VIDEO Zväzy vítajú uvoľnenia, ale nemôžu byť spokojné: V roku 2020 sme zažili klinickú smrť!

Na snímke prezident SFZ Ján Kováčik počas brífingu s novinármi po zasadnutí výkonného výboru Slovenského Olympijského a Športového výboru (SOŠV) o prípravách na ZOH v PekinguNa snímke prezident SFZ Ján Kováčik počas brífingu s novinármi po zasadnutí výkonného výboru Slovenského Olympijského a Športového výboru (SOŠV) o prípravách na ZOH v Pekingu Zdroj: TASR/Martin Baumann

BRATISLAVA - Slovenské športové hnutie je vďačné, že po stredajšom rozhodnutí vlády sa od 19. januára uvoľňujú podmienky pre šport detí a mládeže. Posťažovalo sa však na to, že sa dozvedá informácie až po tom, ako sa príjmu. Rado by na tvorení pravidiel športovania v čase pandémie participovalo aktívnejšie.

Prezident Slovenského futbalového zväzu Ján Kováčik pripomenul, že predovšetkým amatérsky šport prežil v období pandémie veľmi ťažké obdobie. "Sme radi, že sa ľady pohli, no ani zďaleka nemôžeme byť spokojní. My sme v roku 2020 zažili klinickú smrť. Prišli sme o 10.000 futbalistov, ktorí aspoň raz nastúpili v organizovanom zápase. Viac ako 50% z nich malo menej ako 18 rokov. Sme vďační, že vláda zlepšila podmienky pre šport. Veríme však, že sa viacerým negatívnym javom mohlo zabrániť, ak by s nami vláda lepšie spolupracovala. Nechceli sme pritom nič iné, len aby nás pozvali k stolu, aby sme mohli vyjadriť svoj názor," povedal na brífingu v Bratislave.

 

 

Prezident Slovenského atletického zväzu Peter Korčok nechce, aby snahu bojovať za lepšie podmienky pre šport verejnosť vnímala iba ako záujem profesionálnych klubov. "Boli by sme radi, aby sa šport vnímal v širšom meradle. Ako prostriedok, ktorý zlepšuje verejné zdravie a aby sa venovala pozornosť aj amatérskemu športu. Možno tie rozhodnutia mohli prísť skôr. Aj v amatérskom športe je dôležité, aby sme mohli predvídať, čo nás čaká. Najmä pri organizovaní pretekov a tréningov," pripomenul.

Uvoľnenie pravidiel športovania ocenil aj prezident Slovenského hokejového zväzu Miroslav Šatan. "Veríme, že rozhodnutie bude trvalé. Dúfame, že deti už budú môcť športovať a tie negatívne efekty, ktoré sme mohli aj v našom športe sledovať, sa zastavia. Nie všetko sa však vyriešilo. Očakávame, že ďalšie kroky budú viesť k zlepšeniu situácie."

Na snímke prezident SZĽH Galéria fotiek (12) Zdroj: TASR/Martin Baumann

Kriticky sa k situácii v súčasnom športe na Slovensku vyjadril prezident Slovenského paralympijského výboru Ján Riapoš, ktorý v období prípravy na zimné paralympijské hry v Pekingu naráža na komplikácie.

"Národné centrum nás vyzvalo, aby sme do 10. januára predložili harmonogram športovej prípravy. Nedokázali sme to, pretože ministerstvo nás informovalo, že vybraní športovci nie sú schválení a čakajú na podpis ministra. Naďalej čakáme ešte na zmluvu pre Peking. Do štartu olympijských a paralympijských hier zostávajú už iba dni a otáznikov je ešte veľmi veľa. Som funkcionárom od roku 1993, no takýto chaos som ešte nezažil," posťažoval sa Riapoš, ktorý pripomenul, že Slovensko vyšle do Pekingu najväčšiu výpravu v histórii paralympijských hier. Výprava by mala odletieť 25. februára.

Viac o téme: Miroslav Šatan Ján Riapoš Ján Kováčik SFZ SZĽH Peter Korčok SAZ
  • Autor: © Zoznam/
  • VIDEO: TASR/Martina Kriková
  • Zdroj: TASR
 
Staršie správy
Staršie správy
Staršie správy
Staršie správy