Trnava v derby nezaváhala s oslabenou Sereďou, efektívna Senica sa posunula medzi elitnú šestku

Vpravo kapitán Trnavy Martin Mikovič a hráč Serede Dani IglesiasVpravo kapitán Trnavy Martin Mikovič a hráč Serede Dani Iglesias Zdroj: TASR/Lukáš Grinaj

BRATISLAVA - Futbalisti FC Spartak Trnava uspeli v sobotnom stretnutí 19. kola Fortuna ligy na ihrisku ŠKF ORION TIP Sereď 1:0. Po treťom víťazstve za sebou znížili manko na vedúci ŠK Slovan Bratislava na tri body, úradujúci slovenský majster má však k dobru nedeľný duel v Žiline.

Už v 3. minúte sa do hlavičkového zakončenia po rohu Procházku dostal Bamidele a jeho pokus išiel tesne vedľa bránky. Skóre sa nezmenilo ani v 6. minúte, keď Ristovski v šestnástke priťukol Cabralovi, jeho strela však Chudého neprekvapila. V 8. minúte to Spartaku už vyšlo, po kontre cez Griča, Bamideleho a Boatenga prihral posledný menovaný pred bránku a Hučko si v sklze strelil vlastný gól. Ristovski mohol pridať druhý gól Spartaka, ale po prihrávke od Cabrala nedokázal v 33. minúte namieriť presne. Gól visel na vlásku aj o tri minúty neskôr po centri Mikoviča, Boateng trafil hlavičkou iba žrď. Krátko pred záverom polčasu sa do konfliktu medzi Savvidisom a Popovičom aktívne zapojil Dias a hlavný arbiter ho po konzultácii so štvrtým rozhodcom vylúčil.

V druhom polčase sa Sereď zväčša bránila, tempo duelu výrazne opadlo a Spartak čakal na chybu súpera. Najbližšie ku gólu bol v 80. minúte Twardzik, jeho strela po rohu išla tesne mimo. Strelu na Chudého si v závere pripísal aj Grič, brankár domácich bol však pozorný. Záverečný vabank Seredi nevyšiel, hoci sa v útoku ocitol aj brankár Chudý.

Vľavo hráč Trnavy Bamidele Galéria fotiek (8) Zdroj: TASR/Lukáš Grinaj

ŠKF ORION TIP Sereď – Spartak Trnava 0:1 (0:1)
Gól: 8. Hučko (vlastný). ŽK: Popovič, Haša, Iglesias - Bamidele, Savvidis, Mikovič, ČK: 45. Dias (Sereď). Rozhodovali: Glova – Ádám, Kmec, bez divákov

Sereď: Chudý – Popovič, Dias, Hučko, Jureškin – Iglesias, Mičin (84. Sanusi) – Morong, Haša, Yao (84. Kříž) – Radič (60. Potoma)

Trnava: Takáč – Procházka, Škrtel, Twardzik, Mikovič (74. Koštrna) – Cabral (74. Iván), Savvidis, Grič, Bamidele (90. Kóša) – Ristovski – Boateng (69. Ramadan)

Juraj Jarábek, tréner Serede: "Gratulujem Michalovi k dokončeniu UEFA Pro licencie. Má pred sebou veľkú kariéru ako tréner, v Trnave odvádza dobrú robotu. Pripravovali sme hráčov, že Trnava má výborné vstupy do zápasov. Opak bol pravdou, v 8. minúte sme si po peknej akcii dali vlastný gól. To sa stáva. Trnava bola vo vstupe lepšia, my sme mali len náznaky. Červená karta zápas veľmi ovplyvnila, čo je škoda, lebo zápas mal náboj, emóciu. Trnava bola paradoxne slabá, nedokázala sa presadiť, nám nezostávalo iné, len brániť a čakať na brejkovú situáciu, čo tiež neprichádzalo a futbal už bol nezáživný. Chlapcom musím poďakovať za druhý polčas, nemám im čo vyčítať. Chýbalo nám sedem hráčov zo základného kádra, keby som chcel urobiť niečo s výsledkom, nebola tam už taká kvalita na zmenu. Sme smutní, že sme nezískali bod, ktorý by nám pomohol, ale treba uznať kvalitu Trnavy. Dala gól, čo potrebovala, vyhrala. Červená karta pre Diasa bola na pokyn štvrtého rozhodcu, niečo tam asi prebehlo, ale takých vecí vo futbale je veľa, za to sa červená karta nedáva. Zápas sa tým pokazil."

