Koniec svetovému tenisu v Číne? Šéf WTA varuje: Chceme sa uistiť, že Šuaj Pcheng je v bezpečí

Čínska tenistka Šuaj Pcheng Čínska tenistka Šuaj Pcheng Zdroj: SITA/AP/Andy Brownbill

LONDÝN - Prezident WTA Steve Simon uviedol, že pozastavenie konania turnajov v Číne by sa nemuselo týkať iba budúceho roka, ale mohlo by sa pretiahnuť aj ďalej. Rozhodnutie WTA zastaviť pôsobenie v Číne kvôli prípadu tenistky Šuaj Pcheng ocenili osobnosti typu Billie Jean Kingovej a Novaka Djokoviča.

"Dúfame, že to naberie správny smer, ale ak to bude pokračovať ako doteraz - teda neproduktívne - sme pripravení na to, že v Číne nebudeme pôsobiť," uviedol Simon v rozhovore pre agentúru AP niekoľko hodín po tom, čo v tlačovom vyhlásení oznámil pozastavenie konanie turnajov v Číne a Hongkongu. "Zatiaľ sme ich nezrušili, ale sme na túto možnosť pripravení. A potom sa môže diskusia uberať smerom: ´Je to len na rok 2022? Alebo aj pre budúcnosť?´ Tieto otázky časom prídu na rad."

Nepresvedčil ho ani videohovor s Bachom

WTA v stredu oznámila suspendáciu čínskych turnajov kvôli situácii okolo niekdajšej svetovej deblovej jednotky Šuaj Pcheng, ktorá pred mesiacom na sociálnych sieťach obvinila bývalého významného komunistického funkcionára zo sexuálneho napadnutia. Elitná čínska tenistka sa potom vytratila z verejného života a až po tlaku zahraničných médií a organizácií sa objavila vo videách straníckych médií.

So Šuaj Pcheng sa potom spojil prezident Medzinárodného olympijského výboru Thomas Bach, ktorému hráčka povedala, že je v poriadku av bezpečí. Simon však uviedol, že ani videohovor s Bachom ho nepresvedčil o tom, že dvojnásobná grandslamová víťazka vo štvorhre môže komunikovať bez cenzúry a nátlaku. Šéf WTA od začiatku prípadu volá po spravodlivom a transparentnom vyšetrení obvinenia.

Prezident WTA Steve Simon Galéria fotiek (3) Zdroj: SITA/AP/Yong Teck Lim

"Chceme so Šuaj Pcheng hovoriť sami a uistiť sa, že je naozaj v bezpečí a slobodná a že nie je cenzurovaná či zastrašovaná. Zatiaľ nám tento rozhovor nebol umožnený a nemáme istotu, že to, čo vidíme, nie je vopred pripravené," povedal Simon AP. "Druhým dôležitým prvkom je to, že chceme plné a transparentné vyšetrenie tých obvinení - bez akejkoľvek cenzúry."

WTA začala expanziu na čínsky trh v súvislosti s letnými olympijskými hrami v Pekingu 2008. V tomto roku sa v najľudnatejšej krajine sveta konali iba dva ženské turnaje, o jedenásť rokov neskôr ich už bolo deväť. V tohtoročnom kalendári WTA Tour bolo 11 turnajov v Číne a Hongkongu vrátane finále sezóny s obrovskou dotáciou 14 miliónov dolárov v Šen-čene, ktorý má desaťročnú zmluvu do roku 2028. Kvôli koronavírusovej pandémii boli ale všetky tohtoročné turnaje v Číne zrušené, odložené či presunuté. Kalendár na budúci rok ešte nebol zverejnený.

Za WTA sa postavili Kingová i Djokovič

Rozhodnutie WTA ocenilo mnoho tenisových osobností vrátane spoluzakladateľky ženskej tour Kingovej. "WTA si zvolila byť na správnej strane histórie tým, že bráni práva svojich hráčok. Je to ďalší dôkaz, že ženský tenis je lídrom v ženskom športe," uviedla víťazka 39 grandslamových turnajov, ktorej meno od vlaňajška nesie prestížnu súťaž ženských tenisových tímov.

Za WTA sa postavila aj mužská svetová jednotka Djokovič, ktorý vlani založil nezávislú hráčsku asociáciu, ktorá chce zastupovať tenistov aj tenistky. "Plne podporujem postoj WTA, pretože nemáme dosť informácií o tom, či sa Šuaj Pcheng má dobre. Ide tu o život tenistky, takže musíme byť ako tenisová komunita jednotní," uviedol srbský tenista na finálovom turnaji Davis Cupu v Madride.

Čínska strana sa k prípadu vyjadruje sporadicky. Celú kauzu považuje za spolitizovanú a za snahu vyvolať bojkot februárových zimných olympijských hier v Pekingu.

Podľa MOV je tenistka v poriadku

Medzinárodný olympijský výbor  uviedol, že v stredu absolvoval druhý videohovor s čínskou tenistkou Šuaj Pcheng. Potvrdilo sa podľa neho, že je hráčka v bezpečí a v poriadku. Tím MOV ponúkol bývalej svetovej jednotke vo štvorhre podporu a dohodol sa s ňou na januárovom osobnom stretnutí.

"Máme rovnaké obavy ako mnoho ďalších ľudí a organizácií o blaho a bezpečnosť Šuaj Pcheng. Preto s ňou tím MOV včera viedol ďalší videohovor. Ponúkli sme jej širokú podporu, zostaneme s ňou v pravidelnom kontakte a dohodli sme sa na január na osobnom stretnutí," uviedol MOV vo vyhlásení na webe.

Čínska tenistka Šuaj Pcheng Galéria fotiek (3) Zdroj: SITA/AP/Mark Schiefelbein

MOV dnes uviedol, že sa v prípade tenistky snaží o "tickú diplomaciu" a ľudský prístup. "Snahy MOV viedli k polhodinovému videohovoru so Šuaj Pcheng 21. novembra, počas ktorého vysvetlila svoju situáciu a zdala sa byť v bezpečí a v poriadku vzhľadom na zložitú situáciu, v ktorej sa nachádza. To sa vo včerajšom hovore potvrdilo," uviedol MOV. "Náš prístup zameraný na človeka znamená, že sa budeme naďalej zaujímať o jej situáciu a budeme ju podporovať."

Medzinárodný olympijský výbor si za svoj prístup k prípadu vyslúžil kritiku niektorých ľudskoprávnych organizácií. Napríklad predstavitelia Human Rights Watch uviedli, že MOV viac záleží na hladkom priebehu februárových zimných olympijských hier v Pekingu ako na osude tenistky. MOV, ktorý s čínskou stranou na organizácii ZOH 2022 úzko spolupracuje, neuviedol, ako sa k videohovoru dostal. Panujú obavy, ktoré naznačil aj šéf WTA Simon, že bol kontakt s MOV vopred pripravený čínskymi úradmi a že Šuaj Pcheng nemôže hovoriť slobodne bez cenzúry.

Viac o téme: Novak Djokovič WTA Čína Šuaj Pcheng Billie Jean Kingová Steve Simon
  • Autor: © Zoznam/
  • Zdroj: ČTK

Súvisiace články

Staršie správy

Videá

 
Staršie správy
Staršie správy
Staršie správy