VIDEO Minnesota po desiatich rokoch na čele NHL, Fleury dosiahol historický míľnik

Hokejisti Minnesoty Wild sa tešia z góluHokejisti Minnesoty Wild sa tešia z gólu Zdroj: SITA/AP/Tony Avelar

NEW YORK - Hokejisti New Yorku Islanders v zostave so slovenským obrancom Zdenom Chárom prehrali v noci na piatok v zámorskej NHL s Nashvillom Predators 3:4. Chára strávil na ľade 17:27 min a na konto si pripísal mínusový bod. Za bitku s ruským mladíkom Yakovom Treninom si v prvej tretine vyslúžil päťminútový trest. Ďalšie dve minúty dostal za nešportové správanie.

O triumfe Nashvillu rozhodol fínsky krídelník Eeli Tolvanen 11,5 sekundy pred koncom tretej tretiny, keď šikovne tečoval strelu Romana Josiho od modrej čiary. V celej klubovej histórii sa podarilo streliť víťazný gól neskôr v riadnom hracom čase iba Čechovi Martinovi Eratovi, ktorý v decembri 2011 v zápase proti Columbusu rozhodol za vyrovnaného stavu deväť sekúnd pred koncom.

Islanders prehrali dvanásty z uplynulých 13 duelov, od presťahovania do novej UBS Arény ešte doma nezvíťazili (0-2-5). "Odohrali sme v tejto hale zápasy, ktoré sme mohli vyhrať. Z nejakých príčin sme ich však nedotiahli do konca. Boli sme blízko, no preklopilo sa to vždy na stranu súpera," povedal pre nhl.com kapitán "ostrovanov" Anders Lee.

Aho rozhodol o triumfe Hurricanes

Calgary s Adamom Ružičkom podľahlo Caroline 1:2 po predĺžení, o zisku dvoch bodov pre Hurricanes rozhodol Sebastian Aho. Fínsky center otvoril skóre v 5. minúte a potom strelil víťazný gól "hurikánov" v piatej minúte predĺženia. Hostia vďačia tretej výhre za sebou aj brankárovi Frederikovi Andersenovi, ktorý zaznamenal asistenciu a zneškodnil 26 striel súpera. Čelil aj trestnému strieľanie Noaha Hanifina, ktorý v ňom neuspel, no neskôr si to vynahradil vyrovnávajúcim gólom. Ružička vo svojom treťom tohtosezónnom vystúpení odohral za Flames 8:09 minút, predviedol dva bodyčeky.

Sebastian Aho rozhodol o Galéria fotiek (7) Zdroj: SITA/AP/Jeff McIntosh/The Canadian Press

Tampa bez zraneného Erika Černáka zvíťazila na ľade Toronta 5:3. Kapitán "bleskov" Steven Stamkos zaznamenal gól a tri asistencie a bodoval už v deviatom zápase v sérii, Ondřej Palát mal dva góly a asistenciu. Dvojnásobný obhajca Stanleyho pohára vyhral piaty zápas za sebou a bodovú sériu natiahol už na šesť duelov. Tréner Lightning Jon Cooper slávil jubilejné 400. víťazstvo v profiligovej kariére, potreboval naň len 659 zápasov, čím vytvoril nový rekord NHL. Tampa zdolala Maple Leafs prvýkrát od 10. októbra 2019.

Dallas v zostave bez Andreja Sekeru prehral na ľade Los Angeles 0:4. Stars si vylámali zuby na brankárovi Jonathanovi Quickovi, ktorý zlikvidoval všetkých 27 striel súpera a dosiahol druhé čisté konto v sezóne a 56. v kariére. Viac núl ako Quick od jeho debutu v NHL vychytali len Marc-Andre Fleury (62), Pekka Rinne (60) a Henrik Lundqvist (57). Sekera duel sledoval ako zdravý náhradník z tribúny.

500. víťazstvo Fleuryho

Chicago uspelo na ľade Montrealu 2:0. Marc-Andre Fleury vykryl všetkých 30 striel Canadiens a stal sa tretím brankárom v histórii profiligy, ktorý odchytal 500 víťazných zápasov v základnej časti. Viac ich majú na konte len legendy Martin Brodeur (691) a Patrick Roy (551). V porovnaní s nimi však Fleury dosiahol míľnik najrýchlejšie, stačilo mu naň iba 901 stretnutí. Kanadský veterán vyšperkoval jubileum 69. čistým kontom v profiligovej kariére.

