VIDEO Škaredý pád Gutovej-Behramiovej: Švajčiarka preletela cez ochrannú sieť!

Lara Gutová-BehramiováLara Gutová-Behramiová Zdroj: SITA/AP/Marco Tacca

ST. MORITZ - Talianska lyžiarka Federica Brignoneová zvíťazila v nedeľnom super-G Svetového pohára vo švajčiarskom St. Moritzi. Za ňou skončila so stratou jedenástich stotín sekundy krajanka Elena Curtoniová, líderka celkovej klasifikácie Američanka Mikaela Shiffrinová obsadila tretiu priečku (+0,43 s).

Preteky sa začali so 40-minútovým oneskorením. Jury musela pre silný vietor odložiť ich štart, zjazdárky sa spustili na trať z nižšieho bodu. Nedeľné preteky boli v porovnaní so sobotnými menej zatvorené a obsahovali viac kĺzavých pasáží, ktoré vyhovovali čistokrvným zjazdárkam a najmä Taliankam. Tým patrilo až päť pozícií v Top 10.

Domáca víťazka sobotných pretekov Lara Gutová-Behramiová bola so štartovým číslom 7 na prvom medzičase v zelených číslach. Následne však vo veľkej rýchlosti stratila rovnováhu a vletela do ochranných sietí. Hrozivo vyzerajúci pád dokázala rozchodiť, po chvíli sa sama postavila na nohy. Po krátkej prestávke predviedla s deviatkou na drese najrýchlejšiu jazdu Brignoneová, ktorá slávila 17. triumf v prestížnom seriáli a piaty v super-G.

"Toto víťazstvo si veľmi vážim, znamená pre mňa veľa. Aj v predošlých pretekoch sa mi lyžovalo dobre, ale až teraz sa môj výkon premietol do želaného výsledku," uviedla Brignoneová, ktorá sa z triumfu tešila po takmer desiatich mesiacoch. Naposledy sa tak stalo ešte vo februárovom super-G vo Val di Fassa.

Sofia Goggiová, víťazka z Lake Louise a druhá zo sobotného super-G v St. Moritzi, obsadila 6. priečku a na čele klasifikácie disciplíny sa od Gutovej-Behramiovej odpútala na rozdiel 40 bodov. Celkové poradie SP vedie Shiffrinová o 90 bodov pred Goggiovou.

Tretia je s mankom 185 bodov na Američanku Petra Vlhová, ktorá v St. Moritzi neštartovala. V olympijskej sezóne si obhajkyňa veľkého krištáľového glóbusu naordinovala pauzu, okrem Lake Louise a St. Moritzu vynechá aj preteky vo Val d´Isere a najbližšie sa v SP predstaví 21. decembra v obrovskom slalome vo francúzskom Courcheveli.

Výsledky nedeľného super-G žien SP v St. Moritzi:
1. Federica Brignoneová 57,81 s, 2. Elena Curtoniová (obe Tal.) +0,11 s, 3. Mikaela Shiffrinová (USA) +0,43, 4. Alice Robinsonová (N. Zél.) +0,52 s, 5. Ramona Siebenhoferová (Rak.) +0,74, 6. Sofia Goggiová (Tal.) +0,75, 7. Jasmine Fluryová (Švaj.) +0,82, 8. Marta Bassinová +0,83, 9. Francesca Marsagliová (obe Tal.) +0,84, 10. Michelle Gisinová (Švaj.) +0,98

Celkové poradie SP (po 10 z 37 súťaží):
1. Shiffrinová 525 b., 2. Goggiová 435, 3. Petra VLHOVÁ (SR) 340, 4. Lara Gutová-Behramiová (Švaj.) 298, 5. Brignoneová 232, 6. Breezy Johnsonová (USA) 213

Poradie v super-G (po 3 z 9 súťaží):
1. Goggiová 220 b., 2. Gutová-Behramiová 180, 3. Brignoneová 177, 4. Shiffrinová 160, 5. Curtoniová 156, 6. Puchnerová 82

Viac o téme: Federica Brignoneová Lara Gutová-Behramiová