Slovan opäť nečakane zlyhal s Novými Zámkami, vypäté derby baranov so Zvolenom rozhodol jediný gól

Sprava Dávid Boldižár (Banská Bystrica) a Maroš Jedlička (Zvolen) vo vzájomnom konflikteSprava Dávid Boldižár (Banská Bystrica) a Maroš Jedlička (Zvolen) vo vzájomnom konflikte Zdroj: TASR/Ján Krošlák

NOVÉ ZÁMKY - Hokejisti HC Slovan Bratislava prehrali v nedeľnom zápase 50. kola Tipos extraligy na ľade HC Nové Zámky 2:3, hoci dvakrát viedli. Líder tabuľky podľahol tomuto súperovi aj v predchádzajúcom vzájomnom súboji koncom decembra.

Líder tabuľky spravil po štvrtkovom víťazstve v Nitre jedinú zmenu v zostave, do bránky napokon poslal Windsora namiesto Hlavaja. Hostia sa ujali vedenia hneď z prvej vážnej akcie, keď už po 44 sekundách otvoril skóre Yogan. Prvá tretina po ostrom začiatku nepriniesla veľa vyložených príležitostí.

Veci sa začali diať po polovici riadneho hracieho času. Najprv si vlastnou chybou zavaril Windsor, na opačnom konci podržal domácich brankár Bakala, ktorý sa stihol premiestniť k pravej žŕdke a zlikvidoval tutovku Harrisa. Nové Zámky vyrovnali v 36. minúte, gól Jacksona s prispením bránkovej konštrukcie odobril videorozhodca. Ich radosť vydržala len sedem sekúnd, Slovanu prinavrátil vedenie svojím druhým zásahom v zápase Yogan. Ani tento stav však nevydržal dlho, v 39. minúte Števuliak napriahol z druhej vlny a delovkou prestrelil Windsora. Domáci sa ešte pred druhou sirénou mohli dostať aj do vedenia, hosťujúci brankár udržal nerozhodný výsledok reflexívnym zákrokom po strele Barta.

Tlak Nových Zámkov pokračoval aj v treťom dejstve. Bratislavčania podcenili situáciu za vlastnou bránkou, Ahlholm po otočke tlačil puk medzi betóny, opäť zasiahol Windsor. Až potom sa pripomenuli aj hostia, Bakala vystihol kľučku Haščáka a Sukeľ vzápätí neprepálil hradbu tiel pred bránkou. Yogan po spolupráci s Haščákom nevyužil šancu skompletizovať hetrik a trafil iba žŕdku. Novozámčania prečkali tento nápor a v 53. minúte sa dočkali odmeny. Holenda prihral Langkowovi, ten cez protihráča prestrelil Windsora a rozhodol. Možnosť vyrovnať mal v závere Yogan, ale ani do takmer odkrytej siete nepridal tretí gól. Slovanu nevyšla ani pomerne dlhá hra bez brankára, vypracoval si tlak, no Harris nenamieril presne.

HC Nové Zámky - HC Slovan Bratislava 3:2 (0:1, 2:1, 1:0)
Góly: 36. Jackson (Šišovský, Kozák), 39. Števuliak (Ahlholm, Langkow), 53. Langkow (Holenda, Knižka) - 1. Yogan (MacKenzie, Breton), 36. Yogan (Haščák). Rozhodovali: Müllner, Valach - Šefčík, Jedlička, vylúčení: 5:4 na 2 min, presilovky a oslabenia: 0:0, bez divákov

Nové Zámky: Bakala – Fereta, Kozák, Bull, Hatala, Holenda, Knižka, Tóth, Ligas – Ahlholm, Langkow, Klempa – Jackson, Šiška, Šišovský – Varga, Barto, Števuliak – Fetkovič, Ondrušek, Mišiak

Slovan: Windsor - Breton, Mackenzie, Golian, Gachulinec, Maier, Valach, Beňo, Královič – Haščák, Rapuzzi, Yogan – Jääskeläinen, Harris, Gašpar – Belluš, Kytnár, Sukeľ – Bezák, Preisinger, Šotek

Derby baranov so Zvolenom rozhodol jediný gól

Hokejisti HKM Zvolen vyhrali v nedeľnom pohronskom derby na ľade HC´05 Banská Bystrica 1:0. O triumfe majstra v 50. kole Tipos extraligy rozhodol gól Radovana Puliša z 22. minúty.

