VIDEO Famózna Petra Vlhová oslavuje malý glóbus! V Schladmingu ju predbehla len Shiffrinová

Na snímke slovenská lyžiarka Petra Vlhová obsadila 2. miesto v slalome žien Svetového pohára v alpskom lyžovaní v rakúskom Schladmingu, v odraze víťazka Mikaela ShiffrinováNa snímke slovenská lyžiarka Petra Vlhová obsadila 2. miesto v slalome žien Svetového pohára v alpskom lyžovaní v rakúskom Schladmingu, v odraze víťazka Mikaela Shiffrinová Zdroj: TASR/Martin Baumann

SCHLADMING - Slovenská lyžiarka Petra Vlhová si v predstihu zabezpečila malý glóbus za slalom Svetového pohára. Po druhom mieste v utorňajšej súťaži v rakúskom Schladmingu má na čele hodnotenia disciplíny nedostihnuteľný náskok 220 bodov. O 15 stotín sekundy zvíťazila Američanka Mikaela Shiffrinová. Dosiahla 47. víťazstvo v pretekoch jednej disciplíny a prekonala rekord legendárneho Švéda Ingemara Stenmarka, ktorý zvíťazil 46-krát v obrovskom slalome. Tretia skončila Nemka Lena Dürrová (+0,93 s).

Do Schladmingu sa preteky presunuli pre vysokú sedemdňovú incidenciu prípadov ochorenia COVID-19 vo Flachau. Slovenka so štartovým číslom 1 otvorila súťaž na slávnej zjazdovke Planai, kde sa tradične koná najprestížnejší slalom mužskej sezóny. Na čistej trati pod umelým osvetlením išla bez viditeľnejšej chyby a zároveň dostatočne agresívne. Diktovala si tempo, najväčší náskok pred súperkami získala v spodnej pasáži.

Usadila sa na čele o 27 stotín sekundy pred Dürrovou, priebežne tretie boli Švajčiarka Wendy Holdenerová a Kanaďanka Ali Nullmeyerová s mankom 0,35 s. Hneď po Vlhovej vyrazila Shiffrinová, ani ona nespravila výraznejšiu chybu, ale chýbala jej potrebná dynamika a postupne naberala stratu. V cieli zaostala o 42 stotín sekundy. Z elitnej žrebovanej sedmičky nedokončili prvé kolo Švajčiarka Michelle Gisinová ani Švédka Anna Swennová Larssonová.

V druhom kole musela Shiffrinová útočiť na hranici rizika, hoci predchádzajúce preteky v Slovinsku nedokončila. Jej prejav nebol typicky ladný, no išla veľmi dravo, v dolnej časti to vygradovala a suverénne najrýchlejšou druhou jazdou sa v cieli ujala vedenia s obrovským náskokom. Holdenerová aj Nullmeyerová na strmom svahu vypadli, Dürrová sa zaradila s veľkým odstupom za Shiffrinovú.

Vlhová mala k dispozícii solídny náskok, napriek tomu išla naplno. Po chybe ho však na krátkom úseku takmer celý stratila a v súčte tesne nestačila na americkú rovesníčku. Pripísala si 53. pódiové umiestnenie v pretekoch SP v kariére.

Výsledky nočného slalomu SP žien v Schladmingu:
1. Mikaela Shiffrinová (USA) 1:32,66 min, 2. Petra VLHOVÁ (SR) +0,15 s, 3. Lena Dürrová (Nem.) +0,93, 4. Chiara Mairová (Rak.), Camille Rastová (Švaj.) obe +1,05, 6. Leona Popovičová (Chor.) +1,38, 7. Mina Fürst Holtmannová (Nór.) +1,50, 8. Laurence St-Germainová +1,51, 9. Amelia Smartová (obe Kan.) +1,68, 10. Maria Therese Tvibergová (Nór.) +1,72