Petra Vlhová v Courcheveli opäť medzi elitou: Menšie chybičky ju stáli pódium!

Slovenská lyžiarka Petra VlhováSlovenská lyžiarka Petra Vlhová Zdroj: TASR/AP/Giovanni Maria Pizzato

COURCHEVEL - Slovenská lyžiarka Petra Vlhová obsadila piate miesto v stredajšom obrovskom slalome Svetového pohára. Vo francúzskom Courcheveli zaostala za víťaznou Švédkou Sarou Hectorovou o 1,24 sekundy. Na druhej priečke skončila s odstupom 35 stotín Američanka Mikaela Shiffrinová, ktorá si upevnila vedenie v celkovom poradí SP, tretia bola Talianka Marta Bassinová (+0,60).

Hectorová slávila druhé víťazstvo v pretekoch SP, predtým triumfovala ešte v decembri 2014 v obrovskom slalome v rakúskom Kühtai. "Je to úžasné. Niečo neuveriteľné, sama som z toho prekvapená. Nemôžem tomu uveriť. Som hrdá na moje výkony tu vo Francúzsku. Dnes som bojovala, bolo to skutočne ťažké, no podarilo sa mi to a som veľmi šťastná," vyznala sa v cieli 29-ročná Švédka, ktorá v utorkovom prvom obrovskom slalome v Courcheveli skončila druhá za Shiffrinovou. O deň neskôr si s Američankou pozície vymenili

Stredajšia súťaž bola náhradou za zrušené preteky v americkom Killingtone. Vlhová, ktorá skončila v prvom "obráku" v Courcheveli na štvrtom mieste, opäť otvorila preteky so štartovým číslom 1. Od úvodu si - až na menšie zaváhanie po prvom medzičase - držala líniu a nastavila konkurencieschopné medzičasy. V zavretých bránach trochu viac tlačila na lyže a neskoro uvoľňovala oblúk, do dolnej časti však zobrala dobrú rýchlosť a po 1. kole sa zaradila na piatu pozíciu.

Slovenská lyžiarka Petra Vlhová Galéria fotiek (17) Zdroj: TASR/AP/Giovanni Maria Pizzato

Za vedúcou Hectorovou zaostávala o 59 stotín sekundy. Švédka bola od prvého medzičasu v zelených číslach a suverénnou jazdou sa dostala do vedenia. Priebežne druhá bola domáca Tessa Worleyová (+0,11 s), tretia priečka patrila Shiffrinovej (+0,34). Líderka SP sa nevyhla zaváhaniam, na niektoré brány išla príliš priamo. Pred Vlhovú sa zaradila ešte Bassinová, ktorá bola štvrtá s mankom 0,39 s.

Shiffrinová doplatila na chyby

Dvadsaťšesťročná slovenská reprezentantka predviedla v 2. kole podobnú jazdu. Začala explozívne, držala si dobrú stopu, no v strmine mala mierne problémy. Stále sa však pohybovala v zelených číslach a v cieli predstihla dovtedy vedúcu Poľku Maryna Gasienica-Danielovú o 12 stotín. Následne ju Bassinová prekonala o 0,64 s a potom išla do vedenia aj Shiffrinová.

Američanka riskovala, predviedla agresívnu jazdu, ale opäť aj s chybami. Dala tak šancu konkurentkám. Kým Worleyová tlak domáceho prostredia neuniesla a klesla o dve priečky, Hectorová si udržala pevné nervy, predviedla parádnu jazdu na hranici rizika a dočkala sa po siedmich rokoch vytúženého triumfu.

Shiffrinová príde do Lienzu ako líderka SP, svoj náskok na čele celkového poradia pred druhou Soffiou Goggiovou zvýšila už na 115 bodov. Talianska špecialistka na rýchlostné disciplíny stredajšiu súťaž nedokončila, rovnako ako jej krajanka Federica Brignoneová. Tretia Vlhová zaostáva za vedúcou Američankou o 315 bodov. Shiffrinová vedie aj priebežnú klasifikáciu disciplíny, druhá Hectorová na ňu stráca 78 bodov, tretia Vlhová 125.

Švédska lyžiarka Sara Hectorová Galéria fotiek (17) Zdroj: TASR/AP/Giovanni Maria Pizzato

Pretekárky sa po Vianociach presunú do rakúskeho Lienzu, kde ich čaká obrovský slalom (28. decembra) a slalom (29. decembra).

Výsledky stredajšieho obrovského slalomu SP žien v Courcheveli:
1. Sara Hectorová (Švéd.) 2:13,03 min., 2. Mikaela Shiffrinová (USA) +0,35 s, 3. Marta Bassinová (Tal.) +0,60, 4. Tessa Worleyová (Fr.) +0,68, 5. Petra VLHOVÁ (SR) +1,24, 6. Maryna Gasienica-Danielová (Poľ.) +1,36, 7. Ramona Siebenhoferová (Rak.) +1,54, 8. Ragnhild Mowinckelová (Nór.) +1,64, 9. Stephanie Brunnerová (Rak.) +1,71, 10. Michelle Gisinová (Švaj.) +1,78

Celkové poradie SP (po 14 z 37 súťaží): 1. Shiffrinová 750 b., 2. Sofia Goggiová (Tal.) 635, 3. VLHOVÁ 435, 4. Federica Brignoneová (Tal.) 342, 5. Hectorová 338, 6. Breezy Johnsonová (USA) 322

Poradie v obr. slalome (3 z 9): 1. Shiffrinová 280, 2. Hectorová 202, 3. VLHOVÁ 155, 4. Worleyová 127, 5. Siebenhoferová 94, 6. Gisinová 92

Viac o téme: Petra Vlhová Mikaela Shiffrnová