Česká deblová semifinalistka Wimbledonu v nezávideniahodnej pozícii: V tomto mal Djokovič výhodu!

Renata Voráčová (vpravo) opúšťa detenčné centrumRenata Voráčová (vpravo) opúšťa detenčné centrum Zdroj: Profimedia

PRAHA - Česká tenistka Renata Voráčová je z Melbourne doma. Po strese prežitom v posledných dňoch, keď jej Austrálčania na základe prípadu Srba Novaka Djokoviča zrušili víza, je unavená, bude riešiť austrálske víza na ďalšie roky a možno žiadať aj finančnú kompenzáciu. V rozhovore pre web iSport uviedla, že na tenis aktuálne nemá ani pomyslenie.

Čaká ju dohra s vízami

"Musím sa dať predovšetkým psychicky a zdravotne do poriadku, pretože som veľa nocí nespala, navyše som teraz sledovala, ako dopadne Djokovičov súd. A čaká ma dohra s austrálskymi vízami na ďalšie roky. To sa bude ešte nejaký čas riešiť. Nie je to tak, že som došla domov a už mám pokoj," povedala tridsaťosemročná deblistka pre iSport z domova v Hvozdnej neďaleko Zlína.

Bývalá semifinalistka Wimbledonu vo štvorhre dodatočne prišla o austrálske vízum, ktoré pôvodne dostala po získaní výnimky z očkovania, pretože Covid-19 pred Vianocami prekonala. V Melbourne ale kvôli prípadu svetovej jednotky Djokoviča bola po týždni a odohranom zápase zatvorená na rovnakom detenčnom hoteli. Zatiaľ čo česká tenistka z Austrálie odletela, Djokovič vďaka svojim právnikom uspel na súde a za týždeň by mal na grandslamovom Australian Open obhajovať titul.

"Veľmi v pohode nie som, ešte nejaký čas potrvá, kým to spracujem," priznala Voráčová. Stále je okrem iného aj z výsluchu vyčerpaná. "Naštvaná nie som, na to nemám ani silu, ale ľudia si nevedia veľmi predstaviť, čo to všetko vrátane výsluchu s človekom urobí. Neboli na mňa zlí, fyzicky ma nenapádali, ale bolo to strašne emocionálne náročné. Nemohla som sa na celú vec pripraviť, dopredu to bola prehraná bitka, vôbec ich pri výsluchu nezaujímali moje argumenty. Aj fyzicky som strádala. Čo som bola v detenčnom zariadení, schudla som. Aj keď to boli len dve noci, pripadalo mi to ako večnosť. Prvýkrát som jedla až v lietadle na ceste domov," uviedla.

Djokovič v tom mal výhodu

Na súd ako Djokovič ísť nechcela, pretože nevedela, ako by dopadla a navyše by bola zatvorená ďalších niekoľko dní. "Myslím, že teraz by som ten súd vyhrala, ale to nikto dopredu nevedel. Ja som ani nemala informácie, čo by som pre to mala urobiť, či by som musela angažovať svojho právnika a tak ďalej. V tomto mal (Djokovič) výhodu," povedala Voráčová.

Podľa austrálskych pravidiel teraz tenistke po odobratí víz hrozí, že nesmie do krajiny ďalšie tri roky. Dúfa ale, že sa to zmení. "Sú výnimky, vďaka ktorým sa to dá zvrátiť. Čakalo sa, ako dopadne súd Djokoviča a teraz budem žiadať o odpustenie. Veľmi ma tá situácia mrzí. On má teraz vlastne všetko v poriadku a ja som v nezávideniahodnej pozícii a neviem, čo bude," povedala.

Renata Voráčová v okne Galéria fotiek (2) Zdroj: Profimedia

Pobyt v detenčnom hoteli zvládala aj vďaka minuloročnej skúsenosti. Pred rokom museli všetci tenisti v Austrálii stráviť štrnásťdňovú karanténu. „Takže som podobnú skúsenosť mala. Pre niekoho, kto by sa ocitol v takejto situácii prvýkrát, by to mohlo byť úplne devastujúce. To hovorím na rovinu. Veď si ani nemôžete otvoriť okno, nedýchate čerstvý vzduch, čo je pre profesionálneho športovca úplne nepredstaviteľné. Ja som sa navyše bála, aby som sa tam nenakazila,“ povedala Voráčová.

Je to neakceptovateľné

Stále je z celého prípadu rozladená. Úradmi na letisku najskôr bez problémov prešla a zatvorená bola naraz po týždni pobytu. "Vôbec nechápem, ako môže vzniknúť, že tam športovec ide hrať tenis, splní všetky podmienky a takto dopadne. To je neakceptovateľné," hnevala sa.

Možno bude žiadať o finančnú kompenzáciu. Musela zaplatiť letenky pre seba a trénera a nedostala možnosť hrať grandslamový turnaj, ktorý je pre hráča najzárobkovejší. "Uvidím, aká bude spätná väzba od Tennis Australia (austrálskeho tenisového zväzu) a potom budem zvažovať ďalšie kroky, pretože ma to neobmedzilo iba v hraní. Všetka príprava vyšla navnivoč, teraz kto vie, ako na tom budem ďalej a kedy budem schopná začať trénovať. Prišla som o prípravný turnaj a grandslam, pretože som mala ešte hrať Adelaide a potom Australian Open. Všetky náklady som si musela platiť. Ale aj keby som o kompenzáciu žiadala, myslím, že to nebude nič jednoduché," povedala Voráčová.

Odporkyňou očkovania nie je

Na rozdiel od Djokoviča nie je odporkyňou očkovania. Vakcínu nestihla, pretože pred vianočnými sviatkami koronavírus dostala. "Dvadsiateho decembra a 23. decembra som mala krvné testy a aj na ich základe mi nebolo odporúčané sa hneď očkovať," vysvetlila. Očkovanie podstúpi po konzultácii s lekármi. "Myslím si, že je to nevyhnutná vec. Neviem ale, či rozdeľovanie spoločnosti na očkovaných a neočkovaných niečomu prospieva a tenisový svet by sa nad tým mal zamyslieť."

Viac o téme: Novak Djokovič Australian Open 2022 Renata Voráčová
  • Autor: © Zoznam
  • VIDEO: YouTube/Sky News Australia
  • Zdroj: ČTK
 
Staršie správy
Staršie správy
Staršie správy