Domácim sa darilo: Slovan nezaváhal s Nitrou, Liptáci schytali debakel pod Urpínom

Vľavo Michael Drábek (Nitra) a vpravo Andrej Golian (Slovan)Vľavo Michael Drábek (Nitra) a vpravo Andrej Golian (Slovan) Zdroj: TASR/Pavel Neubauer

BRATISLAVA - Hokejisti Slovana Bratislava zdolali v šlágri 46. kola Tipos extraligy HK Nitra 5:3 a upevnili si vedenie v tabuľke. Dva góly domácich, vrátane kľúčového zo 45. minúty, strelil Marcel Haščák, v drese hostí dvakrát skóroval Róbert Varga. Slovan má na čele súťaže už desaťbodový náskok pred druhým Zvolenom, tretia Nitra zaostáva za HKM o deväť bodov.

Slovan sa mal v týchto dňoch pôvodne zúčastniť na Spenglerovom pohári, ten však organizátori zrušili pre problémy s koronavírusom a tak "belasí" napokon mohli odohrať v tomto termíne domáci extraligový duel s Nitrou. Tá aj bez kvarteta Nemec, Sýkora (s juniorskou reprezentáciou na MS 20), Holešinský (choroba), Krivošík (zranenie) začala aktívne a od úvodu sa s vervou pustila do súpera. V 6. minúte ju poslal do vedenia strelou spomedzi kruhov Baláž a o 45 sekúnd neskôr pridal druhý gól hostí z podobnej pozície Varga. Slovanisti sa zo stavu 0:2 rýchlo otriasli. Reagovali mohutným náporom a Honzíka v bránke Nitry zasypali spŕškou striel. Tlak vygradoval v gól Jääskeläinena, ktorý sa presadil z bezprostrednej blízkosti - 1:2. Gól vlial domácim ešte viac síl a v 13. min sa dočkali vyrovnania zásluhou Kytnára.

Zľava Rastislav Gašpar, Milan Galéria fotiek (6) Zdroj: TASR/Pavel Neubauer

V závere tretiny putovali na trestnú lavicu v rýchlom slede domáci Yogan a Harris a Nitrania dvojnásobnú početnú výhodu využili na začiatku tretej časti, keď svoj druhý gól v zápase strelil Varga. Slovan tak musel opäť doťahovať náskok súpera. Znova sa dokázal naštartovať k zvýšenej ofenzívnej snahe, sľubnú pozíciu spomedzi kruhov ešte nevyužil Urbánek, ale v 29. min sa už ujala presilovková strela Haščáka z ľavého kruhu - 3:3. V ďalších momentoch sa hra prelievala z jednej strany na druhú, Jääskeläinen, Breton aj Rapuzzi neprekonali Honzíka, na druhej strane mohli Nitre vrátiť tesný náskok Rockwood, Pupák či Volko.

Dôležitý štvrtý gól sa podarilo napokon streliť domácim. V 45. min sa presadil Haščák a Slovan prvýkrát v zápase viedol. Hostia sa snažili o odpoveď v presilovke, no vyťažili z nej iba strelu Múčku spomedzi kruhov, ktorá minula svoj cieľ. V 51. min neuspeli v koncovke ani Varga a Švarný. Slovan nechcel pripustiť vyrovnanie, dobré možnosti na zvýšenie náskoku mali Takáč a Haščák, no Honzík ich šance zlikvidoval a držal Nitru v hre až do samého záveru. V ňom, 33 sekúnd pred koncom, definitívne spečatil triumf "belasých" Harris - 5:3.

HC Slovan Bratislava - HK Nitra 5:3 (2:2, 1:1, 2:0)
Góly: 11. Jääskeläinen (Takáč, Harris), 13. Kytnár (Gašpar), 29. Haščák (MacKenzie, Yogan), 45. Haščák (Rapuzzi, Windsor), 60. Harris (Valach) - 6. Baláž (Buček, Molnár), 6. Varga (Tvrdoň), 22. Varga (Raskob, Tvrdoň). Rozhodovali: Kalina, Jobbágy - Bogdaň, Hajnik, vylúčení: 4:5 na 2 min, presilovky: 1:1, oslabenia: 0:0, bez divákov.

HC Slovan Bratislava: Windsor - MacKenzie, Golian, Gachulinec, Breton, Valach, Maier, Sersen - Haščák, Rapuzzi, Yogan - Jääskeläinen, Harris, Takáč - Gašpar, Kytnár, Sukeľ - Šotek, Bezák, Urbánek

HK Nitra: Honzík - Bodák, Mezei, Raskob, Švarný, Rais, Pupák, Vitaloš - Molnár, Baláž, Buček - Varga, Rockwood, Tvrdoň - Volko, Hrnka, Bajtek - Drábek, Šramaty, Múčka

Zvolen pod Tatrami nemal šancu

Hokejisti domáceho Popradu zvíťazili v utorkovom 46. kole Tipos extraligy nad majstrovským Zvolenom 5:1.

