Šprint v Lillehammeri korisťou Švédky Dahlqvistovej, darilo sa aj Nórovi Kläbovi

Maja DahlqvistováMaja Dahlqvistová Zdroj: SITA/AP/Fredrik Varfjell/NTB scanpix

LILLEHAMMER - Nór Johannes Hösflot Kläbo a Švédka Maja Dahlqvistová triumfovali v piatkovom šprinte voľnou technikou na Svetovom pohári v behu na lyžiach v nórskom Lillehammeri.

Dvadsaťsedemročná Dahlqvistová zopakovala triumf z novembrovej šprintérskej ouvertúry SP vo fínskej Ruke. Potvrdila tak post líderky celkového poradia v šprinte. Dvadsaťpäťročný trojnásobný olympijský víťaz Kläbo získal už 41. individuálny triumf v SP. Víťaz zo šprintu klasickou technikou v Ruke Rus Alexander Terenťjev nepostúpil zo štvrťfinále.

V ženskom finále predviedla víťazka suverénny výkon, v záverečnom stúpaní sa dostala do vedenia, ktoré už nepustila. Druhá finišovala Jessica Digginsová z USA so stratou 0,35 s, tretia skončila Nórka Tiril Udness Wengová   (+0,86). "Začiatok som nemala najsilnejší, musela som si hľadať miesto. Ale cítila som sa dobre. Záver bol veľmi ťažký, ale mám radosť, že som ho zvládla," povedala víťazka do kamier Eurosportu v prvej reakcii.

Kläbo, dvojnásobný celkový víťaz SP (2018, 2019), bežal vo finále výborne pozične. V závere v stúpaní išiel do vedenia, udržal si ho aj v poslednej zákrute a suverénne dosiahol prvý triumf v sezóne. Na druhom mieste finišoval Kläbov krajan Thomas Helland Larsen (+0,58), tretí skončil Francúz Richard Jouve (+0,78). Kläbo sa dostal aj do čela celkového poradia SP, na ktorom nahradil  Rusa Alexandra Boľšunova. Ten v piatok skončil v semifinále. "Trate sú tu pekné a výborne pripravené, teším sa z víťazstva," uviedol majiteľ žltého dresu pre lídra SP.

Slovenskí reprezentanti v Nórsku neštartovali.

výsledky šprintu SP v Lillehammeri:

muži: 1. Johannes Hösflot Kläbo 2:52,48 min, 2. Thomas Helland Larsen (obaja Nór.) +0,58 s, 3. Richard Jouve (Fr.) +0,78, 4. Havard Solas Taugböl (Nór.) +2,98, 5. Lauri Vuorinen (Fín.) +4,43, 6. Marcus Grate (Švéd.) +20,73

poradie SP v šprinte (po 2 z 13 pretekov): 1. Kläbo 205 bodov, 2. Alexander Terenťjev (Rus.) 141, 3. Jouve 125

celkové poradie v SP (po 4 z 32 pretekov): 1. Kläbo 234, 2. Alexander Boľšunov (Rus.) 215, 3. Erik Valnes (Nór.) 160

ženy: 1. Maja Dahlqvistová (Švéd.) 3:14,07, 2. Jessie Digginsová (USA) +0,35, 3. Tiril Udnes Wengová (Nór.) +0,86, 4. Emma Ribomová (Švéd.) +1,68, 5. Rosie Brennanová (USA) +2,45, 6. Anamarija Lampičová (Slov.) +2,62

poradie SP v šprinte (2/13): 1. Dahlqvistová 227, 2. Johanna Hagströmová (Švéd.) 118, 3. Digginsová 113

celkové poradie v SP (4/32): 1. Dahlqvistová 227, 2. Frida Karlssonová (Švéd.) 220, 3. Therese Johaugová (Nór.) 180

Viac o téme: Maja Dahlqvistová Hösflot Kläbo