"NHL mi pripadala vždy vzdialená, príliš dobrá na mňa. Nikdy by som nepomyslel, že niečo takéto dosiahnem. Budem sa snažiť aj naďalej chytať a vydávať zo seba to najlepšie," vyznal sa 37-ročný brankár, ktorý sa narodil v meste Sorel-Tracy v provincii Quebec, kde sa nachádza aj Montreal.

Marc-Andre Fleury sa stal Galéria fotiek (7) Zdroj: SITA/AP/Paul Chiasson/The Canadian Press

Diváci v Bell Centre si ho v záverečných sekundách uctili skandovaním "Fleury! Fleury!". "Znamená to pre mňa veľa, že tu bolo veľa ľudí z Quebecu a boli možno na mňa hrdí, že som ich rodák a dosiahol som túto métu." Víťazný gól Blackhawks strelil kapitán Jonathan Toews, bol to jeho prvý zásah v sezóne. Canadiens sa naďalej herne trápia, prehrali piaty zápas v rade.

Walker sa postaral o prvý hetrik Austrálčana

Nathan Walker prispel prvým hetrikom v súťaži k triumfu St. Louis nad Detroitom 6:2. Walker sa zapísal do histórie, postaral o prvý hetrik Austrálčana v profilige. Pred zápasom s Red Wings odohral v NHL len 25 stretnutí, v ktorých dal dokopy tri góly. Vedenie Blues ho pritom povolalo do prvého tímu z farmy v Springfielde (AHL) iba v stredu. Proti Detroitu to bol jeho premiérový zápas v tejto sezóne NHL.

"Bolo to neuveriteľné. Neviem, čo mám k tomu viac povedať. Som taký šťastný, že sme získali dva body a môžeme sa koncentrovať na ďalší zápas," povedal 26-ročný krídelník, ktorý sa narodil vo waleskom Cardiffe, no ako dvojročný sa presťahoval s rodinou do Sydney a na medzinárodnej scéne reprezentuje Austráliu. Oba góly hostí strelil Robby Fabbri, ktorý sa predstavil na ľade bývalému tímu prvýkrát od výmeny zo St. Louis do Detroitu v novembri 2019.

"Divosi" na čele NHL

Minnesota uspela na ľade San Jose 5:2 a upevnila si postavenie na čele Centrálnej divízie i Západnej konferencie. So ziskom 39 bodov momentálne vedie celú súťaž. Brankár Connor Hellebuyck zneškodnil na ľade Seattlu všetkých 25 striel nováčika a doviedol Winnipeg k víťazstvu 3:0. Vychytal prvý shutout v sezóne a 25. v profikariére. Dvoma gólmi sa na triumfe Jets podieľal Kyle Connor, ktorý tak skvele oslávil svoje 25. narodeniny. Dva góly v deň narodenín strelil v histórii organizácie Thrashers/Jets už len Dany Heatley (21. januára 2003).

Hokejisti Minnesoty Wild sa Galéria fotiek (7) Zdroj: SITA/AP/Tony Avelar

Obranca Matt Grzelcyk skóroval v 58. minúte a rozhodol o triumfe Bostonu 3:2 nad domácim Edmontonom, ktorý prehral už štvrtý zápas za sebou. Útočník Bruins Brad Marchand otvoril skóre gólom v oslabení už 12-krát v kariére, čím prekonal ligový rekord slovenského kanoniera Petra Bondru, Roba Pulforda a Marka Messiera. Celkovo to bol jeho 32. gól v oslabení v NHL, čím sa vyrovnal Bondrovi, Bobbymu Clarkeovi, Daveovi Keonovi a Joeovi Sakicovi na 16. mieste historického poradia.

O oba góly Oilers sa postaral líder ligovej produktivity len Leon Draisaitl, pri oboch mu asistovali Connor McDavid a Tyson Barrie. Draisaitl vedie bodovanie NHL so 45 bodmi (23+22) v 25 stretnutiach, jeho spoluhráč McDavid získal rovnaký počet bodov, ale nastrieľal menej gólov (16).

Columbus Blue Jackets - Anaheim Ducks 1:2 pp a sn (1:1, 0:0, 0:0 - 0:0, 0:1)
Góly: 9. Texier (Robinson, Kuraly) - 11. Lundeström, rozh. nájazd Rakell. Brankári: Merzlikins - Gibson, strely na bránku: 34:26, 16.029 divákov.

