Slovenkám nevyšiel vstup do majstrovstiev sveta: V prvom zápase nestačili na hádzanárky Maďarska

Zľava Simona Szarková (Slovensko) a Viktória Lukácsová (Maďarsko) Zľava Simona Szarková (Slovensko) a Viktória Lukácsová (Maďarsko) Zdroj: TASR/Henrich Mišovič

LLÍRIA - Slovenským hádzanárkam nevyšiel vstup do bojov na svetovom šampionáte v Španielsku. Vo svojom prvom dueli v E-skupine držali krok s favorizovaným Maďarskom iba v prvom polčase a napokon prehrali o šesť gólov 29:35.

Slovenky mali v prvom polčase až 80-percentnú úspešnosť streľby a so súperom hrali vyrovnanú partiu. Druhé dejstvo už vyznelo pre Maďarky, ktoré si podľa očakávania pripísali do tabuľky prvé dva body. Najlepšou strelkyňou slovenského tímu bola Réka Bíziková s ôsmimi presnými zásahmi, Nikoleta Trúnková pridala sedem a Barbora Lanczová šesť.

V druhom štvrtkovom dueli E-skupiny si Nemecko poradilo s Českom hladko 31:21. Nemky budú v sobotu o 18.00 h druhým súperom slovenského tímu, zverenky trénera Pavla Streichera sa potom v pondelok stretnú s Českom. Prvé tri tímy zo skupiny postúpia do hlavnej fázy šampionátu, štvrtý ešte bude hrať  o konečné umiestnenie v tzv. Prezidentskom pohári.

E-skupina (Llíria):
Maďarsko - Slovensko 35:29 (16:16)
Najviac gólov Maďarska: Klujberová 7/2, Hafrová 7, Vámosová 5. Zostava a góly SR: Oguntoyová, Medveďová - Pócsiková, Lanczová 6, Rebičová 2, Trúnková 7, B. Bíziková, Bujnochová 2, R. Bíziková 8/4, Bajčiová 3, Holejová 1, Szarková, Popovcová, Hudáková, Némethová, Štefániková. Rozhodovali: Christiansenová, Hansenová (obe Dán.), vylúčenia: 2:3, 7m hody: 2/2 - 4/4

Slovenské hádzanárky pred zápasom Galéria fotiek (2) Zdroj: TASR/Henrich Mišovič

Slovenky držali s vysokým favoritom krok celý prvý polčas. Na prvé štyri góly súperiek odpovedali zakaždým vyrovnaním a v 5. minúte sa prvýkrát ujali vedenia, keď Trúnková upravila z pozície pivota na 5:4. Hralo sa vo vysokom tempe a ofenzíva na oboch stranách prevýšila  hru v obrane, takže góly rýchlo pribúdali. Maďarky sa v 9. minúte dostali prvýkrát do dvojgólového náskoku (8:6), ale opäť Trúnková o dve minúty neskôr vyrovnala na 8:8 a na konte mala už štyri góly zo štyroch pokusov.

Slovenky opäť viedli v 16. minúte, keď sa presadila Rebičová zásahom na 10:9. Proti maďarskej obrane sa streľba darila aj Lanczovej a Réke Bízikovej a ich tím mal po dvoch "delovkách" Bujnochovej v 25. minúte tesný náskok 14:13. Do kabín odchádzali tímy za nerozhodného stavu 16:16.

Na začiatku druhého polčasu išla slovenská ekipa do tesného náskoku po zásahu Réky Bízikovej a neskôr aj Lanczovej, ale Maďarky zlepšili obranu, prechod do ofenzívy i efektivitu a štyrmi presnými zásahmi za sebou otočili v 36. minúte na 21:18 zo svojho pohľadu. Prvýkrát v zápase tak viedli o viac ako dva góly a tréner Streicher si musel zobrať oddychový čas. Ani to a ani nasadenie Medveďovej do bránky namiesto Oguntoyovej nezastavilo súperky v rozlete, v 37. minúte Lukácsová z rýchleho protiútoku upravila už na rozdiel piatich gólov (23:18).

Rebičová a Lanczová potom síce znížili na 20:23, ale rozbehnuté Maďarky dostávali zápas pod kontrolu. Slovenky znervózneli a po inkasovanom góle od Klujberovej prehrávali v 42. minúte o šesť gólov 20:26. Sedmička Réky Bízikovej znamenala štvrťhodinu pred koncom skresanie manka na 23:26, ale bližšie k súperovi sa už slovenský tím nepriblížil. Maďarky si náskok bez problémov ustrážili a vykročili za postupom zo skupiny.

Hlasy po zápase /zdroj: SZH, MTI/:

Pavol Streicher, tréner SR: "Odohrali sme veľmi dobrý prvý polčas, ale nezachytili sme nástup do druhého. Znovu sa ukázalo, že sme zatiaľ tímom, ktorý je schopný v priebehu niekoľkých minút umožniť súperovi, aby sa odpútal. Potom je to už proti hráčkam kvalít, ako majú Maďarky, ťažké. Je tam ešte stále niečo, čo nám chýba, aby sme takýchto súperov zdolali. Teraz nás čaká Nemecko, ktoré ukázalo svoju kvalitu v dueli s Českom a ukázalo ju už aj na minulotýždňovom turnaji v Madride, ktorý Nemky odohrali vo veľkom štýle. Majú vyrovnaný tím s veľa možnosťami na striedanie. Bude to náročné, ale urobíme všetko pre to, aby sme uhrali dobrý výsledok."

Réka Bíziková, najlepšie strelkyňa zápasu s ôsmimi gólmi: "Do 33. minúty sme hrali veľmi dobrú hádzanú. Potom prišla päťminútová pasáž, počas ktorej sme štyrikrát stratili loptu a Maďarky z toho dali štyri góly. Myslím si, že táto šnúra zápas zlomila. Robili sme potom všetko pre to, aby sme sa dotiahli, ale súperky si už náskok udržali."

Karin Bujnochová, spojka SR: "Myslím si, že to bol veľmi dobrý zápas pre divákov. Odohrali sme veľmi kvalitný prvý polčas, v druhom nám ušiel päť či sedemminútový úsek, a to rozhodlo. Bola tam nešťastné vylúčenie, počas ktorého sme inkasovali góly a toto bol ten rozhodujúci moment."

Barbora Lanczová, spojka SR: "Veľmi dobre sme začali. Celý prvý polčas sme sa s Maďarkami držali. Tešilo nás, že sme takto zvládli prvú tridsaťminútovku. Myslím si, že po prestávke sme trochu zaspali a potom sme už nevedeli vrátiť do zápasu. Bojovali sme, ale myslím si, že príčinou našej prehry bol začiatok druhého dejstva."