Prvú šancu zápasu mali Zvolenčania už v 1. minúte, ale Puliš sa zoči-voči Weningerovi nepresadil. Potom prevzali opraty zápasu do rúk Banskobystričania, vytvorili si niekoľko dobrých príležitostí, no Trenčana, ktorý nahradil zraneného Rahma, nepokorili. Pokúšali sa o to postupne Björkung, Berger i Kostromitin. V 6. min sa pekne uvoľnil na ľavej strane Michaud, no namieril len do žŕdky. Úspešné nebolo neskôr ani prečíslenie dvoch na jedného s koncovkou Melchera. Domáci nevyužili ani presilovku, v nej mohol mať gólové parametre iba bekhend Bergera z medzikružia. V 16. minúte sa Michaud natlačil až pred bránku, na Trenčana však nevyzrel. Hostia mali dobrú možnosť až necelú minútu pred prestávkou, Mikúš to vyskúšal spomedzi kruhov, Weninger bol pozorný.

V druhej tretine Zvolen zvýšil aktivitu a dôraz v predbránkovom priestore, vďaka čomu išiel do vedenia. Strela Zuzina sa síce ešte neujala, ale dorážka Puliša mala presné parametre – 0:1. Ďalšie dve možnosti mal zblízka Jedlička, na opačnej strane mohol uspieť Sčerbak, keď sa natlačil pred Halamu, ktorý na dve minúty dobre zastúpil Trenčana. Majster hral potom tri presilovky, dokonca takmer 30 sekúnd v piatich proti trom, ale skóre do druhej prestávky už nenavýšil.

Zľava Dávid Boldižár (Banská Galéria fotiek (11) Zdroj: TASR/Ján Krošlák

Tretia tretina bola herne vyrovnaná, do šancí sa však dostávali oba tímy sporadicky. Bystričanom sa naskytli dve presilovky, z toho 18 sekúnd o dvoch hráčov, ale vyrovnávajúci zásah nepridali, nemali prakticky ani z čoho. Až v 55. minúte sa do dvoch príležitostí dostal hosťujúci Mikúš, ale zblízka Weningera neprekonal. V závere vrhli domáci hokejisti všetky sily do útoku, hrali vabank bez brankára, no vyrovnať nedokázali.

HC´05 Banská Bystrica – HKM Zvolen 0:1 (0:0, 0:1, 0:0)
Gól: 22. Puliš (Zuzin, Viedenský). Rozhodovali: Snášel ml., Hronský - Šoltés, Synek, vylúčení: 4:4 na 2 min, presilovky a oslabenia: 0:0, bez divákov.

Banská Bystrica: Weninger – Kostromitin, Bačík, Björkung, Španko, Crevier-Morin, Boldižár – Galbavý, Berger, G. Gabor – Výhonský, Tamáši, Kabáč – Ščerbak, Bubela, Michaud – Rákoš, Sojka, Melcher – K. Jendroľ

Zvolen: Trenčan (25. – 27. Martin Halama) – Kotvan, Hain, Roy, Hraško, Kubka, Meliško, Roy – Osterberg, Krieger, Leskinen – Puliš, Viedenský, Zuzin – Jedlička, J. Mikúš, Stupka – Török, Saracino, Csányi

Michalovce uspeli na Spiši

Hokejisti HK Dukla Ingema Michalovce zvíťazili v regionálnom 50. kole Tipos extraligy na ľade HK Spišská Nová Ves 3:1. Pre Michalovce to bolo štvrté víťazstvo za sebou, Spišiaci ťahajú rovnako dlhú sériu prehier.

Domáci opäť nastúpili bez brankára Melicherčíka, ktorého nahradil Surák. Ten v prvej tretine viackrát podržal svoj tím a spoluhráči ho potešili v 7. minúte. Nepokrytý Štrauch využil prihrávku spoza bránky a prekonal Williamsa - 1:0. V 11. minúte mohol náskok domácich zvýšiť Vartovník, ale z úniku neprekonal michalovského brankára. Spišiakov to mrzelo dvojnásobne, keďže z protiútoku inkasovali. Obranca Bokroš zblízka prekonal Suráka a svojím prvým gólom v sezóne upravil na 1:1.

Druhá tretina priniesla viacero streleckých pokusov oboch tímov, pričom aktívnejší boli domáci. Pomohli im k tomu aj dve presilovky v 22. a 31. minúte, no brankára Williamsa neprekonali. Hostia išli prvýkrát do vedenia v 36. minúte po tom, ako Keränen úspešne tečoval strelu Macejka - 1:2.

V 3. tretine pribudlo nervozity aj vylúčených, ale brankári boli pozorní. Domáci sa snažili o vyrovnanie, obrana hostí ich však nepúšťala do výhodných streleckých pozícií. Od 58. minúty hrali Spišiaci bez brankára a so šiestimi korčuliarmi. Síce sa viackrát dostali do útočného pásma, avšak bez gólového efektu. Naopak, do prázdnej bránky namieril z vlastného pásma Regenda, ktorý skóroval zároveň so záverečnou sirénou - 1:3.