Po nedeľňajšom kole na 2. Vianočný sviatok, ktoré sa na protest extraligových klubov proti opatreniam vlády neodohralo, nastúpil domáci Poprad v repríze posledného finále proti Zvolenu. Do zápasu vstúpili lepšie "kamzíci", keď sa v 4. minúte gólovo presadil po Skokanovej akcii Livingston  - 1:0. Obe mužstva hrali vo vysokom nasadení, ďalšie góly ale v prvej tretine už nepadli.

Po návrate z prvej prestávky spustili popradskí hráči na bránku Zvolena kanonádu. Jej výsledkom boli ďalšie góly v sieti brankára Rahma. Na rozdiel dvoch gólov zvýšil počas presilovej hry v 26. minúte obranca Drgoň. O necelé dve minúty už Poprad viedol o tri góly. Za chrbát zvolenského brankára doplachtila nenápadná strela od Novajovského. Po odohratí polovice riadneho hracieho času napálil do konštrukcie bránky Zvolena domáci Rymsha. Vzápätí na opačnej strane vyhorel pred Tomekom na dvakrát Puliš. Opäť preto platilo otrepané "nedáš a dostaneš". Na začiatku 37. minúty zvyšoval už na priebežných 4:0 Cole Ully. Hostia ale do začiatku druhej prestávky znížili zásluhou Viedenského, ktorý potrestal dvojnásobné vylúčenie na strane Popradu.

Na začiatku tretej tretiny prišlo v bráne úradujúceho majstra k výmene brankárov. Rahma vystriedal Trenčan. Ten si čisté konto udržal iba 10 minút, keď Bjalončíkov bekhend pretlačil za bránkovú čiaru Mlynarovič. Hostia už na gólovú bodku Mlynaroviča nedokázali odpovedať, Poprad porazil Zvolen presvedčivo 5:1.

HK Poprad - HKM Zvolen 5:1 (1:0, 3:1, 1:0)
Góly: 4. Livingston (Skokan, Ulrych), 26. Drgoň (Svitana, Skokan), 28. Novajovský (Arniel), 37. Ully (Bondra), 51. Mlynarovič (Bjalončík, Svitana) – 39. Viedenský (Puliš, Kotvan). Rozhodovali: Štefik, Krajčík - Orolin, Tvrdoň, vylúčení: 7:4, presilovky: 1:1, oslabenia: 0:0, bez divákov.

Poprad: Tomek – Brejčák, Drgoň, Rymsha, Dalhuisen, Novajovský, Ulrych, Demo, Hudec – Livingston, Skokan, Svitana – Bondra, Arniel, Ully – Bjalončík, Mlynarovič, Vandas – Petráš, Paločko, Kundrik

Zvolen: Rahm – Hain, Kotvan, Roy, Meliško, Kubka, Hraško – Puliš, Viedenský, Zuzin – Saracino, Krieger, Leskinen – Török, Mikúš, Stupka – Csányi, Gubančok, Ďuriš

Liptákov pod Urpinom nezachránil ani brankár z KHL

Hokejisti Banskej Bystrice zvíťazili v utorok v 46. kole Tipos extraligy doma nad Liptovským Mikulášom vysoko 8:1.

Liptovský Mikuláš na zápas nastúpil iba so šestnástimi korčuliarmi pre zranenia, s retro dresmi z prelomu 60–70 rokov, avšak s dvoma novými posilami, v bránke s Ivannikovom, ktorý má skúsenosti z KHL a v útoku s Fínom Karppinenom. Bystričania v kompletnom zložení mali od začiatku prevahu, ktorú pretavili do úvodného gólu v šiestej minúte. Strelu Björkunga spoza kruhu tečoval Galbavý a bolo 1:0. Hostia potom nevyužili presilovku a po nej opäť dominovali domáci. V osemnástej minúte zvýšili na 2:0 po strele Kabáča z uhla Výhonský, keď taktiež úspešne tečoval puk.

