Na tento víkend nezabudneme: Slalom v Kranjskej Gore priniesol viacero pozoruhodných momentov

Na snímke uprostred slovenská lyžiarka Petra Vlhová oslavuje víťazstvo v slalome žien v slovinskej Kranjskej Gore. Vľavo druhá Švajčiarka Wendy Holdenerová, vpravo tretia Švédka Anna Swennová Larssonová.Na snímke uprostred slovenská lyžiarka Petra Vlhová oslavuje víťazstvo v slalome žien v slovinskej Kranjskej Gore. Vľavo druhá Švajčiarka Wendy Holdenerová, vpravo tretia Švédka Anna Swennová Larssonová. Zdroj: SITA/AP/Pier Marco Tacca

BRATISLAVA - Zmena dejiska na poslednú chvíľu, mizerne pripravená trať, šokujúce vypadnutia favoritiek a na záver tradičná víťazka zo Slovenska. Úžasný víkend, na ktorý len tak nezabudneme!

Svetový pohár sa do Kranjskej Gory vrátil po dvoch rokoch a fanúšikovia zjazdového lyžovania si mohli užiť poriadne bláznivé preteky.

Petre Vlhovej nevyšiel sobotný obrovský slalom, ale na 15. miesto dlho nemyslela. A urobila dobre.  Po prvom kole nedeľňajšieho slalomu síce skritizovala organizátorov, no v tom druhom predviedla tradične dominantný výkon a zvíťazila už v piatej zo šiestich súťaží.

O tom, že nedeľňajší slalom v slovinskom stredisku sa zapíše do histórie zjazdového lyžovania, svedčí aj výber desiatich najzaujímavejších momentov a faktov, ktoré obleteli celý športový svet:

1. Petra Vlhová vyhrala 12 z posledných 18 slalomov v kolotoči Svetového pohára. V období od Záhrebu 2020 až do Kranjskej Gory 2022 si pripísala aj dve druhé miesta a najhoršie skončila ôsma. Okrem slovenskej lyžiarky sa z triumfu radovali už len Mikaela Shiffrinová (3), Katharina Liensbergerová (2) a Michelle Gisinová (1).

2. V súčasnom ženskom lyžovaní niet lepšej slalomárky. Z možných 600 bodov zverenkyňa Maura Piniho schmatla hneď 580 a suverénne vedie hodnotenie disciplíny. Pred svojou americkou rivalkou drží pohodlný, 240-bodový náskok a o malý glóbus ju môže obrať len športové nešťastie. Do konca sezóny ostávajú už iba tri slalomy a Vlhovej na zisk cennej trofeje stačí jedno tretie miesto. Šancu spečatiť víťazstvo v celkovom hodnotení disciplíny bude mať už v utorok večer v rakúskom Schladmingu.

3. Naša najlepšia športovkyňa stúpa aj v historických tabuľkách. 25. triumf ju dostal na úroveň Švajčiarky Marie Walliserovej a Rakúšanky Michaely Dorfmeisterovej a len jediné víťazstvo ju delí od vyrovnania zápisu Tiny Mazeovej a Michely Figiniovej. V historickom rebríčku slalomových víťazstiev je Vlhová už šiesta spoločne so švédskou ikonou Anjou Pärsonovou.

4. Stačila jediná chyba a bolo po všetkom. Americká hviezda Mikaela Shiffrinová letela slovinským svahom ako víchor, budovala si priepastný náskok, no tesne pred finišom spravila veľkú chybu a vyradil ju nepopulárny špicar. Najúspešnejšia slalomárka v histórii nedokončila preteky prvýkrát od roku 2018, kedy bola diskvalifikovaná vo švajčiarskom Lenzerheide.

5. Nešťastný záver z Kranjskej Gory pôsobí o to šokujúcejšie, že trojnásobná víťazka veľkého krištáľového glóbusu vypadla v 2. kole slalomu len tretíkrát v kariére. Znie to neuveriteľne, ale zakaždým sa z víťazstva radovala slovenská lyžiarka. Slalom v Semmeringu 2012 ovládla Veronika Velez-Zuzulová, bol to jej prvý triumf v pretekoch SP.

Zaujímavosťou je, že premiéru v kolotoči SP si odbila vtedy len sedemnásťročná Petra Vlhová, ktorá obsadila skvelé 11. miesto. Bola to práve priebojná Liptáčka, ktorá neváhala využiť aj ďalšie vypadnutia Shiffrinovej. Okrem včerajšieho úspechu mohla dvihnúť ruky nad hlavu taktiež v Lenzerheide 2018.

6. Predzvesťou toho, že slalom v slovinskom stredisku bude "pohrebiskom pre favoritky", bola už úvodná jazda v prvom kole v podaní večne vysmiatej Švajčiarky Michelle Gisinovej. Partnerka talianskeho špecialistu na obrovský slalom Lucu De Aliprandiniho pohorela už na štvrtej bránke a prvýkrát po takmer piatich rokoch a 33 odjazdených slalomoch pri jej mene svietila skratka "DNF". Počas uvedeného obdobia stála šesťkrát na pódiu.

7. Slalom na svahu v dedinke Podkoren nedokončila ani Rakúšanka Katharina Liensbergerová. Pre obhajkyňu malého glóbusu ide o prvé vypadnutie po takmer troch rokoch, naposledy preteky SP nedokončila v Špindlerovom Mlyne v marci 2019.

8. Cieľovú čiaru nepreťala ani česká reprezentantka Martina Dubovská. Rodenej Slovenke začiatok roka nepraje, keď vypadla v slalome SP dvakrát po sebe, čo sa jej ešte nikdy nestalo. Najskôr neuspela v Záhrebe a do úspešného konca nedotiahla ani slalom v Kranjskej Gore. Naposledy nedokončila svoju obľúbenú disciplínu 29. decembra 2019 v rakúskom Lienzi.

Slovenská lyžiarka Petra Vlhová Galéria fotiek (33) Zdroj: TASR/Martin Baumann

9. Spomínate si? Písal sa 16. február 2020 a Švédka Anna Swennová-Larssonová mala na trati v Kranjskej Gore tesne pred záverom jednoznačne najlepší medzičas, no niekoľko bránok pred cieľom nešťastne spadla. Z víťazstva sa tešila Petra Vlhová, ktorá sa zároveň stala víťazkou podujatia Zlatá líška. V tomto ročníku sa podobnej chyby dopustila Mikaela Shiffrinová a slovenská hviezda to opäť využila. História sa opakuje!

10. Na záver zrejme najväčšia smoliarka v dejinách zjazdového lyžovania. Wendy Holdenerová včera dosiahla 29. pódiovú priečku v najtočivejšej disciplíne, ale svojho premiérového víťazstva sa stále nedočkala. V celej histórii Svetového pohára nenájdeme pretekára, ktorý by mal vyšší počet umiestnení v top trojke bez víťazstva. V nedeľu jej chýbalo len 23 stotín.

Fotogaléria k článku Počet fotiek: 33
Viac o téme: Petra Vlhová Slalom Veronika Velez-Zuzulová Wendy Holdenerová Mikaela Shiffrinová Kranjska Gora Michelle Gisinová Martina Dubovská Anna Swennová-Larssonová Katharina Liensbergerová
  • Autor: © Zoznam/Patrik Seman
  • VIDEO: Facebook/JOJ ŠPORT; Twitter/Eurosport UK
  • Zdroj: Športky

Súvisiace články

 
Staršie správy
Staršie správy
Staršie správy