Michal Gašparík, tréner Trnavy: "Mali sme opäť výborný vstup do zápasu, boli sme aktívni, dali sme prvý gól, mali sme šance. Do 30. minúty sme mohli viesť o tri góly. Paradoxne nás zabrzdilo vylúčenie. Po zmene strán bola cítiť obava o výsledok, boli sme strašne statickí, nevytvárali sme si príležitosti, zápas sme našťastie doviedli do výsledku 1:0. Sereď sme už nepustili vôbec do ničoho. Podľa mňa bol druhý polčas o tom, že hráči mali v hlavách to, že ak zvíťazíme, dotlačíme sa na Slovan. Vytvorili sme si na seba tlak, ktorý nám zväzoval nohy. Samozrejme, pýtalo si to inú hru, ale sme radi za víťazstvo."

Michalovce uspeli na pôde ViOnu

Futbalisti MFK Zemplín Michalovce uspeli v sobotnom stretnutí 19. kola Fortuna ligy na štadióne FC ViOn Zlaté Moravce-Vráble 1:0.

V nepríjemnom veternom počasí sa hral medzišestnástkový futbal s pramálom streleckých príležitostí. Hostia si vypracovali streleckú príležitosť v 7. minúte, Trusovu strelu k pravej žrdi Kira vykryl. Na opačnej strane vyskúšal šťastie Mondek, ale pozorný Száraz sa prekvapiť nenechal. To bolo na dlhé minúty všetko, až v 39. minúte Kyziridis rozohral štandardku, Mondek posadil loptu na hlavu Šveca, ktorého hlavička preletela ponad bránku.

Po zmene strán sa hral svižnejší futbal. Už v 47. minúte našiel Žofčák na hranici malého vápna Marcina, ktorého strelu Kira vytesnil na roh. Do vedenia mohli ísť domáci v 53. minúte, Kyziridis šikovne vysunula Gamboša, ktorý namieril iba do nôh Szaráza. V 65. minúte po Čonkovom rohu sa k odrazenej lopte dostal Sloboda, z hranice 16-ky namieril tesne mimo. Skóre sa zmenilo v 70. minúte, na Žofčákov center si nabehol Trusa a presnou hlavičkou prekonal Kiru. Domáci vrhli všetky sily do útoku, v 85. minúte Čonka vysunul za obranu Kyziridisa, ten zo šiestich metrov nedokázal prekonať brankára hostí. V nadstavenom čase Kyziridisovu strelu Száraz vyrazil pred Čögleya, ten ani z dvoch krokov nedokázal pretlačiť loptu do siete. Ani Kyziridis nedokázal prekonať brankára Száraza a tri body získali hostia.

FC ViOn Zlaté Moravce-Vráble - MFK Zemplín Michalovce 0:1 (0:0)
Gól: 70. Trusa. ŽK: Gamboš, Tóth – Marcin, Ranko. Rozhodovali: Očenáš - Vorel, Straka, bez divákov

ViOn: Kira – Čögley, Tóth, Menich, Čonka – Bednár (83. Yilmaz), Sloboda – Mondek, Gamboš (74. P. Kolesár), Kyziridis – Švec (73. Ďubek)

Michalovce: Száraz – Kotula, Ranko, Vaško, Mendez – Marcin, Kanu (90.+4 M. Kolesár), Ošima, Žofčák (88. Artabe) – Popovits (67. Magda), Trusa

Ľuboš Benkovský, tréner Zlatých Moraviec: "Zápas sme chceli zvládnuť. Vývoj zápasu bol však taký, že sme nevyužili našu šancu, naopak súper áno, a preto vyhral. Čakal som lepší výkon, behavejší výkon, čo nám dnes chýbalo."

Miroslav Nemec, tréner Michaloviec: "Pre nás je to veľmi dobré. Z posledných 10 zápasov sme hrali sedemkrát vonku, veľa sme toho nacestovali. Dnes to bolo fajn, dobre sme napádali, čakali sme na našu príležitosť, tá prišla a dokázali sme ju využiť. Som rád, že na jar môžeme hrať o prvú šestku, ďakujem chalanom za dnešný výkon."

Pohronie si podelilo body s Liptákmi

Futbalisti FK Pohronie Žiar nad Hronom Dolná Ždaňa remizovali v sobotnom domácom stretnutí 19. kola Fortuna ligy s nováčikom MFK Tatran Liptovský Mikuláš 2:2.