V druhej tretine Liptáci výrazne ožili, boli aktívnejší. V dvoch možnostiach neuspel Obdržálek, keď najprv zle trafil puk v medzikruží a neskôr ho pre zmenu vôbec netrafil pred odkrytou bránkou. Znížiť mohli hostia aj v oslabení. Po chybe gólmana HC ´05 sa dostal ku koncovke Handlovský a mieril do žŕdky! Potvrdilo sa pravidlo nedáš – dostaneš. Banskobystričania z prvej vážnejšej akcie v strednom dejstve pridali tretí gól. V predbránkovom priestore sa na dvakrát presadil i so šťastím Kabáč – 3:0. A to nebolo všetko, o štyri minúty pridal Vašaš štvrtý gól po dôraze v predbránkovom priestore a Mikuláš bral oddychový čas. Po ňom nevyužili ´barani´ presilovku a v závere tretiny prišlo napokon k zníženiu zo strany Liptákov, keď Šepelev nahodil puk od mantinelu a pred bránkou ho tečoval Matúš Paločko, čo musel potvrdiť ešte videorozhodca – 4:1. Tento stav trval iba 37 sekúnd, pretože na opačnej strane sa ujala strela Výhonského spoza kruhu a spoza hráča, takže do šatní išli mužstvá za stavu 5:1.

V tretej tretine hrali ´barani´ umne, takticky, snažili sa držať súpera na dištanc a ten sa iba ťažko dostával ku koncovke. Dobrú možnosť mal Hovorka, ale Weninger spoľahlivo zasiahol. Hokejisti spod Urpína čakali na svoju príležitosť a vyšiel im v 47. minúte rýchly protiútok, na jeho konci bol Tamáši, ktorý sa presadil strelou po ľade presne k žrdi. Do bránky putoval Kozel a ten kapituloval do troch minút po individuálnej akcii Bubelu a jeho parádnej koncovke z kruhu i za pomoci žŕdok – 7:1. Záver stretnutia sa už iba dohrával. Na 8:1 však ešte zvýšil Fossier, keď tečoval strelu Bačíka. A tutovku v poslednej minúte nevyužil z medzikružia Berger.

HC´05 Banská Bystrica – MHK 32 Liptovský Mikuláš 8:1 (2:0, 3:1, 3:0)
Góly: 6. Galbavý (Björkung, Bubela), 18. Výhonský (Kabáč, Tamáši), 29. Kabáč (Výhonský, Tamáši), 33. Vašaš (Melcher, Kostromitin), 40. Výhonský (Kabáč), 47. Tamáši (Björkung, Kabáč), 50. Bubela, 57. Fossier (Bačík, Ščerbak) – 39. Matúš Paločko (Šepelev). Rozhodovali: D. Konc st., Goga – Crman, Staššák, vylúčení: 1:3, presilovky a oslabenia: 0:0

Banská Bystrica: Weninger – Cardwell, Bačík, Björkung, Kostromitin, Žiak, Boldižár – Výhonský, Tamáši, Kabáč – Fossier, Berger, Šcerbak – Galbavý, Bubela, Gabor – Vašaš, Sojka, Melcher

Liptovský Mikuláš: Ivannikov (47. Kozel) – Ventelä, S. Droppa, A. Salija, Šepelev, Varttinen, J. Nemec – Karppinnen, Hovorka, Handlovský – Matúš Paločko, Kriška, Obdržálek – Haluška, J. Jurík, Kalousek

Nájazdová dráma v Košiciach

Hokejisti HC Košice zvíťazili v utorok v regionálnom 46. kole Tipos extraligy nad HK Dukla Ingema Michalovce 2:1 po predĺžení. Oba góly "oceliarov" strelil kapitán Michal Chovan. Pre Michalovce to bola už ôsma prehra za sebou.

V bránke Michaloviec premiérovo nastúpil Vošvrda, ktorý do klubu prišiel po vianočných sviatkoch z Liptovského Mikuláša. Prvá tretina priniesla viacero zaujímavých situácií na oboch stranách a zásluhou pohotových brankárov iba jeden gól. V 3. minúte neposlal hostí do vedenia Galamboš, keď neuspel dorážkou Mašlonkovej strely. O jediný gól 1. tretiny sa v 12. minúte postaral košický kapitán Chovan, keď tečoval nahodený puk od Paršina - 1:0. Tento stav nezmenili sľubné šance obrancu hostí Pavlina či domáceho útočníka Slováka.

Úvod druhej tretiny priniesol dve presilovky hostí, v ktorých ešte brankár Košarišťan viackrát podržal "oceliarov." Paradoxne však kapituloval počas početnej výhody svojho tímu v 31. minúte. Košičania podcenili ofenzívnu akciu hostí, Keränen z rohu klziska prihral na nepokrytého Regendu, ktorý pohotovo upravil na 1:1. V druhej tretine mali viac z hry hostia, no ich následné šance Suju, Mráza či Kukuču sa gólom neskončili.

