Pre Československo takmer vybojoval olympijskú medailu: Zomrel dráhový cyklista Jiří Pecka

Jiří Pecka zomrel vo veku 81 rokovJiří Pecka zomrel vo veku 81 rokov Zdroj: ČT Sport

BRNO - Vo veku 81 rokov zomrel v Brne bývalý československý reprezentant v dráhovej cyklistike Jiří Pecka, ktorý na olympijských hrách v Tokiu v roku 1964 vybojoval pre Československo dve piate miesta. ČTK to oznámil jeho priateľ Jiří Mikšík, rovnako dlhoročný cyklistický reprezentant.

Pecka prežil v Tokiu svoj športový vrchol, piaty bol v individuálnoych pretekoch na jeden kilometer s pevným štartom aj v tímovej stíhačke. Oba úspechy v Tokiu vtedy zostali v tieni olympijského víťazstva Jiřího Dalera.

Dráhárske kvality potvrdil Pecka aj v roku 1966 na majstrovstvách sveta vo Frankfurte, kde skončil v kilometrových pretekoch siedmy. Získal sedem titulov majstra Českej republiky, trikrát prekonal český rekord.

Vyštudoval trénerstvo na FTVS v Prahe a po skončení závodnej kariéry sa venoval trénerskej profesii v brnenskom Favorite a vtedajšom Stredisku vrcholového športu. Spolupodieľal sa na tituloch majstrov sveta Ivana Kučírka s Pavlom Martínkom na tandeme aj úspechoch dráhárov Favoritu Brno.

Viac o téme: Jiří Pecka