HK Spišská Nová Ves - HK Dukla Ingema Michalovce 1:3 (1:1, 0:1, 0:1)
Góly: 7. Štrauch (Rapáč, Beaudry) - 11. Bokroš (Gajdoš, Suja), 36. Keränen (Cameranesi, Macejko), 60. Suja. Rozhodovali: Kalina, Jobbágy - Hercog, Tvrdoň, vylúčení: 3:5 na 2 min., presilovky a oslabenia: 0:0, bez divákov.

Spišská Nová Ves: Surák - Petgrave, Atwal, Beaudry, Romaňák, Chatrnúch, Malina, Česánek - Giľák, Kuru, Salituro - Rapáč, Rauter, Štrauch - Ščurko, Vrábeľ, Hamráček - Džugan, Vartovník, Tomala

Michalovce: Williams - Pavlin, Macejko, Bokroš, Stripai, Luža, Suja, Gajdoš - Regenda, Cameranesi, Mráz - Erkinjuntti, Galamboš, Keränen - Žitný, Buc, Kukuča - Lačný

11-gólová prestrelka v derby Prešova s Košicami

Hokejisti HC Košice zvíťazili v regionálnom 50. kole Tipos extraligy na ľade HC GROTTO Prešov 7:4. Základ nedeľného triumfu položili už v úvode zápasu, keď v rozpätí 73 sekúnd strelili tri góly a od 5. minúty viedli 3:0.

V bránke Košíc nastúpil prvýkrát od 17. novembra Riečický, po takmer mesačnej absencii bol v zostave "oceliarov" útočník Lapšanský. Tí mali ideálny vstup do zápasu, v ktorom v podstate rozhodli o svojom víťazstve. Ich vydarený úsek odštartoval v 4. minúte Klhůfek, ktorý v presilovke prestrelil Bespalova - 0:1. Krátko na to Košičanom vyšiel protiútok, v ktorom Lapšanský zužitkoval prihrávku Lineta. Keď o 46 sekúnd neskôr ruský útočník Paršin zvýšil 3:0 pre hostí, vyhnal svojho krajana Bespalova na striedačku. Nahradil ho Petrík, no ani on nezastavil rozbehnutého súpera. Čisté konto si udržal iba 185 sekúnd, po ktorých Chovan dorazil strelu McPhersona - 0:4. Do gólovo úrodného úseku sa ešte v 9. minúte zapísali aj Prešovčania, keď nekrytý Čacho dorazil puk za Riečického - 1:4.

V 21. minúte si domáci poradili pri veľkej šanci Chovana a o sedem minút sa vrátili do zápasu. Žilka strelou spomedzi kruhov využil presilovku - 2:4. Košičania však drámu nedopustili a v 34. minúte opäť odskočili na tri góly. Stav 2:5 zariadil Rogoň, ktorý zakončil Bartánusovu akciu. V 39. minúte sa po Chovanovej prihrávke presadil McPherson a druhú tretinu, tiež bohatú na góly, uzavrel domáci Welychka - 3:6.

V záverečnej tretine mali domáci viac striel než súper, no zvrátiť stav už nedokázali. V 52. minúte Pereskokov zužitkoval prihrávku spoza bránky od Paršina a zvýšil na rozdiel štyroch gólov - 3:7. Gólovo úrodný zápas uzavrel zásah domácich na 4:7, postaral sa oň po Ťavodovej strele Lialka, ktorý tečoval puk a strelil svoj prvý gól v slovenskej extralige.

HC GROTTO Prešov - HC Košice 4:7 (1:4, 2:2, 1:1)
Góly: 9. Čacho (Welychka, Turan), 28. Žilka (Welychka, Glazkov), 40. Welychka (A. Nauš), 54. Lialka (Ťavoda, Zagrapan) - 4. Klhůfek (Snuggerud, Chovan), 5. Lapšanský (Linet, Jokeľ), 5. Paršin (Slovák, Pereskokov), 9. Chovan (Snuggerud, McPherson), 34. Rogoň (Bartánus), 39. McPherson (Chovan), 52. Pereskokov (Paršin). Rozhodovali: D. Konc st., Fridrich - Jurčiak, Frimmel, vylúčení: 3:2 na 2 min., presilovky: 1:1, oslabenia: 0:0, zmeny: 5. Petrík namiesto Bespalova (Preš.), bez divákov.

Prešov: Bespalov (5. Petrík) - Ťavoda, Rajnoha, F. Fekiač, Růžička, Turan, Glazkov, Bakala - Klíma, Zagrapan, A. Nauš - Žilka, Šimun, Michnáč - Welychka, Čacho, T. Nauš - Sýkora, Vas, Lialka

Košice: Riečický - Snuggerud, Saucerman, Šedivý, Romančík, Cibák, Deyl, Štec - McPherson, Chovan, Klhůfek - Paršin, Slovák, Pereskokov - Rogoň, Mrázik, Bartánus - Jokeľ, Linet, Lapšanský

Viac o téme: HC Slovan Bratislava HC Nové Zámky