Slováci vstúpili do domáceho šampionátu prehrou: Naši hádzanári nestačili na favorizované Nórsko

Na snímke vpravo s loptou Patrik Hruščák (Slovensko), uprostred  Magnus Gullerud (Nórsko)Na snímke vpravo s loptou Patrik Hruščák (Slovensko), uprostred Magnus Gullerud (Nórsko) Zdroj: TASR – František Iván

KOŠICE - Hádzanári Slovenska vstúpili do bojov na domácich ME prehrou. Vo štvrtkovom stretnutí F-skupiny podľahli v košickej Steel Aréne favorizovanému Nórsku jednoznačne o desať gólov 25:35. Slováci v dueli s obhajcami bronzu čakali na prvý gól takmer päť minút a rýchlo prehrávali 0:3, ale skóre otočili a ešte na konci úvodnej dvadsaťminútovky senzačne viedli.

Nóri však potom zlepšili hru a napokon si bez väčších problémov pripísali očakávané víťazstvo. Najlepším strelcom slovenského tímu bol krídelník Tomáš Urban so šiestimi zásahmi. Zverenci Petra Kukučku nastúpia najbližšie v sobotu o 18.00 h proti Litve, ktorá v prvom zápase podľahla Rusku 27:29. Účinkovanie v základnej skupine uzavrú duelom s Ruskom (pondelok o 18.00 h). Do hlavnej fázy šampionáte postúpia prvé dva tímy.

F-skupina (Košice):
Nórsko - Slovensko 35:25 (15:11)
Najviac gólov Nórska: Thorsteinsen Toft 5, Barthold, Solstad a Tönnesen po 4. Zostava a góly SR: Paul, Žernovič - T. Urban 6/3, Hruščák, Slaninka 2, Ďuriš, Prokop 5, Péchy, Hniďák 3, Kalafut 1, Smetánka 3/2, Briatka 3, Mikita, Macháč 1, Potisk 1, Kováčech. Rozhodovali: Brunner, Salah (obaja Švajč.), vylúčenia: 5:2, 7m hody: 1/0 - 6/5, 1568 divákov

Slováci mali výhodu prvého útoku, Urban však z krídla Bergeruda neprestrelil a nasledovala trojgólová séria súpera. O'Sullivan upravil vo 4. minúte na 3:0 pre Nórov a zdalo sa, že favorit zobral opraty duelu jasne do svojich rúk. Domáci však zlepšili obranu na čele s brankárom Paulom a prvého zásahu na šampionáte sa dočkali v čase 4:26 z ruky Prokopa.

Slovenskej ekipe to dodalo energiu a po dvanástich minútach už bolo vyrovnané - na 4:4 dal zo sedmičky Urban. Domáci potom otočili skóre na 6:5 gólom cez celé ihrisko do prázdnej bránky a Nóri vyzerali bezradní. Na nohy ich však postavili chyby súpera, od stavu 7:8 skóroval severský tím v priebehu šiestich minút päťkrát za sebou a dostal sa do náskoku 12:8. V závere prvého polčasu sa v drese Nórska rozstrieľal aj topkanonier Sagosen a jeho tím mal v prestávke štvorgólový náskok.

Na snímke s loptou Galéria fotiek (6) Zdroj: TASR – František Iván

Na začiatku druhého polčasu brankár Paul najskôr dvakrát úspešnými zákrokmi zabránil navýšeniu nórskeho náskoku, no Slováci gólovo nedokázali na druhej strane odpovedať. Urban navyše nevyužil prvú zo svojich štyroch sedmičiek a tak po úspešnej strele Gulliksena viedli Nóri v 37. minúte už výrazne 19:12.

Vzápätí reagoval premiérovým gólom mladík Smetánka zo svojej vôbec prvej strely, ale "lavínu" súpera nezastavil ani oddychový čas kouča Kukučku, ktorý za už jasného stavu doprial oporám oddych a hru sa snažil oživiť prestriedaním zostavy. Nóri viedli v 40. minúte presvedčivo o deväť gólov 22:13 a víťazstvo mali vo vrecku. Severania už v závere s prehľadom kontrolovali priebeh a po prvom skupinovom kole sú na čele tabuľky.

Hlas po zápase /zdroj: RTVS/:
Peter Kukučka, tréner SR: "Prehra o desať gólov je veľmi vysoká, ale Nóri si sem možno prišli po zlato. V niektorých fázach som bol s výkonom spokojný, pokiaľ sme vládali a obrana bola ešte sformovaná. V druhom polčase nám došli sily a inkasovať v ňom 20 gólov je veľa. Obaja brankári si zastali svoje miesto, dal som šancu aj mladším chalanom a žiadny z nich nesklamal a potvrdili to, čo ukazovali na tréningu. Turnaj je dlhý a najdôležitejšie zápasy sú ešte stále pred nami. Teraz nás čaká Litva, ktorá nemá až tak širokú lavičku a to môže byť naša výhoda. Budeme sa ich snažiť ubehať."

Teodor Paul, brankár SR: "Prehra o 10 gólov vždy mrzí. Chceli sme odohrať čo najlepší zápas proti tímu, ktorý má svetových hráčov. Išli sme do toho naplno, snažili sme sa, no vydržalo nám to iba prvých 20 minút. Dovtedy sme hrali výborne v obrane aj v útoku a  dostali sme sa aj do vedenia. Potom nám Nóri zdolali svojimi skúsenosťami. Spravili sme technické chyby, dostali sme z nich lacné góly a Nóri sa nám odtrhli."

Ľubomír Ďuriš, spojka SR: "Vedeli sme, kto stojí proti nám. Prvý polčas sme síce prehrali o 4 góly, ale mali sme v ňom veľa dobrých vecí. Veľmi nás mrzia jednoduché chyby, ktoré Nóri trestali z protiútokov. Prehrali sme o 10 gólov, ale myslím si, že naša hra vôbec nevyzerala zle. Veľmi pekne ďakujem divákom za to, že nás prišli povzbudiť. Dodali nám veľa energie."

Viac o téme: Slovensko Nórsko. ME 2022