ZOH v Pekingu prinesú úplný unikát: Inovatívny ceremoniál s odvážnym zapálením olympijského ohňa!

ZOH 2022ZOH 2022 Zdroj: SITA/AP/Ng Han Guan

PEKING - Slávnostné zahájenie zimnej olympiády v Pekingu bude mať rovnako ako pred 14 rokmi na letných hrách na starosti renomovaný čínsky režisér Čang I-mou. Sedemdesiatročný filmár sľubuje úplne inovatívny ceremoniál a odvážne riešenie pri zapálení olympijského ohňa.

Zatiaľ čo v roku 2008 využil 15 tisíc účinkujúcich, tentoraz začatie kvôli koronaviru aj chladnejšiemu počasiu také veľkolepé nebude. V akcii sa predstaví zhruba tritisíc osôb, program by nemal presiahnuť 100 minút.

Jednoduchosť je ako majstrov meč

"Jednoduchosť, rovnako ako vo filmoch o bojových umeniach, je ako majstrov meč. Vyzerá to ako veľmi jednoduché bodnutie, ale s osudovou silou," povedal Čang I-mou agentúre Nová Čína.

Zapálenie olympijskej pochodne má reflektovať ochranu životného prostredia a snahu o znižovanie emisií uhlíka. Jednou z tém bude aj lunárny Nový rok. Dôležitý čínsky sviatok pripadá na 1. februára, olympijské hry začnú o tri dni neskôr.

Bombastický ceremoniál v roku 2008 bol zameraný na bohatú históriu a civilizáciu Číny a mal zdôrazniť aj jej návrat do pozície svetovej veľmoci.

Spoločne sa tešiť na žiarivú budúcnosť

"Teraz je to iné," uviedol Čang I-mou. "Image Číňanov a vzostup nášho národného statusu, všetko sa úplne zmenilo. Vzhľadom na pandémiu potrebuje svet novú a silnejšiu víziu - že sa ľudia z celého sveta stretnú, aby čelili ťažkostiam a tešili sa na žiarivú budúcnosť."

Hry sa budú konať nielen v tieni pokračujúcej pandémie, ale aj kritiky usporiadateľskej krajiny kvôli porušovaniu ľudských práv. Niektoré krajiny ako USA, Británia, Austrália či Kanada nevyšlú na hry svojich politických predstaviteľov.

Viac o téme: ZOH Peking 2022
  • Autor: © Zoznam
  • Zdroj: ČTK
 
Staršie správy
Staršie správy
Staršie správy