Domácim tímom sa v Tipos extralige nedarilo: Slovan uspel aj na ľade Dukly a upevnil si post lídra

Zľava Chase Berger (Banská Bystrica) a Marek Zagrapan (Prešov) počas 23. kola Tipos extraligy HC ‘05 Banská Bystrica - HC GROTTO PrešovZľava Chase Berger (Banská Bystrica) a Marek Zagrapan (Prešov) počas 23. kola Tipos extraligy HC ‘05 Banská Bystrica - HC GROTTO Prešov Zdroj: TASR/Ján Krošlák

TRENČÍN - Hokejisti Slovana Bratislava vyhrali v nedeľnom súboji 23. kola Tipos extraligy na ľade Dukly Trenčín 4:1. Slávili siedme víťazstvo v sérii a zvýšili náskok na čele tabuľky pred druhým Zvolenom už na šesť bodov. Trenčín figuruje na ôsmej priečke.

V Trenčíne sa hral od úvodu rýchly a bojovný hokej so šancami na oboch stranách. Slovan hneď prvú využil, v 5. min prekonal Bownsa Šotek strelou z pravého kruhu. Dukla mohla vyrovnať v 11. min, Tybor v tutovke trafil žŕdku. V 18. min mali hostia dve možnosti na zvýšenie svojho náskoku, najprv Takáč v úniku neprekabátil Bownsa a o pár momentov neskôr zazvonila žŕdka po tečovanom nahodenom puku Harrisa.

V druhej tretine pokračovali Bratislavčania v aktivite, domáci brankár musel byť v strehu najmä pri strelách Sersena. V polovici zápasu sa Trenčanom podarilo prekonať Windsora, no gól Betáka neplatil pre kontakt domáceho hráča s brankárom. V 36. min druhýkrát skončila strela Harrisa na žŕdke. V závere tretiny to už kanadskému útočníkovi Slovana vyšlo, presadil sa po krížnej prihrávke Rapuzziho - 0:2.

Hostia začali tretiu tretinu presilovkou a využili ju zásluhou Takáča - 0:3. Dukla odpovedala šancou Valacha, sám s pukom pred bránkou však neuspel v koncovke. Trenčania v snahe zdramatizovať zápas prepadávali v útoku, v 46. min ušiel domácej obrane Jääskeläinen, položil si Bownsa, no nedokázal ho prekonať. Dukla vystupňovala svoje úsilie, no stále stroskotávala na pozornej obrane Slovana na čele s brankárom Windsorom. Domáci tréneri sa rozhodli už 6 minút pred koncom počas presilovky odvolať brankára, no power play im nevyšla, do prázdnej bránky pridal štvrtý gól Slovana Matoušek. Dukla sa dočkala až necelé 4 min pred koncom, po prihrávke Hudeca upravil na konečných 1:4 Beták.

HK Dukla Trenčín - HC Slovan Bratislava 1:4 (0:1, 0:1, 1:2)
Góly: 57. Beták (D. Hudec, Martin Chovan) - 5. Šotek (Sukeľ, Mackenzie), 40. Harris (Rapuzzi, Takáč), 42. Takáč (Harris), 55. Matoušek (Rapuzzi). Rozhodovali: Žák, Štefík - Šefčík, Junek, vylúčení: 4:5 na 2 min, presilovky: 0:1, oslabenia: 0:1.

HK Dukla Trenčín: Bowns – Martin Chovan, Kudla, Starosta, Crinon, Lemcke, Nemčík, E. Švec – Berisha, Mikyska, Sojčík – Tybor, Valach, Bezúch – Krajč, Paukovček, Rehuš – D. Hudec, J. Švec, Beták – Krajčovič

HC Slovan Bratislava: Windsor – Mackenzie, Golian, Gachulinec, Sersen, Valach, Maier, Beňo – Haščák, Rapuzzi, Jääskeläinen – Gašpar, Harris, Takáč – Fominych, Kytnár, Matoušek – Šotek, Bezák, Sukeľ

Zvolen doma padol so Spišiakmi

Hokejisti HKM Zvolen prehrali v nedeľnom dueli 23. kola Tipos extraligy na domácom ľade s HK Spišská Nová Ves prekvapujúco 4:6. Úradujúci majster dokázal vyrovnať z 1:4 na 4:4, no koncovku zápasu nezvládol, víťazný gól a svoj druhý v stretnutí strelil v 48. minúte Matej Giľák. Spišiaci potvrdili zlepšenú formu, vybojovali tretie víťazstvo za sebou.

