Djokovič uspel na súde, ale vojnu ešte nevyhral: Prvé slová o prípade a ďalšia konšpirácia jeho otca

Novak Djokovič s trofejou pre víťaza Australian OpenNovak Djokovič s trofejou pre víťaza Australian Open Zdroj: SITA/AP/Andy Brownbill, File

MELBOURNE - Srbský tenista Novak Djokovič môže vstúpiť do Austrálie. V pondelok uspel na súde s odvolaním po tom, ako mu minulý týždeň úrady na letisku v Melbourne zrušili vízum.

Sudca Anthony Kelly zvrátil toto rozhodnutie a nariadil austrálskej vláde zaplatiť súdne trovy a prepustiť Djokoviča z detenčného hotela do polhodiny. Právny zástupca vlády Christopher Tran však informoval, že minister imigrácie Alex Hawke zváži svoju možnosť zakázať Srbovi vstup do krajiny na tri roky.

Ako informoval portál Sydney Morning Herald, austrálska vláda mala od verdiktu súdu štyri hodiny na rozhodnutie, či Djokoviča vráti do detenčného zariadenia. Čas vypršal a Srb sa môže voľne pohybovať, ale minister ho stále môže vyhostiť z iných dôvodov, hoci sudca označil prvotné zrušenie víza za neopodstatnené. Hawke to stále zvažuje, definitíva padne najskôr v utorok tamojšieho času.

"Po pondelňajšom verdikte súdu je v pôsobnosti ministra zvážiť zrušenie víza pána Djokoviča na základe osobnej právomoci. Záležitosť je naďalej otvorená," znelo prvé stanovisko kancelárie ministra od rozhodnutia súdu.

Podporovatelia srbského tenistu Novaka Galéria fotiek (12) Zdroj: SITA/AP/Mark Baker

Argumentoval tým, že na vstup nepotreboval potvrdenie o vakcinácii proti koronavírusu, pretože predložil potvrdenie o prekonaní ochorenia COVID-19 z decembra. Podľa austrálskej vlády však nesplnil podmienky na udelenie výnimky. Súd predbežným opatrením minulý týždeň zabránil jeho okamžitému vyhosteniu.

V niektorých európskych médiách sa objavili informácie, že Djokoviča podľa jeho rodiny po úspešnom odvolaní zatkla polícia, ale podľa denníka The Age sa tieto správy nezakladali na pravde. Ministerstvo pre imigráciu však stále zvažuje, či Djokovičovi zrušia víza znova.

Unavený, naštvaný a zmätený

Sudca Kelly tiež nariadil, aby vláda zaplatila Djokovičovi náklady na právne zastúpenie. Sudca kritizoval postup úradníkov pri rokovaní s Djokovičom a rušení jeho víza. Tenista sa o tom, že to hrozí, dozvedel vo štvrtok krátko pred štvrtou hodinou rannou, keď už trávil niekoľko hodín na letisku. Úradník ho vyzval, aby predložil argumenty, prečo by to austrálska strana nemala urobiť.

V miestoprísažnom vyhlásení, ktoré bolo po procese zverejnené, Djokovič uviedol, že bol unavený, naštvaný a zmätený. "Bol som presvedčený, že som splnil všetky nariadenia pre vstup do Austrálie. Nerozumel som tomu, čo sa deje. Nechápal som, prečo zvažuje zrušenie môjho víza. Bolo okolo štvrtej ráno a potreboval som nejakú pomoc. To som mu povedal," uviedol v dokumente, ktorý zverejnil denník The Age.

Deväťnásobný víťaz Australian Open žiadal, aby úrady počkali do rána, než sa spoja s právnikmi a austrálskym tenisovým zväzom. Opakovane bol uistený, že má čas do pol deviatej. Úrady mu ale vízum zrušili o 7:42, čo mu nedalo šancu adekvátne zareagovať. Deportácii sa vzoprel a skončil v detenčnom hoteli. Pri súdnom pojednávaní tam nebýval. Podľa denníka The Guardian sledoval prenos zo súdu so svojimi právnikmi

Djokovič uspel na súde, Galéria fotiek (12) Zdroj: SITA/AP/Mark Baker

Postup úradov bol jedným z dôvodov, prečo súd rozhodol v Djokovičov prospech. Sudca tiež zdôraznil, že kontroverznú výnimku Djokovič dostal po dôkladnom posúdení. "Bola udelená nezávislou odbornou komisiou špecialistov, ktorú ustanovila vláda štátu Victoria," povedal. Pri žiadosti o výnimku sa Djokovič opieral o to, že pred Vianocami koronavírus prekonal. Pozitívny test mal údajne 16. decembra. Na sociálnych sieťach sú ale zo 17. decembra fotografie, ako odovzdáva ceny mladým tenistom.

Víťazstvom na súde sa ale Djokovičova anabáza neskončila. Zástupca austrálskeho štátu Christopher Tran podľa televíznej stanice ABC upozornil súd, že minister pre imigráciu Hawke môže využiť právo na zrušenie Djokovičových víz bez ohľadu na súdny verdikt. Musí to ale mať podložené napríklad tým, že Djokovič pri žiadosti o vízum klamal.

