VIDEO Bicanov rekord sa otriasa v základoch: To, čo Ronaldo dokázal, je fenomenálne!

Cristiano Ronaldo opäť hrdinom Manchestru UnitedCristiano Ronaldo opäť hrdinom Manchestru United Zdroj: SITA/AP/Dave Thompson

MANCHESTER - Cristiano Ronaldo strelil pri štvrtkovej výhre Manchestru United 3:2 nad Arsenalom dva góly a prekonal ďalší míľnik. Tridsaťšesťročný Portugalčan zaznamenal v profesionálnej kariére už 801 gólov a len dvadsať zásahov mu chýba na najväčšieho kanoniera futbalovej histórie Jozefa Bicana.

Portugalský útočník sa stal prvým hráčom futbalovej histórie, ktorý pokoril 800-gólovú métu v súťažných zápasoch. Po súboji s Arsenalom má na konte 801 presných zásahov, potreboval na to 1097 zápasov. Od letného príchodu z Juventusu Turín strelil za United už dvanásť gólov v sedemnástich zápasoch.

"Čo na to povedať? Je to neuveriteľné," vystrúhal Ronaldovi poklonu spoluhráč z klubu i národného tímu Bruno Fernandes, ktorý proti Arsenalu strelil úvodný gól "červených diablov". "Dokazuje každý zápas, každý rok, každú sezónu, že chce byť najlepší. Nepotrebuje žiadnu ďalšiu motiváciu. Vie, ako na to. Cristiano je každým rokom lepší. Vie sa na každý zápas namotivovať, drží sa svojich zásad. Jeho výkony a štatistiky hovoria za všetko," dodal kreatívny stredopoliar, ktorý vo štvrtok oslávil stý štart za United.

Podľa neoficiálnych štatistík je druhý za Ronaldom brazílsky velikán Pelé, ktorý nastrieľal vo svojej kariére vyše 1000 gólov, po odrátaní prípravných a neoficiálnych zápasov ich však má na konte "len" 769. Tretí sú Romário a Ferenc Puskás (obaja 761). Z aktívnych futbalistov je najbližšie k Ronaldovi jeho argentínsky rival Lionel Messi z Paríža St. Germain (756 gólov).

Ronaldo nastrieľal v drese Manchestru 130 gólov, najväčšiu porciu 450 gólov pridal za Real Madrid, 101 gól nazbieral za Juventus a päťkrát sa presadil ešte ako mladík za materský Sporting Lisabon. Ďalších 115 zásahov pridal za portugalský národný tím a na reprezentačnej úrovni je absolútnym rekordérom.

"Nie je len ťažké sa dostať na vrchol, ale tiež sa na ňom udržať. Musíte každý deň celému svetu znovu predvádzať výkony, ktoré od vás očakáva. Čo Ronaldo dokázal, je jednoducho fenomenálne," chválil Portugalca najlepší strelec histórie Premier League Alan Shearer vo vysielaní Amazon Prime.

Cristiano Ronaldo rozhodol o Galéria fotiek (3) Zdroj: SITA/AP/Dave Thompson

Ronaldo sa proti Arsenalu presadil najprv po presnej Rashfordovej prihrávke do vápna a druhý gól pridal z pokutového kopu. Pred letným návratom na Old Trafford bol pritom penaltovou istotou Fernandes, tentoraz si ale vzal loptu jeho slávnejší krajan.

"Nebavili sme sa o tom, veril som mu. Poslednú penaltu som nepremenil, takže teraz bol rad na Cristianovi," vysvetlil Fernandes pre BBC.

Ideálny koniec

Víťazstvo nad Arsenalom bolo posledným zápasom na lavičke pre dočasného trénera Michaela Carricka. Dnes prevezme tím nový kouč Ralf Rangnick a Carrick oznámil, že nebude v klube pokračovať. Pod jeho vedením United vyhrali dve súťažné stretnutia a raz remizovali. Veľkú zásluhu na tom má práve aj Ronaldo.

"Cristiano mi tento týždeň veľmi pomohol so všetkým, o čo som ho požiadal aj smerom k ostatným hráčom. Jeho odhodlanie, vôľa a samozrejme kvalita... Nie je prekvapenie, že znovu skóroval, je to ideálny koniec," citoval Carricka klubový web.

Portugalský fenomén by mohol pod novým trénerom ešte v tejto sezóne zaútočiť na Bicanov rekord. Komisia pre históriu a štatistiku Futbalovej asociácie ČR spočítala legendárnemu kanonierovi Slavie v oficiálnych zápasoch 821 gólov. Počty nastrieľaných gólov sú ale kvôli neúplnosti zdrojov a problematike neoficiálnych zápasov z predchádzajúcich rokov stále predmetom debát. Napríklad brazílske hviezdy Pelé a Romário zhodne tvrdia, že za kariéru nastrieľali vyše tisíc gólov.

Sporný gól i nešťastník Ödegaard

Na Old Trafford išli hráči Arsenalu do vedenia po kurióznej situácii v 16. minúte. Po rohovom kope domáci Fred nešťastne prišliapol nohu svojmu brankárovi De Geovi, ktorý zostal ležať na bránkovej čiare. Loptu domáci následne poslali mimo šestnástky len k Tomijasuovi, ktorý ju sklepol k Emilemu Smithovi-Roweovi a ten ju bez prípravy poslal vedľa stále ležiaceho brankára.

Celú situáciu ešte skúmal VAR, ale gól uznal. "Bola to rýchla akcia, v tej chvíli sme nevedeli, čo sa presne stalo. VAR situáciu preveril a rozhodol správne," poznamenal kormidelník Arsenalu Mikel Arteta.

Tesne pred prestávkou domáci vyrovnali po peknej akcii, ktorú zakončil Bruno Fernandes. Ihneď po zmene strán chytil De Gea gólovú hlavičku Gabriela a v 52. minúte sklepol loptu do sete Ronaldo po prihrávke z pravej strany - 2:1.

Marcus Rashford  a Galéria fotiek (3) Zdroj: SITA/AP//Dave Thompson

O tri minúty neskôr vyrovnal z podobnej akcie Martin Ödegaard. Ten istý hráč však v 69. minúte fauloval Freda a po konzultácii s VAR-om kopali "červení diabli" penaltu. Ronaldo ju premenil prudkou strelu do stredu bránky a zabezpečil domácim víťazstvo. Na ich lavičke ešte nesedel nový tréner Ralf Rangnick, ktorý po udelení pracovného víza absolvuje debut počas víkendu v dueli proti Crystal Palace.

"Dobre sme vstúpili do zápasu. Ujali sme sa vedenia a kontrolovali sme dianie na ihrisku. Potom sme však začali strácať ľahké lopty v nebezpečnej zóne, kde by k nim nemalo dochádzať. Nechali sme súperovi priestor a inkasovali sme tesne pred odchodom do šatní. Do druhého polčasu sme znova vstúpili aktívne, ale United opäť potrestali krátky výpadok našej koncentrácie. Dokázali sme vyrovnať a mohli sme ísť znova do vedenia, no všetko bolo inak. Nemali sme nárok pomýšľať na lepší výsledok s tromi gólmi v našej sieti," priznal Arteta.

Viac o téme: Cristiano Ronaldo Manchester United Romário Arsenal Londýn Pelé Michael Carrick Ralf Rangnick Bruno Fernandes Josef Bican
  • Zdroj: ČTK, TASR