Spišiakom vyšla prvá tretina, už v 2. min sa ujali vedenia zásluhou presilovkového gólu Beaudryho, ktorý dorazil do siete puk odrazený od mantinelu. Hostia sa potom ubránili v dvoch oslabeniach a v 11. mohli pridať druhý gól, no v prečíslení 3 na 1 Rapáč namieril iba do ramena Rahma. HKM sa dočkal vyrovnania v 13. min po strele Kubku a teči Jedličku, no do kabín išli s tesným náskok predsa len Spišiaci, po vydarenej kombinácii sa presadil Salituro.
V úvode druhej dvadsaťminútovky hostia naďalej prekvapujúco dirigovali hru. Po góloch Majdána a Giľáka viedli už 4:1 a s domácimi to nevyzeralo dobre. Zvolenčania sa dokázali dostať späť do hry vďaka dvom využitým presilovkám. V 34. min prestrelil Melicherčíka švihom Roy a o dve minúty neskôr znížil na 3:4 strelou z prvej Leskinen.

Zvolen odštartoval tretiu tretiny náporom, s jasnou snahou o vyrovnanie. Veľkú šancu zahodil Mikúš, ale v 43. min už skóroval z dorážky Jedlička a v početnej výhode vyrovnal na 4:4. V 48. min však hostia predviedli peknú kombinačnú akciu, ktorá vyvrcholila gólom Giľáka a Spišiaci opäť viedli. To s domácimi zamávalo. HKM v závere vsadil všetko vabank, odvolal Rahma z bránky a skúsil to v šestici, no vyrovnanie mu to neprinieslo. Naopak Kuru do prázdnej bránky spečatil výsledok na koenčných 6:4.

HKM Zvolen - HK Spišská Nová Ves 4:6 (1:2, 2:2, 1:2)
Góly: 3. Jedlička (Kubka, Hraško), 34. Roy (Viedenský), 36. Leskinen (Roy, Krieger), 44. Jedlička (Kotvan, Mikúš) - 2. Beaudry (Tyczynski, Atwal), 18. Salituro (Giľák, Beaudry), 21. Majdan (Salituro), 32. Giľák (Salituro), 48. Giľák (Majdan, Salituro), 58. Kuru (Nieminen). Rozhodovali: Novák, Smrek - Bogdaň, Frimmel, vylúčení: 5:7 na 2 min, presilovky: 3:0, oslabenia: 0:0.

HKM Zvolen: Rahm - Hain, Kotvan, Roy, Meliško, Kubka, Hraško,  S. Barcík - Zuzin, Viedenský, Jedlička - Leskinen, Krieger, Pierog - Stupka, J. Mikúš, Saracino - Csányi, Marcinek, Török - Chlepčok

HK Spišská Nová Ves: Melicherčík - Arwin, Petgrave, Romaňák, Beaudry, Malina, Ordzovenský, Chatrnúch - Majdan, Salituro, Giľák - Nieminen, Kuru, Rapáč - Hamráček, Tyczynski, Ščurko - Tomala, Vartovník, Vrábeľ

Peter Oremus, tréner HKM Zvolen: "Medzi úspechom a neúspechom je tenký ľad. Dnes si Spišská Nová Ves to víťazstvo zaslúžila, viac chcela, tlačila sa viac do bránky. Z našej strany to bolo dnes veľmi málo. Takáto facka asi bola potrebná. Súperovi sme toho príliš veľa dovolili."

Miroslav Mosnár, tréner HK Spišská Nová Ves: "Sme spokojní, dali sme šesť gólov kvalitnému súperovi s kvalitným brankárom. To nás teší. Musíme trochu popracovať na disciplíne, spravili sme strašne veľa faulov. Na to si musíme dať pozor, lebo súper dve presilovky už po asi štyroch sekundách využil. Mužstvo však v závere ukázalo charakter, za stavu 4:4 sme to zlomili na našu stranu. Bolo jasné, že kto dá piaty gól, tak zvíťazí, som rád, že sme to strhli na našu stranu."

