VIDEO Za dva roky strávil na lyžiach vyše 450 dní: Jamajský šialenec chce v Pekingu písať históriu

Jamajský lyžiar Benjamin Alexander usiluje o ZOH v PekinguJamajský lyžiar Benjamin Alexander usiluje o ZOH v Pekingu Zdroj: Profimedia

KOLAŠIN - Po slávnych bobistoch, skikrosároch a skeletonistoch by sa mohla Jamajka dočkať na zimných olympijských hrách svojho zástupcu aj v zjazdovom lyžovaní. O štart v Pekingu sa usiluje tridsaťosemročný Benjamin Alexander, ktorý začal s lyžovaním len pred šiestimi rokmi.

Rodák z Anglicka, ktorý sa živil ako model, diskdžokej a neskôr ako finančník v Londýne, usiluje o to, aby sa kvalifikoval na februárovú olympiádu v obrovskom slalome. V týchto dňoch sa snažil získať potrebné body na pretekoch v Čiernej Hore aj v konkurencii podobne "exotických" lyžiarov z Maroka, Ghany či Východného Timoru.

Za dva roky na lyžiach viac ako 450 dní 

Lyžiarsku vášeň zapálila v Alexandrovi dovolenka v Kanade. "Išiel som lyžovať sám, bez inštruktora. Vybral si zelenú zjazdovku (najľahšiu) a počas jazdy som skončil asi dvadsaťsedemkrát na zemi. Jazdil som potom stále dookola a na konci toho prvého dňa som to zvládol asi so siedmimi pádmi. Bral som to ako pokrok . Stala sa z toho pre mňa posadnutosť," povedal jamajský pretekár agentúre AFP. Za posledné dva roky vraj strávil na lyžiach dokopy vyše 450 dní.

Napriek otrasnej technike držal krok

Ako fanúšik vyrazil na minulú olympiádu do Pjongčangu, vtedy ešte ambície na vlastnú účasť pod piatimi kruhmi nepociťoval. K pretekaniu ho postrčili rady bývalého amerického lyžiara Gordona Graya.

"Vzal ma bokom a hovoril: Benji, poviem ti, čo vidím. Tvoja technika je úplne otrasná, nikdy som nič horšieho nevidel. Ale hovoril si, že si lyžoval len 25 dní a mal si len dve lekcie. Samozrejme, že sa to nenaučíš len osmózou, ale nikdy nedokážem pochopiť to, ako so mnou držíš krok. Si úplný šialenec, nemáš strach. Keď sa nebojíte, máte napoly vyhrané. Pomohol mi pochopiť, že keď sa tomu budem skutočne venovať, môžem sa tomu priblížiť. To je pre mňa misia takmer na plný úväzok,“ uviedol v rozhovore s BBC.

Vie, že nebude schopný nikdy čeliť elitným pretekárom, ale chce inšpirovať k lyžovaniu ďalších zástupcov podobne malých krajín z teplých krajín. "Ide o to sa zúčastniť a motivovať budúce generácie," vyhlásil Alexander.

Viac o téme: Jamajka ZOH 2022 Peking Benjamin Alexander
  • Autor: © Zoznam
  • VIDEO: YouTube
  • Zdroj: ČTK
 
Staršie správy
Staršie správy
Staršie správy