Slovenskí reprezentanti sa presunuli do Abú Zabí: Radosť urobí každé prekvapenie v podobe postupu

Tomáš KlobučníkTomáš Klobučník Zdroj: SITA

BRATISLAVA - Slovenská plavecká reprezentácia sa v pondelok presunula z Viedne do Abú Zabí, kde ju od štvrtka 16. decembra čakajú majstrovstvá sveta v krátkom bazéne. Slovensko bude reprezentovať desať plavcov, medzi mužmi Richard Nagy, Tomáš Klobučník, Matej Duša a Adam Halas a medzi ženami Andrea Podmaníková, Nikoleta Trníková, Tamara Potocká, Sabína Kupčová, Zora Ripová a Lillian Slušná.

Ambície Slovákov vedených trénermi Karelom Procházkom, Vladimírom Železníkom a Karolom Púzserom nie sú vysoké. Veľkým úspechom by bol každý postup do semifinále z rozplavieb. "Aby sme sa vyhli sklamaniam, je treba si zadávať reálne ciele a mať primerané očakávania. Čo sa týka týchto konkrétnych MS, vychádzam z momentálnych redukovaných svetových tabuliek, v ktorých náš najlepší plavec figuruje na 30. mieste. Finále a, bohužiaľ, ani semifinále nevidím ako reálne. O to väčšiu radosť mi urobí každé prekvapenie v podobe postupu," povedala pre web SPF generálna sekretárka Ivana Langeová. "V podstate na MS ide to najlepšie, čo momentálne na Slovensku máme. Osobne budem spokojný, keď si všetci nominovaní plavci zaplávajú osobné rekordy, čo vo väčšine prípadov znamená slovenský rekord a zostanú zdraví. Podľa posledných plaveckých pretekov pred šampionátom by sa najlepšie mohla umiestniť jedna z dvojice Andrea Podmaníková, Nikoleta Trníková," doplnil kouč Procházka.

Slovenský reprezentant Adam Halas Galéria fotiek (3) Zdroj: TASR/MTI/MTVA/ Tamás Kovács

"Čo sa týka mojej prípravy na MS nemôžem si sťažovať, pretože počas pár mesiacov som dokázala odrobiť toho viac, ako som čakala. Po OH som sa v krátkom období vrátila späť na univerzitu v Severnej Karolíne, ktorá sa stala mojím novým domovom od minulého augusta. Tým, že som tu už strávila nejaký ten mesiac a zvykla si na okolie, ľudí s ktorými pracujem a tréningový proces, tak sa tu cítim oveľa komfortnejšie. Z posledných pretekov, ktoré som absolvovala za univerzitu (na yardovom bazéne), som si jednak odniesla osobný rekord na 100 prsia a natiahnuté trieslo z dvestovky. Napriek tomu, že posledné dva týždne si dávam dokopy natiahnuté trieslo, verím, že môžem prekonať minimálne jeden slovenský rekord," povedala Podmaníková. "MS sú mojím druhým vrcholom tejto sezóny, na ktorý sa veľmi teším. Verím a dúfam, že dokážem ešte posunúť moje výkony vyššie ako na ME v Kazani a obsadiť čo najkvalitnejšie umiestnenia," uviedla Trníková.

Slovenská plavkyňa Andrea Podmaníková Galéria fotiek (3) Zdroj: SITA/AP/Petr David Josek

K lídrom reprezentácie už roky patria Richard Nagy a Tomáš Klobučník, veľké očakávania tentoraz nemajú. "Na MS sa teším, bude to vrchol mojej krátkej sezóny, keďže ME som vynechal. Bude fajn zapretekať si vo veľkej konkurencii. Očakávania nemám žiadne, idem zaplávať čo najlepšie a uvidíme, čo z toho bude," vyjadril sa Nagy. "Na MS som sa pripravoval v spolupráci s Gabom Baranom. Sezóna prebiehala bez väčších komplikácií, teda ak nerátam lockdown, zavreté bazény a športoviská. Je veľká škoda, že sa presunuli majstrovstvá Slovenska, s ktorými veľa reprezentantov rátalo. Bolo by vhodné absolvovať pred MS aspoň jeden kontrolný štart, no v termíne štyri dni pred vrcholným podujatím je to z môjho pohľadu už zbytočné. Osobne sa najviac teším na MS na 200 metrov prsia," vysvetlil Klobučník.

Viac o téme: Slovensko Richard Nagy Tomáš Klobučník Andrea Podmaníková Adam Halas Nikoleta Trníková Tamara Potocká Matej Duša
  • Autor: © Zoznam/
  • Zdroj: TASR
 
Staršie správy
Staršie správy
Staršie správy
Staršie správy