskej Sparty po inkasovanom góle Zdroj: SITA/AP/Scott Heppell

PRAHA - Športové stretnutie môže v Česku od piatku 18:00 navštíviť maximálne 1000 ľudí. Toto opatrenie nariadila kvôli šíreniu koronavírusu vláda našich susedov. Naďalej platí, že musia byť po očkovaní alebo prekonanom covide, čo bola novinka od pondelka. Aktuálne kapacita obmedzená nebola. Obmedzenie sa tak v Česku dotkne už piatkových podvečerných stretnutí hokejovej extraligy a víkendových duelov najvyššej súťaže v hokeji, futbale aj ďalších športoch.

Na reštrikcie doplatia napríklad aj futbalisti českej Sparty v Európskej lige, v ktorej poslednom kole bude 9. decembra pražský klub hostiť Bröndby Kodaň. Slavia a Jablonec, ďalší dvaja českí zástupcovia vo futbalových európskych pohároch, hrajú v poslednom kole základnej skupiny vonku.

Obmedzené budú aj aktivity v amatérskom športe, kde sa môže hromadných akcií typov zápasov a turnajov zúčastniť maximálne sto ľudí. Doteraz bol limit tisíc. Na rozdiel od reštrikcií, ktoré trvali od minulej jesene do tohtoročnej jari, tentoraz zostávajú vonkajšie aj vnútorné športoviská otvorené a tréning aj súťaže sú povolené. Na deti do 12 rokov sa nevzťahujú žiadne obmedzenia, mládež do 18 rokov sa môže na zápasoch preukazovať aj PCR testom a pre dospelých platí režim očkovania alebo prekonanej choroby len pri zápasoch. Pravidelné tréningy v stálych skupinách sa môžu konať bez preukazovania len so sledovaním príznakov.

V Slovácku odporúčanie nerešpektovali

Po obmedzení hromadných akcií volali v Česku hajtmani najhoršie postihnutých moravských krajov, kde majú problémy nemocnice. Zlínsky Radim Holiš to v spolupráci s hygienikmi verejne odporučil už skôr, ale napríklad futbalové Slovácko toto odporúčanie nerešpektovalo. Víťazstvo 4:0 nad Spartou tak v nedeľu videl vypredaný bezmála osemtisícový štadión. Pri ďalšom šlágri s konkurentom v boji o titul Plzňou môže mať Slovácko 5. decembra v hľadisku len tisícku ľudí.

Zásadné bude obmedzenie prístupu divákov aj pre hokejové kluby. Extraligovej návštevnosti v Česku vládnu Pardubice (priemer 7890 divákov na domáce stretnutie) a Sparta (7169).

Verili, že minuloročná situácia sa už nebude opakovať

"Hrať s obmedzeným počtom fanúšikov na tribúnach znamená pre klub opäť obrovské finančné straty. Verili sme, že už sa minuloročná situácia nebude opakovať. Prednostnú účasť na zápasoch Sparty budú mať naši permanentkári, ktorí nás už po poslednom období pandémie významne podporili," uviedla generálna manažérka Sparty Barbora Snopková Haberová.

Napriek tomu opätovne zavedené obmedzenia chápe. "Rozhodnutie vlády musíme rešpektovať. Zdravie nás všetkých je na prvom mieste. Ako HC Sparta Praha podporujeme očkovanie, ktoré vnímame ako najjednoduchší spôsob, ako sa vrátiť k bežnému spôsobu života," dodala Snopková Haberová.

Pardubice a Mladá Boleslav monitorujú situáciu

Mnoho klubov situáciu monitoruje a čaká na detailné znenie vládnych nariadení. "Dynamo Pardubice pozorne sleduje súčasnú situáciu a z nej plynúce zmeny vo vládnych nariadeniach. V tejto chvíli čakáme na konkrétne znenie týchto opatrení. Keď ich obdržíme, tak ich starostlivo preštudujeme a vydáme oficiálne stanovisko klubu," uviedol klub na svojom webe.

"Rozhodnutie vlády musíme rešpektovať, bližšie podmienky pre vstup na naše domáce stretnutie stanovíme počas zajtrajška. Samozrejme sa bude všetko aj konzultovať medzi extraligovými klubmi v rámci APK (Asociácia profesionálnych klubov). Na nejaké podrobnejšie vyhlásenie je teraz skoro," poskytla vyjadrenie za český hokejový klub Mladá Boleslav tlačová hovorkyňa Jitka Čechová.

Viac o téme: AC Sparta Praha HC Sparta Praha
  • Autor: © Zoznam
  • Zdroj: ČTK
 
Staršie správy
Staršie správy
Staršie správy