Liptáci uspeli po nájazdoch

Hokejisti MHk 32 Liptovský Mikuláš zvíťazili v podtatranskom derby, keď v 23. kole Tipos extraligy uspeli proti HK Poprad 4:3 po nájazdoch.

Posledný tím súťaže nemienil doma odovzdať body lacno, hlavne keď mal za sebou presvedčivé víťazstvo nad Prešovom. Popradčanom však po vyrovnanej prvej dvadsaťminútovke vyšla druhá tretina. Do vedenia 2:1 ich poslal už 62 sekúnd po jej štarte Rymsha. V 33. min skóroval v presilovke Mešár a Poprad viedol už dvojgólovým rozdielom.

Liptáci sa však nezlomili a v tretej tretine sa im podarilo vyrovnať. Po chybe "kamzíkov" poslal Ventelä v 48. min puk pred bránu Kalouskovi, ktorý nemal problém ho dopraviť do siete. Vyrovnanie zariadil v 55. min Walega, ktorý skóroval v početnej výhode. V samostatných nájazdoch sa presadili dvaja domáci a jeden hosťujúci, hráč rozhodujúci gól pripadol Čuvilovovi.

MHk 32 Liptovský Mikuláš - HK Poprad 4:3 pp a sn (1:1, 0:2, 2:0 - 0:0, 1:0)
Góly: 18. Paločko (Čuvilov, Murček), 49. Kalousek (Ventelä), 55. Walega (Kriška, Ventelä), rozhodujúci sam. nájazd Čuvilov - 15. Ully (Dalhuisen, Rymsha), 22. Rymsha (Ully, Dalhuisen), 33. Dalhuisen (Arniel, Rymsha), vylúčení: 4:7 na 2 min, presilovky: 1:1, oslabenia: 0:0, bez divákov

MHk 32 Liptovský Mikuláš: Vošvrda - Ventelä, Vartinen, Kurali, Salija, Krempaský, Mezovský, Nemec – Kriška, Hovorka, Uhrík - Petráš, Walega, Jurík - Paločko, Murček, Čuvilov - Kalousek, Urban, Feherpataky - Dunčko

HK Poprad: Tomek - Brejčík, Drgoň, Rymsha, Dalhuisen, Novajovský, Ulrych, Demo - Livingston, Skokan, Svitana - Bondra, Arniel, Ully - Mešár, Bjalončík, Valigura - Handlovský, Mlynarovič, Jevoš

Milan Jančuška, tréner MHK 32 Liptovský Mikuláš: "Teší ma, že sme v dnešnom zápase potvrdili piatkové víťazstvo nad Prešovom. Sú to pre nás veľmi dôležité dva body. Hráčov musím pochváliť za to, že dokázali vyhrať tento zápas, ktorý sa nevyvíjal v náš prospech. Poprad bol efektívnejší v priestore pred bránkou. Bojovnosťou a chcením sme to zvrátili. V predĺžení sme dvakrát nastrelili žŕdku, no napokon sme vyhrali po samostatných nájazdoch. Bude to pre nás povzbudenie do ďalších zápasov."

Corey Neilson, tréner HK Poprad: "V prvom rade gratulujem domácim k víťazstvu. Bol to náročný zápas s množstvom súbojov. Mrzí nás, že sme ho nedotiahli do víťazného konca, hoci sme ho mali dobre rozbehnutý."

Barani nezvládli premiéru na novom štadióne

Hokejisti HC´ 05 Banská Bystrica prehrali v 23. kole Tipos extraligy s HC GROTTO Prešov 0:3.

Banskobystričania sa predstavili na svojom ľade po dlhých 21 mesiacoch a 4 dňoch pre rekonštrukciu štadióna, ktorá ešte nie je dokončená. Napriek tomu sa pri Hrone hrať mohlo,  avšak úvod domáci nezachytili. V tretej minúte inkasovali v oslabení, keď sa v klbku hráčov v bránkovisku presadil a dotlačil puk medzi žrde Welychka. Barani mali potom prevahu, dobré možnosti nevyužili zblízka Kabáč a Tamáši, ku gólu bol najbližšie Berger pohotovým tečom v medzikruží, no gólman Bespalov podržal svoj tím. A to aj na konci tretiny po dorážke Cardwella a razantnej strele Ščerbaka spomedzi kruhov.

