Prvá štafeta mužov korisťou favoritov z Nórska, Slováci hlboko v poli porazených

Nórski biatlonisti (uprostred) zvíťazili v štafete 2. kola Svetového pohára 4. decembra 2021 vo švédskom ÖstersundeNórski biatlonisti (uprostred) zvíťazili v štafete 2. kola Svetového pohára 4. decembra 2021 vo švédskom Östersunde Zdroj: TASR/Fredrik Sandberg/TT News Agency via AP

ÖSTERSUND - Nórski biatlonisti zvíťazili v sobotňajšej štafete 2. kola Svetového pohára vo švédskom Östersunde. Kvarteto Sivert Guttorm Bakken, Tarjei Bö, Johannes Thingnes Bö a Vetle Sjaastad Christiansen dosiahlo čas 1:14:09,3 hodiny. Druhé miesto obsadili so stratou 11,2 sekundy Francúzi a tretí skončili Rusi (+45,9 s). Slováci v zložení Michal Šima, Tomáš Sklenárik, Tomáš Hasilla a Matej Baloga obsadili 22. miesto so stratou 8:16,8 min.

Nórski tréneri dali v štafetách šancu na prvom úseku mladému Bakkenovi, ktorý sa im odvďačil čistou streľbou a položil základ ich víťazstva. Po svojom úseku odovzdal na prvom mieste s tesným náskokom pred Nemeckom a Francúzskom. Na ďalších priečkach nasledovali Rusi, Česi a Ukrajinci. T. Bö potreboval na ležke náhradný náboj a na chvíľu pred seba pustil Rusa Daniila Serochvostova, no po stojke sa opäť vrátil na čelo a svojmu bratovi odovzdal štafetu s náskokom pred Ukrajinou, Ruskom a Talianskom.

Biatlonisti na štarte prvej Galéria fotiek (3) Zdroj: SITA/Fredrik Sandberg/TT News Agency via AP

J. T. Bö strieľal bezchybne a tak mal Christiansen pred záverečným úsekom náskok 20 sekúnd pred Ruskom a až 50 pred Francúzskom. Síce musel trikrát dobíjať, no svoju úlohu zvládol a Nórov doviedol k víťazstvu. Naopak, tú nezvládol Rus Jevgenij Latypov, ktorý prišiel na poslednú položku s takmer pol minútovým náskokom pred Quentinom Fillonom Mailletom, no musel ísť na trestné kolo a druhé miesto neudržal.

Sivert Guttorm Bakken počas Galéria fotiek (3) Zdroj: SITA/Fredrik Sandberg/TT News Agency via AP

Slováci o popredné priečky nebojovali. Šima potreboval na prvom úseku štyri náhradné náboje a odovzdal na 25. mieste z 27 štafiet. Sklenárik mal na strelnici rovnakú bilanciu a pozíciu udržal. Hasilla musel ísť na stojke na trestné kolo, no priebežne sa posunul na 22. priečku, ktorú na poslednom úseku udržal Baloga.