V Žiari nad Hronom začali na náročnom a miestami zamrznutom teréne lepšie hostia. Boli aktívnejší, častejšie sa dostávali pred bránku. Už v 1. minúte po centri z ľavej strany sa snažil z voleja zakončiť v šestnástke Laura, no netrafil dobre loptu. Tento futbalista mal ešte väčšiu šancu z rovnakej pozície v 10. minúte. Tentoraz už zakončil razantne a presne k bližšej žrdi do šibenice, Slančík predviedol spoľahlivý zákrok. Liptáci do polhodiny kopali päť rohových kopov a po jednom z nich sa k odrazenej lopte dostal za pokutovým územím Kotora, vypálil tesne nad brvno. Gólový moment prišiel v 38. minúte. Po peknej akcii Václavíka s Flakom vyslal z ľavej strany ideálny center pred bránku Kotora, kde sa hlavou presadil strojca celej akcie Václavík. Domáci si vypracovali šancu až v nadstavenom čase prvého polčasu, po centri Mazana hlavičkoval Pajer nad brvno.

V druhom polčase Pohronie ožilo a dostalo sa do dvoch šancí. Najprv Ladji vysunul pekne Blahúta, ktorý Lukscha z pravej strany veľkého vápna neprekonal a potom po chybe Kotoru sa z ničoho nič dostal k lopte Ladji, no zoči–voči brankárovi Tatrana neuspel. Po hodine hry sa dostal do úniku Blahút, ale Luksch dobre vybehol a nohami za šestnástkou výborne zasiahol. Súdené nebolo skórovať ani Šmatlákovi z vnútra pokutového územia, keď sa pohotovo oprel do lopty, Luksch bol proti. Kapituloval však v 69. minúte. Po centri striedajúceho Raffaela zo štandardky Mazan zakončil vo veľkom vápne, brankár Liptákov loptu vyrazil, no rovno pred Štrbu, ktorý sa nemohol pomýliť v jasnej pozícii – 1:1. Výsledok mohol potom otočiť Raffael, ale v tutovke ho vychytal Luksch a zahrmelo na opačnej strane. Prízemný center Pinteho z pravej strany prešiel až na ľavú k striedajúcemu Stašovi, ktorý po niekoľkých sekundách pobytu na ihrisku chladnokrvne poslal loptu pod brvno v rozhodenej obrane súpera – 1:2. Domáci v závere vrhli sily do útoku a podarilo sa im vyrovnať po rohovom kope Ladjiho na bližšiu žrď, kde si loptu zrazil do vlastnej bránky Luksch.

FK Pohronie Žiar nad Hronom Dolná Ždaňa - MFK Tatran Liptovský Mikuláš 2:2 (0:1)
Góly: 38. Václavík, 77. Staš – 69. Štrba, 89. Luksch (vlastný). Bez kariet. Rozhodovali: Somoláni – Hancko, Ferenc, bez divákov

Pohronie: Slančík – Mazan, Pajer, Štrba, Záhumenský – Blahút, Lásik, Šmatlák (63. Raffael) – Badolo, Lačný, Ladji

L. Mikuláš: Luksch – A. Krčík, Hranáč, Pintér, Kotora – Václavik – Laura (65. Pinte), Bartoš (90.+2 J. Švec), Gerát (90.+2 D. Krčík), Flak (90.+2 Kačerík) – Voško (76. Staš)

Pablo Villar, tréner Pohronia: "V prvom polčase sme prehrávali osobné súboje. Neboli sme dobrí v hre jeden na jedného, ďalej v rozhodovaní situácií. Získavali sme však druhé lopty v strede ihriska. Tam to bolo vyrovnané, ale inkasovali sme gól a súper išiel do vedenia. Druhý polčas bol už z našej strany odlišný. Vytvorili sme si viac šancí, boli sme lepší na lopte. Pokým sme v prvom polčase mali iba jednu strelu, v druhom sme ich už mali asi šestnásť, dokázali sme vyrovnať a mali sme možnosť ísť aj do vedenia 2:1. Túto príležitosť sme nevyužili a naopak súper dal gól. Pozitívne hodnotím, že sme nepoľavili z útočenia a napokon v závere sa nám z tlaku podarilo vyrovnať."

