Českej tenistke ostali len oči pre plač: Neurobila nič zlé, no napriek tomu ju zadržali

Česká tenistka Renata Voráčová na hotelovej izbe v MelbourneČeská tenistka Renata Voráčová na hotelovej izbe v Melbourne Zdroj: SITA/AP/James Ross

PRAHA - Česká tenistka Renata Voráčová, ktorá po týždennom pobyte v Melbourne prišla o austrálske vízum a namiesto účasti na Australian Open sa vrátila domov, neurobila podľa ženskej tenisovej asociácie WTA nič zle. Organizácia vo vyhlásení uviedla, že ide o nešťastnú situáciu.

Česká deblistka dostala austrálske vízum po získaní výnimky z očkovania, pretože pred Vianocami prekonala Covid-19, čo malo podľa informácií austrálskeho zväzu stačiť. Po prílete do Austrálie bola vpustená do krajiny a odohrala turnaj. Kvôli prípadu svetovej jednotky Novaka Djokoviča bola ale po ôsmich dňoch zadržaná, o vízum prišla a bola zatvorená na rovnakom detenčnom hoteli ako Srb. Voráčová radšej z Austrálie odletela, zatiaľ čo Djokovič vďaka právnikom uspel na súde a pripravuje sa na úvodný grandslam roka. Vízum mu však ešte môže znova zrušiť minister pre imigráciu.

Komplikácie z posledných dní sú nešťastné

WTA vo vyhlásení uviedla, že podporuje austrálsky tenisový zväz, ktorý pre hráčov nachystal turnaje vrátane Australian Open. "Sme presvedčení, že by hráči mali byť zaočkovaní," konštatovala asociácia s tým, že stojí aj za imigračnou politikou na ochranu austrálskych obyvateľov.

Zároveň WTA uviedla, že športovci, žiadajúci o výnimku z očkovania sa riadili schválenými postupmi. "Renata Voráčová podľa toho postupovala. Po prílete bola vpustená do krajiny, hrala a potom jej bolo vízum náhle zrušené. Pritom neurobila nič zle," stojí vo vyhlásení asociácie. "Komplikácie z posledných dní sú nešťastné. Pokračujeme v spolupráci s úradmi, aby sa táto situácia urovnala."

Renata Voráčová (vpravo) opúšťa Galéria fotiek (2) Zdroj: Profimedia

Voráčová po návrate do Česka uviedla, že je po prežitom strese unavená a zvažuje, že bude požadovať finančnú kompenzáciu za zbytočné náklady a ušlý zisk od austrálskeho tenisového zväzu. "Dúfam, že sa k tomu Tennis Australia postaví čelom a nebudem musieť robiť právne kroky," uviedla tenistka.

Podporu Voráčovej vyjadrila aj nezávislá hráčska asociácia PTPA, ktorú predvlani založil Djokovič. "PTPA s ňou bola v kontakte, zaujímala sa o jej zdravie a podmienky. Preskúmavame jej prípad. V demokratickej spoločnosti je právna istota základným princípom. Budeme pokračovať v podpore a obhajobe hráčov v takej miere, v akej to pre nich bude prijateľné," uviedla PTPA.

Viac o téme: Novak Djokovič WTA Australian Open Renata Voráčová
  • Autor: © Zoznam
  • Zdroj: ČTK

Súvisiace články

 
Staršie správy
Staršie správy
Staršie správy