Na začiatku stredného dejstva hokejisti spod Urpína nevyužili presilovku, šancu mal iba Tamáši. Po ňom už v piatich proti piatim osamotený Berger pálil nad bránku a Ščerbak neuspel spred bránkoviska, keď to skúšal po ľade. Na opačnej strane Zagrapana z dvoch metrov vychytal Belányi. Aktívnejší boli domáci, ale snaha a bojovnosť bola na úkor pekných akcií či presnejších prihrávok.

Zľava Alex Breton (Banská Galéria fotiek (6) Zdroj: TASR/Ján Krošlák

Nástup do tretej tretiny vyšiel Prešovu. Do úniku sa dostal Čacho a zužitkoval ho – 0:2. Bystričania zostali zaskočení, iba postupne sa dostávali do hry, v hre štyroch proti štyrom to skúšal Breton z medzikružia, ale recept na Bespalova nenašiel. Na opačnej strane Východniari nevyužili presilovku. Bojovný hokej na oboch stranách pokračoval. Hosťom sa núkali protiútoky, po jednom z nich nevyužil dobrú možnosť Šimun. Dve minúty pred koncom domáci odvolali brankára, hrali v šestici, no Nauš poslal nekompromisne puk zo stredného pásma do opustenej svätyne súpera.

HC´05 Banská Bystrica – HC 21 GROTTO Prešov 0:3 (0:1, 0:0, 0:2)
Góly: 3. Welychka (Michnáč), 42. Čacho, 59. A. Nauš (Glazkov, Ľalík). Rozhodovali: Baluška, Adamec – M. Orolin, D. Konc ml., vylúčení na dve min. 4:4, presilovky: 0:1, oslabenia: 0:0, bez divákov.

Banská Bystrica: Belányi – Španko, Ďatelinka, Cardwell, Boldižár, Kostromitin, Breton – G. Gabor, Tamáši, Kabáč – Vašaš, Bubela, Šoltés – Fossier, Berger, Ščerbak – Melcher, Sojka, K. Jendroľ

Prešov: Bespalov – Glazkov, Rajnoha, O. Turan, D. Jendroľ, Rais, Bakala, F. Fekiač, D. Růžička – Šimun, Zagrapan, Lialka – Ľalík, V. Fekiač, Žilka – Michnáč, Čacho, Welychka – Miškuf, T. Klíma, A. Nauš

Ivan Droppa, tréner Banskej Bystrice: „Bez gólu nemôžeme vyhrať. Z tých šancí, čo sme mali, mohol jeden – dva góly padnúť. Pri inkasovanom druhom góle si musíme všimnúť, že hráč súpera zlomí hokejku a asi pôjde striedať, že niekto miesto neho naskočí. Musíme viac makať, sústrediť sa na každú činnosť a dostať sa zo streleckej krízy. Dnes sme mali 24 striel za celý zápas. Čím častejšie budeme strieľať a chodiť pred bránku, tým viac gólov môžeme dať. Momentálne nám to v koncovke nejde. Čo sa týka bojovnosti, tu sa nedá nikomu nič vyčítať. Tešili sme sa, že hráme konečne doma, no bolo to smutné bez divákov.“

Ernest Bokroš, tréner Prešova: „Som rád, že po inkasovanom „kanári“ v Liptovskom Mikuláši sme odohrali disciplinovaný, organizovaný hokej. Celý tím zabral a získal tri body, ktoré si vážime. Nachystali sme sa poctivo na súpera, rozobrali sme si jeho hru, povedali sme si určité veci. Hráči boli viac sústredení na Bystricu a chceli aj viac vyhrať. Pomohol nám prvý úvodný gól, skoro bolo 0:1. Potom sme už súpera nepúšťali do nejakých vyslovene vyložených šancí, hrali sme dobre.“

Viliam Čacho, strelec druhého gólu Prešova: „Podali sme dobrý výkon v defenzíve. Bystričania mali zopár šancí, ale nepremenili ich. Vedeli sme, že domáci budú nabudení na novozrekonštruovanom štadióne, že to budú chcieť pokrstiť výhrou. Chceli sme si teda počkať na naše príležitosti, tie prišli a využili sme ich. Proti Banskej Bystrici sa nám v tejto sezóne darí, ale dvakrát sme vyhrali iba o gól až dnes sa nám to podarilo vyšším rozdielom."