Marek Petruš, tréner Liptovského Mikuláša: "Prišli sme do Žiaru s cieľom neprehrať, ale odchádzame s trpkosťou domov po inkasovanom góle z predposlednej minúty. V prvom polčase sme boli lepším tímom, ale ten druhý je na zamyslenie. V ňom nás vo viacerých momentoch podržal brankár Luksch, škoda však toho inkasovaného vlastného gólu v závere. Veľmi mrzí. Tri body by boli z horúcej pôdy súpera skvelé. Za druhý polčas si však domáci bod zaslúžili, mohli aj vyhrať, boli v ňom jasne lepší. Ja tak musím po zápase brať aj bod."

Súboj Senice s Trenčínom rozhodol jediný gól

Futbalisti FK Senica zdolali v sobotnom domácom stretnutí 19. kola Fortuna ligy AS Trenčín 1:0.

Úvod zápasu bol svižný, hneď v 1. minúte využil stratu lopty hostí Niarchos, jeho strelu zo 16-ky Kukučka na dvakrát pokryl. Na druhej strane vypálil spoza 16-ky Lavrinčík do brvna Ravasovej brány. V 13. minúte Jurdík otvoril skóre zápasu. Trenčania boli útočne naladení, v 20. minúte z otočky vystrelil Kadák, výborným zákrokom sa prezentoval Ravas a loptu vyrazil. Loptu mali viac v moci Trenčania, Seničania sa snažili hrať na brejkové situácie a využívali chyby trenčianskej defenzívy. Po jednej takej v 32. minúte si v 16-ke loptu už chystal na strelu Jurdík, no v poslednej chvíli ho obrana zblokovala. Postupom času sa začali presadzovať hostia. V 37. minúte po prihrávke Jendriška zakončil Pirinen, senický brankár ďalším výborným zákrokom podržal svoje mužstvo. Do zakončenia sa dostal v 41. minúte Šumbera, ale z dobrej pozície zo 16-ky vystrelil slabo a brankár nemal s loptou veľa problémov.

V druhom polčase sa Seničania zamerali na pozornú defenzívu a Trenčín do gólovej šance nepustili. Trenčania mali územnú prevahu. Dve strelecké možnosti si vypracovali, ale v 68. minúte Kadák namieril vedľa a v 71. minúte Ikobovu strelu Ravas vykryl a čisté konto si udržal až do záverečného hvizdu.

FK Senica - AS Trenčín 1:0 (1:0)
Gól: 13. Jurdík. ŽK: Oršula, J. Buchel (obaja Senica). Rozhodovali: Kráľovič – Weiss, Štofík, bez divákov

Senica: Ravas – Svoboda, Gáč, Pavlík, Twardek – Piroska (86. J. Buchel), Šumbera – Vikri (56. Halabrín), Jurdík (56. F. Buchel), Oršula (68. Repa, 85. Mašulovič) – Niarchos

Trenčín: Kukučka – Slávik (10. Yem), Pires, Pirinen, Kozlovský (76. Madu) – Lavrinčík - Tučný (62. Gaži), Kadár, Zubairu, Azango - Jendrišek (62. Ikoba)

Pavel Šustr, tréner FK Senica: "Pre nás sú posledné zápasy iba o charaktere hráčov a nás všetkých, ktorí sme tu v Senici. Proti Trenčínu sme opäť potvrdili, že ten charakter je správny. Všetci chlapci ukázali na ihrisku, že sa dokážu pobiť o to, aby urobili dobré výsledky. Sme strašne radi, že sme záver jesennej časti bodovo zvládli. Hráči to nevzdali a v každom zápase bojovali do krvi. Situácia v tíme nie je pre nikoho jednoduchá, ani pre vedenie klubu, že sme v šestke, je možno krásne, ale nič to nebude znamenať, ak klub nebude môcť fungovať ďalej."

Juraj Ančic, tréner AS Trenčín: "Myslím si, že s výnimkou prvých trinástich minút sme boli dominantní, boli sme nebezpeční, dobre sme dostupovali, pressovali, mali sme veľa príležitostí, ale, žiaľ, futbal nám dnes ukázal krutú tvár. Bohužiaľ, z jednej situácie sme inkasovali a nedokázali sme na to až do konca zápasu zareagovať streleným gólom. Prehrali sme nezaslúžene. Nie je to výhovorka, ale keď nevieme dať góly z takýchto šancí, tak nemôžeme pomýšľať na úspech."

Viac o téme: MFK Tatran Liptovský Mikuláš FK Pohronie Žiar nad Hronom Dolná Ždaňa