Som Ledecká, ale mrazy nemusím: Česká hviezda pred prvým zjazdom krotí očakávania

Česká lyžiarka Ester LedeckáČeská lyžiarka Ester Ledecká Zdroj: TASR/AP/Marco Trovati

PRAHA - Pre českú lyžiarku Ester Ledeckú sa blíži ostrý štart Svetového pohára. Po obrovskom slalome v Söldene, kde nepostúpila do druhého kola, ju v Lake Louise čakajú obľúbené rýchlostné preteky. V tomto kanadskom stredisku sa Ledeckej v minulosti darilo, pred dvoma rokmi tu jeden zjazd vyhrala a v druhom skončila štvrtá. O svojich ambíciách ako obvykle hovorí opatrne.

"Každé preteky sú iné. Nikdy nemám veľké očakávania. Pristupujem ku každému štartu rovnako svedomito a snažím sa všetko to, čo som natrénovala, predviesť v pretekoch. Nemôžem pre to urobiť viac. Celý tím je pripravený odovzdať čo najlepší výkon, ale stojím nohami na zemi. Medzi prvými dvadsiatimi pretekárkami je len minimálny rozdiel vo výkonnosti, merateľný na stotiny, desatiny sekundy," uviedla vo vyjadrení pre médiá.

V Lake Louise by dnes mali zjazdárky absolvovať prvý tréning. Na súťažný kopec sa zatiaľ nedostali. "Bolo tu zlé počasie, chalanom zrušili dve preteky a teraz sa usporiadatelia pokúšajú pripraviť trať," povedala 26-ročná Češka. "Som zvedavá, aká bude trať, a dúfam, že bude pekné počasie. Má vraj veľmi mrznúť, očakáva sa nejakých 25 stupňov pod nulou, tak uvidíme. Nemám veľmi rada, keď je mi zima. A to aj napriek tomu, že som Ledecká," doplnila s úsmevom.

Česká lyžiarka Ester Ledecká Galéria fotiek (2) Zdroj: TASR/AP/Marco Tacca

Od Söldenu striedala prípravu na lyžiach a na snowboarde. Do Lake Louisa pricestovala z Colorada. "Mala som teraz po ôsmich mesiacoch možnosť pár dní trénovať rýchlosť v Copper Mountain, tak som otestovala lyže, lyžiarky a bolo skvelé sa prejsť väčšou rýchlosťou," popísala.

Z testovania materiálu má zatiaľ rozporuplné pocity. "Čo sa týka lyží na zjazd, tak to veľmi neviem, uvidíme. Ešte neboli veľakrát na snehu, takže sa musia trochu 'rozjazdiť'. V tomto ohľade sú vždy tie prvé preteky testovacie," uviedla. Dobre jej idú lyže na superobrovský slalom. "Ale bolo by fajn mať ešte aspoň jedny, dvoje rovnocenné, takže chlapci ešte budú hľadať," doplnila. super-G by malo po piatkovom a sobotnom zjazde v nedeľu uzavrieť program v Lake Louise.

Stojím nohami na zemi

V hodnotení zjazdu bola v uplynulých dvoch sezónach Svetového pohára na druhom a ôsmom mieste, v super-G jej vlani patrila piata priečka. V olympijskej sezóne očakáva v rýchlostných disciplínach vyrovnanú špičku.

"Rýchla je Sofia (Goggiová), Corinne (Suterová), Lara (Gutová-Behramiová), dobre teraz jazdí Gagnonová, Ilka Stuhecová, samozrejme Mikaela (Shiffrinová). Bola by som veľmi rada, keby som občas prekvapila aj ja, ale stojím nohami na zemi. Robím outdoorové športy, kde záleží na množstve vecí, ktoré sa musia stretnúť, aby všetko klaplo," dodala.

Viac o téme: Mikaela Shiffrinová Solden Lake Louise Corinne Suterová Sofia Goggiová Ester Ledecká Lara Gutová-Behramiová
  • Autor: © Zoznam
  • Zdroj: ČTK
 
Staršie správy
Staršie správy
Staršie správy