Montreal Canadiens - Chicago Blackhawks 0:2 (0:0, 0:1, 0:1)
Góly: 34. Toews (Jones, Kane), 52. Borgström. Brankári: Allen - Fleury, strely na bránku: 30:25, 20.447 divákov.

Toronto Maple Leafs - Tampa Bay Lightning 3:5 (2:2, 0:2, 1:1)
Góly: 2. Kaše (Tavares, Rielly), 20. Nylander (Matthews), 50. Kaše (Muzzin, Tavares) - 10. Bellemare (Perry), 13. Stamkos (Killorn), 25. Palát (Stamkos, Raddysh), 30. Raddysh (Palát, Stamkos), 60. Palát (Stamkos, Killorn). Brankári: Campbell - Vasilevskij, strely na bránku: 38:27, 18.919 divákov.

New York Islanders - Nashville Predators 3:4 (1:2, 1:0, 1:2)
Góly: 7. Czarnik (Wahlstrom, Bellows), 22. Lee (Barzal, Wahlstrom), 46. Dobson (Greene, Johnston) - 18. Johansen (Kunin), 19. Sissons (Jeannot, Benning), 53. Trenin (Jeannot, Sissons), 60. Tolvanen (Josi, Johansen). Brankári: Varlamov - Rittich, strely na bránku: 21:29, 17.255 divákov.

St. Louis Blues - Detroit Red Wings 6:2 (2:0, 1:1, 3:1)
Góly: 7. Walker (Schenn, Joshua), 17. Walker (Mikkola, O'Reilly), 37. Parayko (Joshua, Mikkola), 50. Walker (Krug, Scandella), 51. Barbašov (Krug, Bučnevič), 60. Scandella (Bortuzzo) - 25. Fabbri (Raymond, Larkin), 56. Fabbri (Raymond, Hronek). Brankári: Lindgren - Nedeljkovic (41. Greiss), strely na bránku: 26:31, 18.096 divákov.

Calgary Flames - Carolina Hurricanes 1:2 pp (0:1, 1:0, 0:0 - 0:1)
Góly: 28. Hanifin (Andersson, Lindholm) - 5. Aho (Slavin, Niederreiter), 65. Aho (Andersen, Teräväinen). Brankári: Markström - Andersen, strely na bránku: 27:26, 15.620 divákov.

Edmonton Oilers - Boston Bruins 2:3 (0:1, 1:1, 1:1)
Góly: 39. Draisaitl (Barrie, McDavid), 50. Draisaitl (McDavid, Barrie) - 17. Marchand (Bergeron), 23. DeBrusk (Hall), 58. Grzelcyk (Smith, Hall). Brankári: Skinner - Ullmark, strely na bránku: 43:30, 16.112 divákov.

Seattle Kraken - Winnipeg Jets 0:3 (0:1, 0:0, 0:2)
Góly: 6. Toninato (Šťastný), 41. Connor (Scheifele, Stanley), 55. Connor (Wheeler). Brankári: Grubauer - Hellebuyck, strely na bránku: 25:31, 17.151 divákov.

Los Angeles Kings - Dallas Stars 4:0 (0:0, 1:0, 3:0)
Góly: 21. Kempe (Brown, Danault), 55. Kalijev (Kupari, Björnfot), 59. Arvidsson, 60. Athanasiou (Roy, Edler). Brankári: Quick - Oettinger, strely na bránku: 41:27, 13.659 divákov.

San Jose Sharks - Minnesota Wild 2:5 (0:1, 0:2, 2:2)
Góly: 44. Dahlén (Karlsson, Hertl), 54. Hertl (Dahlén, Couture) - 7. Fiala (Merrill, Duhaime), 28. Eriksson Ek (Zuccarello, Kaprizov), 36. Greenway (Fiala, Goligoski), 59. Greenway (Hartman, Eriksson Ek), 59. Kaprizov. Brankári: Hill - Talbot, strely na bránku: 35:27, 10.782 divákov.

Viac o téme: Andrej Sekera Steven Stamkos Zdeno Chára Detroit Red Wings St. Louis Blues New York Islanders Dallas Stars Montreal Canadiens Tampa Bay Lightning Los Angeles Kings Nashville Predators Chicago Blackhawks Nathan Walker Toronto Maple Leafs Calgary Flames Erik Černák Marc-André Fleury Adam Ružička Caroline Hurricanes