VIDEO Iceman, budeš nám chýbať! Räikkönenovu rozlúčku s F1 ukončili technické problémy

Fínsky pilot F1 Kimi Räikkönen v debate so šampiónom Maxom VerstappenomFínsky pilot F1 Kimi Räikkönen v debate so šampiónom Maxom Verstappenom Zdroj: SITA/AP/Hassan Ammar

ABÚ ZABÍ - Zmierený s nepodarenou rozlúčkou vo formule 1 bol po dojazde záverečnej Veľkej ceny Abú Zabí formule 1 fínsky pilot Kimi Räikkönen. Štyridsaťdvaročný jazdec Alfy Romeo a majster sveta z roku 2007 svoje posledné preteky v kariére nedokončil po technických problémoch a nehode v 27. kole. Aj tak sa ale po pretekoch tešil na novú životnú etapu, pri ktorej sa chce venovať viacej rodine.

"Aj o tomto je občas šport. Tento výsledok však moje pocity z kariéry neovplyvní," konštatoval pre BBC Räikkonen. "Som rád, že sa teraz môžem tešiť na normálny život bez pretekárskych víkendov. Máme s rodinou nejaké plány. V tejto práci je ťažké si niečo vopred naplánovať, pretože sa tu veci hrozne rýchlo menia. Je skvelé mať teraz viac slobody a byť doma s deťmi. To viete, rastú rýchlo," doplnil.

Rodák z Espoo nazbieral popri majstrovskom titule vo formule 1 tiež 21 výhier, 103 pódií, 1873 bodov, 18 pole position a 46 najrýchlejších kôl. S rekordným počtom 349 štartov vládne historickým rebríčkom. V záverečnej GP Abú Zabí bol tiež zvolený pretekárom dňa.

"Bolo pekné vidieť, koľko ľudí mi dnes prejavilo rešpekt. Samozrejme mi bude veľa tých skvelých ľudí chýbať, ale dvadsať rokov utieklo rýchlo. Mám odtiaľto veľa spomienok a či už sú dobré alebo nie, zostanú mi navždy," povedal Räikkönen.

Populárny Fín zahájil kariéru v F1 v roku 2001, kedy debutoval v tíme Sauber. O rok neskôr sa presunul do McLarenu, v ktorom získal v nasledujúcich piatich sezónach dvakrát titul vicemajstra sveta. Pred sezónou 2007 prešiel do Ferrari a hneď sa stal šampiónom, keď v dramatickom finiši zdolal o bod Lewisa Hamiltona a Fernanda Alonsa z McLarenu.

V rokoch 2010 a 2011 si dal Räikkönen od formule 1 pauzu a pôsobil napríklad v MS rallye alebo v pretekoch automobilovej série Nascar. Pred deviatimi rokmi sa ale do F1 vrátil a po dvoch sezónach v Lotuse pôsobil päť sezón vo Ferrari. Kariéru zakončil po troch rokoch v Alfe Romeo, kde bodoval v 15 pretekoch. Poslednú sezónu ukončil s 10 bodmi na šestnástom mieste.

V Abú Zabí nedošiel ani jeho tímový kolega Antonio Giovinazzi. "Zakončiť akékoľvek preteky dvojitým odstúpením je vždy sklamaním, o to väčším, keď išlo o poslednú Grand Prix sezóny," uviedol šéf tímu Fréderic Vasseur. "Chceli sme našim pilotom poskytnúť čo najlepšie podmienky a ukončiť rok dobrým výsledkom. Keď sa obzrieme späť, musíme si vziať pozitíva a využiť ich do roku 2022," dodal Vasseur.

Viac o téme: Kimi Räikkönen Veľká cena Abú Zabí Alfa Romeo Antonio Giovinazzi Fréderic Vasseur
  • Autor: © Zoznam
  • VIDEO: Twitter/Formula 1
  • Zdroj: ČTK

Súvisiace články

 
Staršie správy
Staršie správy
Staršie správy
Staršie správy
Staršie správy