Pochváli, zažartuje a motivuje: Čo si myslí o výkonoch Petry Vlhovej jej nový tréner?

Slovenská lyžiarka Petra Vlhová a jej tréner Mauro PiniSlovenská lyžiarka Petra Vlhová a jej tréner Mauro Pini Zdroj: Facebook/Petra Vlhová

LEVI – Do amerického štátu Vermont, kde sa nachádza známe lyžiarske stredisko Killington, odcestovala v dobrej nálade a s 260 bodmi na konte. Petra Vlhová sa po treťom mieste v úvodnom obrovskom slalome v Söldene stala absolútnou kráľovnou slalomu v Levi, ktorý ovládla dva dni po sebe a zopakovala tak ideálny scenár z novembra 2020.

Hoci naša najlepšia športovkyňa zatiaľ kopíruje výsledky z vlaňajška, zopár rozdielov sa predsa len nájde. Vlhová tentoraz vynechala paralelnú súťaž v Lechu a dôležitá zmena nastala aj v jej tíme.

Kým vlani sa driapala za veľkým krištáľovým glóbusom bok po boku s talianskym odborníkom Liviom Magonim, v aktuálnej sezóne ju sprevádza Mauro Pini.

Skúsený Švajčiar sa v rozhovore pre portál SkiActu vrátil k dokonalému víkendu za polárnym kruhom a svoju súčasnú zverenkyňu pochválil za vynikajúce výkony, no zároveň otvorene priznal, že vidí priestor na zlepšenie.

"Keď sa pozriem na druhé kolo (nedeľňajšieho slalomu, pozn. red.), tak nič moc," žartoval spokojný Pini.

Petra Vlhová oslavujúca triumf Galéria fotiek (4) Zdroj: TASR/AP/Alessandro Trovati

Víťazka dvadsiatich dvoch pretekov SP však pôsobila sebaisto, koncentrovane, uvoľnene a v konečnom dôsledku mimoriadne dominantne. V Laponsku predviedla štyri bezchybné jazdy a za sebou nechala aj americkú legendu Mikaelu Shiffrinovú či obhajkyňu malého glóbusu Katharinu Liensbergerovú.

"Vedeli sme, že sme na tom dobre a že Petra je sebavedomá. Pracujeme týmto smerom, aby sme dosiahli podobné výsledky. Príprava bola výborná, ale stále máme čo zlepšovať. Teraz sa zameriame na detaily, veľmi malé detaily," načrtol 56-ročný odborník.

Veľký glóbus nechávame bokom

Vlhová už dávnejšie avizovala, že si netrúfa zopakovať husársky kúsok z minulej sezóny, kedy absolvovala všetky preteky a 21. marca ju zaslúžene korunovali za celkovú víťazku Svetového pohára. Prioritou budú technické disciplíny a veľkým cieľom je zisk cenného kovu na olympiáde v Pekingu.

"Aktuálne sa zameriavame na obrovský slalom. Nie sme ďaleko, videli sme to v Söldene. V minulej sezóne Petra v tejto disciplíne stratila určitú flexibilitu a musíme to napraviť. Prvým cieľom je vyhrať malý glóbus za slalom. V hľadáčiku máme aj obrovský slalom. Veľký krištáľový glóbus však nechávame bokom. Vo februári sú olympijské hry a naša pozornosť smeruje na túto udalosť," povedal Pini po pretekoch v Levi.

Doplnil, že chcel do tímu priniesť viac flexibility, čo sa mu, evidentne, podarilo na výbornú. Najlepšia lyžiarka súčasnosti pôsobí oveľa spokojnejšie a šťastnejšie než tomu bolo v predošlých rokoch a väčšia uvoľnenosť sa odzrkadlila aj na jej prejave na zasnežených svahoch.

"Nie je to to isté dievča, ktoré vidíte v televízii a ktoré môže pôsobiť tvrdo a chladne. Je ako ostatné, veľa sa smejeme. Bol to želaný cieľ. Každý tréner má svoju vlastnú metódu. Snažím sa priniesť skúsenosti a pokoj, ale tiež trvám na tom, že život nie je iba o lyžovaní. Petra je 26-ročná žena a tréner jej musí nechať aj priestor na život," uvedomuje si ostrieľaný odborník.

"Mám pocit, že môj prejav je iný, no neznamená to, že inak lyžujem. Ale mám nového trénera a som spokojnejšia a šťastnejšia. Cítim sa veľmi silná," uviedla Vlhová vo videu pre Ski team Vlha/ZSL.

Spolupracoval s hviezdami

Rodák z Ticina nie je vo svete ženského lyžovania žiadnym neskúseným zelenáčom. S trénovaním začal pred dvadsiatimi tromi rokmi a okrem Španielky Maríi José Rienda Contrerasovej viedol aj také osobnosti ako Tina Mazeová či Lara Gutová-Behramiová.

