Kritizuje Turecko, Čínu a vyzýva na bojkot olympiády: Hráč NBA si zmenil meno na "Sloboda"

Enes Kanter sa stal americkým občanomEnes Kanter sa stal americkým občanom Zdroj: SITA/AP/Nick Wass

BOSTON - Dlhoročný basketbalista NBA tureckého pôvodu Enes Kanter sa v pondelok stal americkým občanom. V ten istý deň si hráč Bostonu, ktorý sa často vyjadruje k otázkam ľudských práv, nechal úradne pridať nové priezvisko "Freedom" (Sloboda).

Dvadsaťdeväťročný rodák z Zürichu sa teraz oficiálne volá Enes Kanter Freedom. Jeho rodné priezvisko teraz bude prostredným menom a Freedom jediné priezvisko, ktoré bude nosiť aj na drese.

Bývalý turecký reprezentant patrí k hlasným kritikom tureckého prezidenta Recepa Tayyipa Erdogana a tvrdí, že mu tamojšie úrady v roku 2017 zrušili turecký pas. Často tiež kritizuje stav ľudských práv v Číne a podporuje výzvy na bojkot zimných olympijských hier v Pekingu 2022.

Enes Kanter sa stal Galéria fotiek (6) Zdroj: SITA/AP/Chris Young/The Canadian Press

"Tu v Spojených štátoch je sloboda prejavu, sloboda vyznania, sloboda tlače. Nič z toho som v Turecku nemal," vysvetlil CNN Kanter zmenu mena po tom, čo sa stal v pondelok americkým občanom.

V USA žije bývalý basketbalista Fenerbahce od roku 2009. V NBA odohral za Utah, Oklahomu, New York, Portland a Boston 723 zápasov s priemerom 11,4 bodu na stretnutie.

Fotogaléria k článku Počet fotiek: 6
Viac o téme: Enes Kanter
  • Autor: © Zoznam
  • Zdroj: ČTK
 
Staršie správy
Staršie správy
Staršie správy