Svitko zostáva v elitnej desiatke Rely Dakar: V piatej etape si pohoršil o jedno miesto

Štefan SvitkoŠtefan Svitko Zdroj: Profimedia

RIJÁD - Slovenský motocyklový pretekár Štefan Svitko skončil vo štvrtkovej 5. etape 44. ročníka Rely Dakar na 16. mieste. Špeciál s dĺžkou 395 kilometrov zvládol prejsť za 3:33:57 h. Na najrýchlejšieho Danila Petrucciho stratil 10:11 minút, Talian vyhral až po penalizácii Austrálčana Tobyho Pricea. Druhé miesto obsadil Ross Branch z Botswany so stratou dve sekundy, tretí bol Čilan Jose Florimo (+5 s).

Etapu pôvodne vyhral Austrálčan Price, neskôr však dostal šesťminútovú penalizáciu za prekročenie rýchlosti v obmedzenom sektore a prepadol sa na piate miesto. Na jeho úkor sa tešil Petrucci. Talian sa zapísal do histórie ako prvý víťaz etapy Dakaru, ktorý štartoval v Moto GP, kde si pripísal aj dve výhry.

V celkovom poradí vedie Brit Sam Sunderland. Svitko si pôvodne pohoršil o jedno miesto, no po osemhodinovej penalizácii Skylera Howesa, pre ktorého sa rely po zranení skončila, ostal na deviatom mieste. Štvrtkové 16. miesto je pre jazdca Slovnaft Rally Teamu druhý najhorší výsledok na tohtoročnom Dakare, nižšie sa umiestnil len v tretej etape, v ktorej obsadil 19. priečku.

"Dnes to bola celkom pekná etapa - pláne, duny, ale aj nebezpečné kamene. Mne sa však nešlo dobre, už na 70. kilometri ma dobehol Martin Michek a prišli sme spolu do cieľa. Dúfam, že zajtra to bude lepšie," uviedol Svitko na sociálnej sieti Instagram.

V automobiloch bol najrýchlejší Juhoafričan Henk Lategan na Toyote, ktorý predstihol o takmer dve minúty deväťnásobného šampióna WRC Sebastiena Loeba. Tretí najlepší čas zajazdil Argentínčan Lucio Alvarez (+2:10). Celkovo vedie Katarčan Nasser Al-Attiyah. Český jazdec Miroslav Zapletal so slovenským navigátorom Marekom Sýkorom skončili na 32. mieste s mankom 28:37 min. V celkovom hodnotení im patrí 23. priečka.

Súťaži kamiónov naďalej vládnu Rusi, tentoraz sa z etapového triumfu tešil dvojnásobný víťaz púštnej rely z rokov 2014 a 2020 Andrej Karginov. Jeho krajan a líder celového poradia Dmitrij Sotnikov za ním zaostal o 4:25 min, Anton Šibalov o 6:47.

Výsledky 5. etapy Rely Dakar:

motocykle: 1. Danilo Petrucci (Tal./Tech 3 KTM) 3:23:46, 2. Ross Branch (Bot./Monster Energy Yamaha) +0:02 min., 3. Jose Florimo (Čile) +0:05, 4. Ricky Brabec (USA/ obaja Monster Energy Honda) +1:32 5. Toby Price (Aus./Red Bull KTM) +1:46, 6. Mason Klein (USA/BAS Dakar KTM) +3:21, ..., 16. Štefan SVITKO (SR/Slovnaft Rallye Team) +10:11

celkové poradie: 1. Sam Sunderland (V. Brit./GasGas) 19:01:50 h, 2. Matthias Walkner (Rak./Red Bull KTM) +2:29 min, 3. Adrien Van Beveren (Fr./Yamaha) +5:59, 4. Daniel Sanders (Aus./GasGas) +8:01, 5. Lorenzo Santolino (Šp./Sherco) +15:27, 6. Pablo Quintanilla (Čile/Monster Energy Honda) +16:55 ..., 9. SVITKO +22:50

automobily: 1. Henk Lategan (JAR/Toyota Gazoo) 3:53:28 h, 2. Sebastien Loeb (Fr./Bahrain Raid Xtreme) +1:58 min, 3. Lucio Alvarez (Arg./Overdrive Toyota) +2:10, ..., 32. Miroslav Zapletal, Marek SÝKORA (ČR/SR/Offroadsport) +28:37

celkové poraide: 1. Nasser Al-Attiyah (Kat./Toyota Gazoo) 17:24:23 h, 2. Loeb +35:10 min, 3. Alvarez +51:15, ..., 23. Zapletal, SÝKORA +3:23:50 h

kamióny: 1. Andrej Karginov 4:03:02 h, 2. Dmitrij Sotnikov +2:25 min, 3. Anton Šibalov (všetci Rus./Kamaz) +4:47

celkové poradie: 1. Sotnikov 19:09:20 h, 2. Eduard Nikolajev (Rus./Kamaz) +9:53 min, 3. Šibalov +26:27

Viac o téme: Štefan Svitko Rely Dakar