Michalovce padli s Novými Zámkami

Hokejisti HC Nové Zámky zvíťazili v 23. kole Tipos extraligy na ľade HK Dukla Ingema Michalovce 4:2.

Úvod zápasu priniesol viacero vylúčených a hostia išli do vedenia v presilovke v 3. minúte. Langkow prihral pred bránku Jacksonovi a ten bez prípravy prekonal Kaarlehta - 0:1. Aj vďaka početným presilovkám boli brankári v prvej tretine v častej permanencii. Skóre sa druhýkrát zmenilo v 12. minúte, keď Mráz v útočnom pásme uvoľnil Žitného, ktorý si po krátkom úniku poradil s brankárom Bakalom - 1:1.

Hostia chceli na tretí pokus v sezóne zdolať Michalovce a k tomuto cieľu sa priblížili v 32. minúte. Nepokrytý Klempa zužitkoval prihrávku spoza bránky a upravil na 1:2. V 55. minúte zvýšil na 3:1 pre hostí Kozák a hoci domáci ešte odpovedali kontaktným gólom Galamboša, pri záverečnej power play inkasovali štvrtýkrát po strele Langkowa.

HK Dukla Ingema Michalovce - HC Nové Zámky 2:4 (1:1, 0:1, 1:2)
Góly: 12. Žitný (Mráz, Erkinjuntti), 57. Galamboš (Macejko, Regenda) - 3. Jackson (Langkow, Varga), 32. Klempa (Števuliak, Langkow), 55. Kozák, 59. Langkow (Klempa). Rozhodovali: Korba, Snášel ml. – Šoltés, L. Beniač, vylúčení: 5:7 na 2 min., presilovky: 0:1, oslabenia: 0:0, bez divákov.

Michalovce: Kaarlehto - Bokroš, Macejko, Pavlin, Gajdoš, Mudrák, Mihálik, Bača, Stripai - Keränen, Cameranesi, Faith - Regenda, Suja, Galamboš - Žitný, Erkinjuntti, Mráz - Mašlonka, Buc, Kukuča

Nové Zámky: Bakala - Hatala, Bull, Fereta, Holenda, Kozák, Roman, Ligas - Šišovský, Šiška, Jackson - Števuliak, Langkow, Klempa - Varga, Fetkovič, Mišiak - Ferenyi, Ondrušek, Kurbatov - Tóth

Tomek Valtonen, tréner HK Dukla Ingema Michalovce: "Úvodných päť minút tohto zápasu bolo najbrutálnejších päť minút, aké som zažil počas môjho ročného pôsobenia v Michalovciach. Rozprávali sme sa o príprave na tento zápas, no v konečnom dôsledku je to vždy na individuálnej zodpovednosti hráčov. Tých päť minút bolo hrozných a je ťažké niečo zmeniť, keď nie ste mentálne pripravení na zápas. Počas hry piatich proti piatim bola naša hra v poriadku. V našich presilovkách sme súperovi dovolili veľa šancí. Nové Zámky boli lepší tím, dnes si víťazstvo zaslúžili. Nie vždy je všetko o výsledku, veľmi dôležitá je aj snaha. Dnes sme sa vôbec nesnažili, špeciálne naši top hráči. Musia byť najlepší, preto sme ich podpísali."

Gergely Majoross, tréner HC Nové Zámky: "Myslím si, že sme odohrali dobrý zápas. Chýbal nám však posledný kúsok do úspešnej skladačky. Súperovi sme nedarovali veľa presiloviek a aj to bol jeden z našich zámerov. V našich presilovkách sme si vytvorili dosť šancí, no skórovali sme v nich iba raz."

