VIDEO Najdlhšia partia v histórii: Šachový Mozart vyhral po takmer ôsmich hodinách

Šiesta partia súboja o titul majstra sveta v šachu medzi ruským vyzývateľom Janom Nepomňaščim a nórskym obhajcom Magnusom CarlsenomŠiesta partia súboja o titul majstra sveta v šachu medzi ruským vyzývateľom Janom Nepomňaščim a nórskym obhajcom Magnusom Carlsenom Zdroj: SITA/AP/Kamran Jebreili

DUBAJ - Šiesta partia súboja o titul majstra sveta v šachu medzi ruským vyzývateľom Janom Nepomňaščim a nórskym obhajcom Magnusom Carlsenom bola najdlhšia v histórii. Po 136. ťahu a takmer ôsmich hodinách sa v Dubaji tešil z víťazstva Carlsen, ktorý mal výhodu bielych kameňov a ujal sa vedenia 3,5:2,5. Siedma partia je na programe v sobotu od 13.30 SEČ.

Štvornásobný majster sveta Carlsen kraľuje dianiu za 64 políčkami nepretržite od roku 2013. Silu "Šachového Mozarta", ako znie Nórova prezývka, už okúsili na vlastnej koži Ind Višvanathan Anand (2013, 2014), Rus Sergej Karjakin (2016) a naposledy Američan s talianskymi koreňmi Fabiano Caruana (2018).

Titul šampióna bude v Dubaji patriť šachistovi, ktorý ako prvý získa 7,5 bodu. V prípade remízového stavu po tucte partií rozhodne o držiteľovi titulu dodatočný štvorzápasový tajbrejk v rapid šachu, resp. dve partie blitzu. Carlsen zaknihuje v prípade úspechu piaty titul v sérii, Nepomjaščij sa do záverečného súboja dostal prvýkrát. Celková dotácia podujatia je 2 milióny dolárov, víťaz získa 60 percent z tejto sumy a zdolaný zvyšok.

šach - 6. partia zápasu o titul majstra sveta (Dubaj):
Magnus Carlsen (Nór.) - Jan Nepomňaščij (Rus.) 1:0
stav po 6. kole: 3,5:2,5

ďalší program zápasu o titul majstra sveta v šachu (vždy o 13.30 SEČ):
sobota 4. decembra: 7. kolo
nedeľa 5. decembra: 8. kolo
pondelok 6. decembra: voľný deň
utorok 7. decembra: 9. kolo
streda 8. decembra: 10. kolo
štvrtok 9. decembra: voľný deň
piatok 10. decembra: 11. kolo
sobota 11. decembra: 12. kolo
nedeľa 12. decembra: 13. kolo
pondelok 13. decembra: voľný deň
streda 15. decembra: prípadné tajbrejky

Fotogaléria k článku Počet fotiek: 9
Viac o téme: Šach Magnus Carlsen Jan Nepomňaščij
  • Autor: © Zoznam
  • VIDEO: Twitter/Chess.com
  • Zdroj: TASR
 
Staršie správy
Staršie správy
Staršie správy