Košarišťan si v 49. minúte poradil so šancami Regendu, na opačnej strane Vošvrda neinkasoval po strele Pereskokova. S pribúdajúcim časom si tímy dávali väčší pozor na chyby a gólových príležitostí ubudlo. V 58. minúte sa Vošvrda nenechal zaskočiť Saucermanovým zakončením z otočky.

O víťazstve domácich rozhodol v 2. minúte predĺženia Chovan, keď po spolupráci s Paršinom zakončil prečíslenie.

HC Košice - HK Dukla Ingema Michalovce 2:1 po predĺžení (1:0, 0:1, 0:0 - 1:0)
Góly: 12. Chovan (Paršin, Snuggerud), 62. Chovan (Paršin, Snuggerud) - 31. Regenda (Keränen). Rozhodovali: Snášel, T. Orolin - Stanzel, Ordzovenský, vylúčení: 7:5 na 2 min., navyše McPherson (Koš.) 10 min. OT+DKZ za nešportové správanie sa, presilovky: 0:0, oslabenia: 0:1, bez divákov.

Košice: Košarišťan - Snuggerud, Saucerman, Šedivý, Romančík, Cibák, Deyl, Novota - McPherson, Slovák, Bartánus - Paršin, Chovan, Pereskokov - Mrázik, Linet, Klhůfek - Rogoň, Havrila, Milý - Jokeľ

Michalovce: Vošvrda - Bokroš, Stripai, Pavlin, Macejko, Bača, Gajdoš - Regenda, Cameranesi, Mráz - Galamboš, Suja, Keränen - Žitný, Buc, Kukuča - Mašlonka, Hajnik, Chalupa - Lačný

Spišiaci si poradili s Prešovom

Hokejisti Spišskej Novej Vsi zvíťazili v utorkovom zápase 46. kola Tipos extraligy na domácom ľade nad Prešovom 4:2.

V rýchlom tempe hraný zápas priniesol hneď v úvode gól hostí, keď po 144 sekundách Prešov išiel do vedenia vďaka Zagrapanovi. Po góle domáci prevzali iniciatívu a prakticky celá prvá tretina sa odohrávala na polovici Prešova. Spišiaci sa dočkali vyrovnávajúceho gólu až v 19. minúte, keď Giľák využil presilovku. Spišská Nová Ves začala druhú tretinu tlakom, Prešovčania však využili presilovku a Michnáč získal pre nich opäť vedenie. Domácich gól zaskočil a hostia začali mať navrch. V 36. minúte ale Spišská Nová Ves zatlačila súpera pred brankára a zo skrumáže Rapáč vyrovnal na 2:2. Po góle Prešov striedal brankára kvôli zraneniu, namiesto Bespalova nastúpil Petrík. Prešov chcel strhnúť vedenie na svoju stranu ešte do prestávky, ale Spišiaci odolali.

V tretej tretine sa obe mužstvá snažili dať víťazný gól, hralo sa hore-dole. Domáci postupne preberali iniciatívu a v 53. minúte Salituro strelil víťazný gól. ten istý hráč potom spečatil do prázdnej bránky na konečných 4:2.

HK Spišská Nová Ves - HC GROTTO Prešov 4:2 (1:1, 1:1, 2:0)
Góly: 19. Giľák (Štrauch, Petgrave), 37. Rapáč (Petgrave, Nieminen), 53. Salituro (Giľák), 60. Salituro - 3. Zagrapan (Žilka), 27. Michnáč (Lialka, Glazkov). Rozhodovali: Korba, Müllner - Janiga, Vyšný, vylúčení: 4:4 na 2 min, navyše: Vartovník 5+DKZ za bitku, Petgrave 10 za nešportové správanie sa - Růžička 5+DKZ za bitku, presilovky: 1:1, oslabenia: 0:0, bez divákov.

Spišská Nová Ves: Melicherčík - Atwal, Petgrave, Romaňak, Beaundry, Malina, Ordzovenský, Chatrnúch, Tomala - Ščurko, Salituro, Giľák - Nieminen, Kuru, Rapáč - Štrauch, Rauter, Hamráček - Džugan, Vartovník, Vrábeľ

Prešov: Bespalov (37. Petrík) - Ťavoda, Rajnoha, Ružička, F. Fekiač, Turan, Glazgov, Miškuf - Welychka, Čacho, A. Nauš - Lialka, Šimun, Michnáč - Ľalík, Zagrapan, T. Nauš - Klíma, V. Fekiač, Žilka

Viac o téme: HK Nitra HC Slovan Bratislava HC 05 Banská Bystrica MHk 32 Liptovský Mikuláš