Nitra uspela v Košiciach aj bez Stavjaňu

Hokejisti HK Nitra zvíťazili v 23. kole Tipos extraligy na ľade HC Košice 3:1. Po troch prehrách bodovali naplno a upevnili si priebežné 4. miesto. Košičania sú 20. odohraných zápasoch na 5. mieste.

Hlavný tréner HK Nitra Antonín Stavjaňa necestoval do Košíc pre virózu a nahradil ho manažér Tomáš Chrenko. Košičania sa nepoučili z nevydareného úvodu piatkového zápasu so Zvolenom a opäť rýchlo prehrávali. Na konci 1. minúty Snuggerud nešikovne vyhodil puk spred brankára Košarišťana a Sýkora kuriózne otvoril skóre - 0:1. Zaskočení domáci inkasovali aj z druhej príležitosti hostí, keď v 3. minúte nechali priveľa priestoru Múčkovi, ktorý tečoval pokus Švarného - 0:2. Hostia mali v prvej tretine hru pod kontrolou. Ich herná pohoda vyplynula aj z mnohých chýb Košičanov, ktorí sa nevedeli dostať do tempa a v ofenzívnych akciách ukázali veľa nepresností. Do sľubných príležitostí sa dostali Romančík či Klhůfek, ale O´Connora neprekonali.

Hostia ani v druhej časti nepoľavili z ofenzívnej hry a často sa dostali pred brankára Košarišťana. Strela Tvrdoňa v 29. minúte skončila na hornej žŕdke a v následnom oslabení "oceliarov" Košarišťan viackrát podržal svoj tím. V 33. minúte domáci znížili, keď Snuggerud v presilovke dosiahol svoj prvý gól v slovenskej extralige - 2:1.

Na hernom prejave domácich v úvode tretej časti bola vidieť snaha o vyrovnanie. V 49. minúte boli k nemu blízko, keď Chovan trafil v presilovke žŕdku. Defenzívna hra hostí však robila problémy Košičanom a Nitra držala tesný náskok aj vďaka pozornému brankárovi O´Connorovi. O víťazstve hostí definitívne rozhodol Drábek, ktorý sa v 56. minúte natlačil cez obrancu a zvýšil na 1:3. Košičania sa v 60. minúte dostali k hre bez brankára, ale skóre sa už nezmenilo.

HC Košice - HK Nitra 1:3 (0:2, 1:0, 0:1)
Góly: 33. Snuggerud (Slovák, Tansey) - 1. Sýkora (Baláž), 3. Múčka (Švarný, Bajtek), 56. Drábek (Bajtek). Rozhodovali: Krajčík, Výleta - Synek, Tvrdoň, vylúčení: 3:4 na 2 min., presilovky: 1:0, oslabenia: 0:0, bez divákov.

Košice: Košarišťan - Deyl, Snuggerud, Tansey, Cibák, Saucerman, Šedivý, Romančík - Pereskokov, McPherson, Klhůfek - Rogoň, Chovan, Paršin - Mrázik, Slovák, Jokeľ - Milý, Havrila, Jacko

Nitra: O´Connor - Nemec, Mezei, Švarný, Raskob, Vitaloš, Bodák, Pupák - Hrnka, R. Nemec, Buček - Tvrdoň, Rockwood, Šramaty - Sýkora, Baláž, Varga - Drábek, Bajtek, Múčka

Kalle Kaskinen, tréner HC Košice: "Bol to nepríjemný začiatok. Dostali sme dva rýchle góly, no mali sme šancu vrátiť sa do zápasu. Ako hlavný tréner som zodpovedný za výsledky. Nemôžeme sa spoliehať na to, že vyhráme s jedným streleným gólom. To musíme zlepšiť."

Dušan Milo, asistent trénera HK Nitra: "Musím pochváliť našich hráčov na čele s brankárom za veľmi zodpovedný výkon. Som rád, že sme sa vzchopili po zápasoch, ktoré sme nezvládli ideálne. Mali sme veľmi dobrý pohyb, súpera sme nepúšťali do vyložených šancí a prečíslení. Strely, ku ktorým sa domáci dostali, náš brankár pochytal. Sme radi za tri body."

Viac o téme: HC Slovan Bratislava HK Dukla Trenčín