S oboma pretekárkami žal úspechy.

Talentovanej, vtedy len 19-ročnej Švajčiarke a dnes veľkej rivalke Petry Vlhovej dopomohol k zisku dvoch strieborných medailí na svetovom šampionáte 2009 vo Val d'Isère, no ich vydarená spolupráca sa po nečakanej verejnej kritike sebavedomej lyžiarky predčasne skončila. Gutovú vytočilo, že Pini akceptoval ponuku trénovať súčasne aj mužov.

Na snímke Mauro Pini, Galéria fotiek (4) Švajčiarsky tréner Mauro Pini Zdroj: TASR/Martin Baumann

Pár týždňov pred olympiádou v Soči 2014 prikývol ponuke Tiny Mazovej.

Slovinská hviezda, ktorú predtým dirigoval aj Livio Magoni, obhajovala veľký krištáľový glóbus, avšak olympijská sezóna sa nevyvíjala podľa jej predstáv. Všetko sa otočilo angažovaním Piniho, ten rekordérku v počte nazbieraných bodov v pretekoch SP v jednej sezóne naštartoval k parádnym výkonom a pod piatimi kruhmi mohli spolu oslavovať zlaté medaily v zjazde i obrovskom slalome.

Určite sa nikto z nás nenahnevá, ak sa história opäť raz zopakuje. Ibaže tentoraz v slovenských farbách...

"Rovnako ako dievčatá, ktoré som už trénoval, aj Petra je veľký talent. Veľmi si vážim našu spoluprácu, pretože má podobnú víziu ako ja, či už na lyžiach alebo v súvislosti s jej športovou etikou," pokračoval jeden z najrešpektovanejších trénerov vo svete zjazdového lyžovania.

Pini bol v posledných rokoch šéfom lyžiarskeho strediska The Airolo – Pesciüm, ale svoje bohaté poznatky a skúsenosti využíval aj ako expert pre televíziu RSI.

Na zozname Vlhovej potenciálnych koučov figuroval už pred piatimi rokmi, keď sa hľadal nástupca Ivana Iľanovského, no napokon jej tím zalovil v talianskych vodách a voľba padla na Magoniho.

Pod vedením temperamentného južana sa Vlhová prepracovala medzi absolútnu svetovú elitu. Okrem víťazstva v celkovom hodnotení Svetového pohára sa stala majsterkou sveta v obrovskom slalome a získala aj malé glóbusy za slalom a paralelný slalom.

"Je pravda, že sme boli v kontakte, ale nebol ten správny čas. Moji synovia boli ešte príliš malí na to, aby som sa zapojil do takéhoto projektu. Keď bývalý tréner (Livio Magoni, pozn. red.) odišiel, zavolali mi, či mám ešte záujem. Hneď som mal dobrý pocit a nemusel som dlho premýšľať," priznal Pini.

Nezabúda, odkiaľ pochádza

Charizmatický kouč presne vedel, do čoho ide. Dnes je zo skromnej Liptáčky jedna z najjagavejších hviezd ženského športu a ľudia na Slovensku ju doslova zbožňujú. "Petra je obrovská hviezda. Stačí sa pozrieť na počet fanúšikov, ktorí cestujú, len aby ju videli a povzbudili. Miluje ju celý národ a má obrovskú popularitu. Je to skromné ​​dievča, ktoré nezabúda, odkiaľ pochádza," dodal na záver rozhovoru pre portál SkiActu. 

Prečítajte si tiež: Slovenská hviezda medzi legendami! Aha, ako Vlhová stúpa v historických tabuľkách

Petra Vlhová po dvoch víťazstvách v Levi vedie spolu s Mikaelou Shiffrinovou celkové poradie Svetového pohára, obe majú na konte 260 bodov. Naše želiezko v ohni dominuje aj hodnoteniu slalomu, pred druhou Američankou drží 40-bodový náskok. Tretia Nemka Lena Dürrová stráca 80 bodov.

Kolotoč SP sa po dobrodružstve za polárnym kruhom presunie do zámoria. V americkom Killingtone je už zajtra na programe obrovský slalom (16.00/19.00), o deň neskôr slalom (15.45/18.45). Rekordérkou a doposiaľ nezdolanou hviezdou podujatia je štvornásobná šampiónka Shiffrinová.

Dvadsaťšesťročná Slovenka skončila na severovýchode USA trikrát na druhom mieste.

Fotogaléria k článku Počet fotiek: 4
Viac o téme: Petra Vlhová Tina Mazeová Mikaela Shiffrinová Solden Levi Killington Livio Magoni Lara Gutová-Behramiová Mauro Pini
  • Autor: © Zoznam/Patrik Seman
  • VIDEO: Twitter/Eurosport UK; Instagram/petravlhova13
  • Zdroj: Športky, skiactu.ch

Súvisiace články

 
Staršie správy
Staršie správy
Staršie správy