"Imigračný zákon je komplikovaný a je v ňom niekoľko možností pre zrušenie (víz) v rukách vlády, imigračného oddelenia. Jedna z nich sa týka žiadostí, ktoré obsahujú falošné informácie. Táto právomoc ministrovi (Alexi Hawkemu) stále zostáva otvorená, ak by sa zistilo, že pán Djokovič poskytol nepravdivé informácie," povedal ABC News imigračný právnik John Findley. Ak by sa tak stalo, tridsaťštyriročný tenista by nesmel do Austrálie tri roky.

Dnes večer austrálskeho času minister nerozhodne, uviedol The Age. "Minister aktuálne prípad posudzuje a proces pokračuje," uviedol úrad. Vyjadrenie o prípadnom opätovnom zrušení víz sa podľa denníka očakáva v utorok.

Čo viac mohol tento človek spraviť pre zisk víza?

Djokovič dlhodobo odmietal povedať, či je zaočkovaný, podľa súdnych dokumentov nie je. Austrálske zdravotné úrady umožnili dočasnú výnimku z pravidla o očkovaní pre ľudí, ktorí mali COVID-19 v uplynulých šiestich mesiacoch. Kelly poukázal na to, že Djokovič poskytol úradom na letisku v Melbourne lekársku výnimku od organizácie Tennis Australia, ktorá od 17. januára organizuje úvodný grandslamový turnaj sezóny, aj od dvoch lekárskych komisií. 

"Znepokojuje ma, že nerozumiem, čo viac mohol tento človek spraviť pre zisk víza?" pýtal sa sudca Djokovičovho právneho zástupcu Nicka Wooda, ktorý s ním súhlasil. "Prepisy výsluchu Austrálskou pohraničnou strážou ukázali, že Djokovič podľa svojho vedomia urobil všetko pre udelenie víza a že ho nikto neupozornil na možné nezrovnalosti," uviedol Wood. Odvolanie sa celkovo zakladalo na jedenástich bodoch, právnici označili zrušenie víza za nelogické, iracionálne a právne nepodložené.

Protistrana počas prerušeného pojednávania stiahla svoj prípad, stále však nie je isté, či Djokovič bude môcť obhajovať titul na Australian Open.

Billboard na podporu Novaka Galéria fotiek (12) Zdroj: SITA/AP/Darko Vojinovic

Pozitívny PCR test mal údajne 16. decembra, no iba o deň neskôr sa zúčastnil na slávnostnom ceremoniáli v Novakovom tenisovom centre v Belehrade, kde bez rozstupov či prekrytia horných dýchacích ciest pózoval približne s dvadsiatkou detí. Srbský tenisový zväz publikoval fotografiu 17. decembra, v ten istý deň Djokovič zverejnil zábery, ako dostal vlastnú edíciu srbských poštových známok. Toto podujatie sa konalo 16. decembra. Tieto kauzy nemajú priamy vplyv na situáciu v Austrálii, pripomenul web BBC.

Sudca si v kauze vpustenia svetovej tenisovej jednotky Novaka Djokoviča do Austrálie vypočul argumenty oboch strán. Djokovič mohol navyše počas vypočutia opustiť detenčný hotel, napísal denník The Guardian, podľa ktorého čas Djokovič strávil so svojimi právnymi zástupcami sledovaním prenosu zo súdu.

Virtuálne vypočutie sa začalo po menších technických ťažkostiach po 10:00 austrálskeho času, teda po polnoci SEČ, obhajobou právnikov tenistu, potom dostal priestor prokurátor. Tridsaťštyriročný tenista mohol počas vypočutia opustiť hotel a navštíviť svojich právnych zástupcov, na verejnosti však nebol videný od svojho príletu do Austrálie.

Žije ako zviera v ľudskej zoo

Hoci bolo dnešné rokovanie úplne virtuálne kvôli rýchlemu šíreniu variantu omikrónu v Austrálii, pred budovou súdu prejednávajúceho Djokovičov prípad sa zišlo niekoľko desiatok podporovateľov tenisovej jednotky. Niektorí z fanúšikov mávali srbskými vlajkami.

"Žije ako zviera v ľudskej zoo... To, čo sa tu deje, je neaustrálske. Je to politika a rozhodne rasizmus," uviedol jeden z podporovateľov.

Podporovatelia srbského tenistu Novaka Galéria fotiek (12) Zdroj: SITA/AP/Mark Baker

Ďalší Djokovičovi zástancovia sa v nedeľu stretli pred budovou parlamentu v srbskej metropole Belehrad. Prehovoril k nim tenistov otec, ktorý tiež austrálske úrady obvinil z toho, že sa k jeho synovi – a všetkým Srbom – správajú ako k zvieratám.

Sympatie väčšiny Austrálčanov sa však prikláňajú na stranu úradov, píše agentúra Reuters. V krajine je plne zaočkovaných vyše 90 percent dospelej populácie a proti tenistovi vystupujú najmä obyvatelia Melbourne, ktorí si počas pandémie zažili najdlhší lockdown na svete. Mnohí tenistovi vyčítajú, že má iné práva ako obyčajní ľudia.

Viac o téme: Novak Djokovič Súd Australian Open Srdjan Djokovič
  • Autor: © Zoznam/
  • Zdroj: TASR, ČTK

Súvisiace články

Staršie správy

Videá

 
Staršie správy
Staršie správy
Staršie správy