Z nevinného odletu hotová telenovela: Kauza mladých Rusov v lietadle sa ešte nekončí

Ruskí hokejoví reprezentanti do 20 rokovRuskí hokejoví reprezentanti do 20 rokov Zdroj: SITA/AP/Jonathan Hayward/The Canadian Press

PARAHA - Hokejový zväz nebude prešetrovať udalosti, ktoré viedli k vylúčeniu českého a ruského tímu z letu na linke z Calgary do Frankfurtu po predčasnom ukončení juniorských majstrovstiev sveta kvôli koronavírusu. Nič na tom nemení ani reakcia Rusov, ktorí sa ohradili proti tvrdeniu, že na vine bolo iba ich správanie. Česká výprava letela nakoniec o deň neskôr a do Česka sa vrátila v nedeľu večer.

"Okolnosti návratu budú spomenuté v hodnotiacej správe, vlastné vyšetrovanie však nepripravujeme. Nemáme dôvod vedeniu výpravy neveriť, ich vyjadrenie potvrdzuje aj prístup leteckej spoločnosti, ktorá uhradila náklady spojené s posunutím návratu, ubytovania, stravovania aj nové letenky," uviedol tlačový hovorca zväzu Zdeněk Žigmund.

Český tím sa po zrušení turnaja vydal na spiatočnú cestu v piatok dopoludnia tamojšieho času z Edmontonu do Calgary. Zatiaľ čo hráči zo zámoria leteli každý po vlastnej osi do svojich klubov, európska časť tímu mala odletieť spoločne o 17:45 spojom do Frankfurtu a pokračovať autobusom do Česka. Lietadlo ale muselo byť kvôli neprístojnému správaniu vypratané a odletelo až o tri hodiny neskôr, ale bez českého a ruského tímu.

Alkohol aj fajčenie

Podľa vedenia českej výpravy palubný personál označil za vinníkov situáciu mladých mužov v šedivých mikinách. Tie mali mať - až na nápis "Czech Republic" a "Russia" - oba celky totožné. "Prakticky iba z toho dôvodu nás hodili do rovnakého vreca ako Rusov a povedali nám, že celá česká a ruská výprava už do lietadla nesmie nastúpiť," uviedol cez víkend manažér tímu Otakar Černý.

Pri nástupe do lietadla podľa neho niektorí členovia ruskej výpravy nedodržiavali hygienické pravidlá. "Rolu v tom hral zrejme aj alkohol. Jeden z členov ruského realizačného tímu dokonca fajčil v tuneli pred vstupom do lietadla. Niektorí spolucestujúci sa potom sťažovali na správanie Rusov a posádka z toho dôvodu nechala vypratať celé lietadlo," povedal Černý.

Českí hokejoví reprezentanti do Galéria fotiek (3) Zdroj: SITA/AP/Jason Franson/The Canadian Press

Rusi však prišli s inou verziou. "Nemôžem hovoriť za český tím, ale všetko veľmi rýchlo popreli a zvalili na nás. Ich verzia je smiešna," uviedol pre ruské médiá kouč Sergej Zubov, hoci pripustil, že nie všetko bolo zo strany jeho mužstva v poriadku.

"Hlavná sťažnosť znela v tom zmysle, že niektorí hráči nemali správne nasadené rúška. V našom tíme však nebol žiadny alkohol. Všetci hráči sa správali normálne a dodržiavali pravidlá. Len nie všetci chlapci vedia anglicky, tak možno nie všetkému úplne rozumeli," povedal Zubov. "Oficiálne oblečenie majú rôzne logá a nápisy, nemožno si tak tímy pomýliť. Ak by správanie Čechov bolo v poriadku, pustili by ich späť," vyhlásil.

Práve Zubov mal byť tým, kto fajčil ešte tesne pred nástupom do lietadla. S odvolaním sa na svoje zdroje to potvrdil aj ruský denník Sport-Express. Zubov údajne fajčí už od svojich 14 rokov. Niekoľkokrát sa pokúšal so zlozvykom prestať, ale bez úspechu. "Pred odletom sa Zubov rozhodol dať si pár šlukov v rukáve na ceste do lietadla. Incident nenechala stráž letiska bez povšimnutia," napísal denník.

Bývalý vynikajúci obranca s úspešnou kariérou v NHL to však poprel. "Už som na to odpovedal, tri roky nefajčím," uviedol Zubov.

Matvej Mičkov (17) s Galéria fotiek (3) Zdroj: Profimedia

Na stranu Čechov sa však priklonili ďalší zúčastnení. "Čo som počul, tak Rusi pili na palube vlastné zásoby alkoholu. Ale nevidel som to," povedal serveru hokej.cz generálny manažér fínskych juniorov Kimmo Oikarinen. "Pri českom tíme som si nič neprístojné nevšimol. Vôbec. Hovoril som s Otakarom Černým ako v lietadle, tak potom na letisku, a obaja sme boli zmätení z toho, čo sa deje. Domnievam sa, že to pre český tím bola iba nešťastná zhoda okolností," dodal Oikarinen.

V podobnom duchu sa vyjadril aj manažér českej reprezentácie do 20 rokov Tomáš Pšenka. "Nemali sme pocit - a ani sme nevideli - že by česká výprava nejakým spôsobom porušovala pravidlá prepravcu a zavedené opatrenia," vyhlásil Pšenka.

IIHF zhromažďuje ďalšie informácie

Záležitosťou sa začala zaoberať Medzinárodná hokejová federácia a zhromažďuje ďalšie informácie od príslušných úradov. Prípad má byť potom odovzdaný etickej rade IIHF. "Aby určila, či konanie ruského národného tímu neporušilo etický kódex IIHF," uviedol pre CBC News hovorca federácie Adam Steiss. Po rozhodnutí etickej komisie má byť kauza postúpená disciplinárnej komisii IIHF na vynesenie prípadného trestu.

Česi, o ktorých sa Steiss vôbec nezmienil, sa medzitým vrátili domov. "Obnovený let už prebehol bez problémov. Na letisku v Nemecku sa s hráčmi aj trénermi rozlúčil Jakub Kos, ktorý pokračoval linkovým letom do Fínska. Zvyšok výpravy dopravil autobus večer späť do Českej republiky," uviedol tlačový hovorca tímu Ondřej Kalát.

Ani pre českú stranu sa však celá vec zrejme ešte nekončí. "Jednoznačne to nebola naša chyba, že sme boli vylúčení z prepravy, ale omyl vznikol kvôli ruskej výprave, čo bude mať ešte nejaké ďalšie konsekvencie a ďalšie právne kroky, ktoré budeme podnikať," uviedol ešte z hotela v Calgary manažér Čierny.

Viac o téme: Česko 20 Rusko 20
  • Autor: © Zoznam
  • Zdroj: ČTK

Súvisiace články

 
Staršie správy
Staršie správy
Staršie správy