Veľký zvrat a šok pred Australian Open: Djokovičovi zrušili vízum!

Srbský tenista Novak Djokovič počas tréningu pred Australian OpenSrbský tenista Novak Djokovič počas tréningu pred Australian Open Zdroj: SITA/AP/Mark Baker

MELBOURNE - Austrálsky minister pre imigráciu Alex Hawke zrušil srbskému tenistovi Novakovi Djokovičovi vízum. Líder svetového rebríčka tak zrejme nebude môcť štartovať na grandslamovom turnaji Australian Open.

Podľa agentúry AFP sa voči verdiktu odvolal, žiada o súdny príkaz na zabránenie jeho deportácie. Veľa času na rokovania ale nezostáva, Australian Open sa začne už v pondelok. Hráč by mal znovu podstúpiť výsluch s imigračnými úradníkmi a opäť sa presunúť do detenčného hotela. Súd sa bude jeho odvolaním zaoberať v nedeľu.

Djokovič by mal po tomto verdikte opustiť krajinu. Hawke zdôvodnil zrušenie vstupných víz "zdravotnými dôvodmi, pre zachovanie poriadku a na základe toho, že je to verejnom záujme". Srb čelí vyhosteniu z krajiny iba tri dni pred štartom Australian Open, kde by mal obhajovať titul. "Vláda premiéra Scott Morrisona je pevne odhodlaná chrániť austrálske hranice, obzvlášť v súvislosti s pandémiou COVID-19," vyhlásil Hawke. Podľa AFP zrušenie víz znamená, že Djokovič nebude môcť tri roky vstúpiť na austrálske územie.

Premiér Morrison rozhodnutie privítal a upozornil, že jeho krajina, ktorá mala jeden z najdlhších lockdownov, má v spojení s Covidom priemerne najmenšiu úmrtnosť a najväčšiu zaočkovanosť na svete. "Australčania museli kvôli pandémii veľa obetovať a oprávnene očakávali ochranu a to minister (Hawke) urobil," uviedol Morrison.

Austrálsky minister pre imigráciu Galéria fotiek (4) Austrálsky minister pre imigráciu Alex Hawke Zdroj: SITA/AP/Mick Tsikas/

Len krátko po druhom zrušení austrálskeho víza sa o osude prvého tenistu sveta rozhoduje znova na súde. Právnici hráča žiadajú, aby sa stihlo odvolanie do nedele a on mohol od pondelka nastúpiť do Australian Open.

Vypočutie na Federálnom a rodinnom súde vedie sudca Anthony Kelly, ktorý v pondelok rozhodoval už pri prvom napadnutí zrušeného Djokovičovho víza a srbskému tenistovi vyhovel z dôvodu procesného pochybenia imigračných úradníkov. Djokovič preto opustil detenčný hotel, mohol trénovať, ale dnes minister pre imigráciu Alex Hawke využil svoje právo a zrušil mu vízum druhýkrát. Vysvetlil to verejným záujmom s ohľadom na zdravie a dodržiavanie poriadku.

Djokovičov obhajca Nick Wood sa teraz snaží, aby tenista nemusel znova do detencie a nebol vyhostený z krajiny pred rozhodnutím súdu. Dôvod druhého zrušenia víza označil za jasne iracionálny s tým, že je vedený s presvedčením, že Djokovič môže podnecovať antivaxerský sentiment.

Ešte v piatok absolvoval Djokovič súdne konanie, v ktorom jeho zástupca Nick Wood požadoval pozastavenie verdiktu o zrušení víza. Právnici ministerstva pre imigráciu súhlasili, že pokiaľ nebude súdny proces ukončený, tak Djokoviča nedeportujú z krajiny. Právnik Stephen Lloyd uviedol, že tenista zostane na slobode a nezadržia ho minimálne do soboty, keď absolvuje pohovor s imigračnými úradníkmi.

Kauza Djokovič

Štart Djokoviča na prvom grandslamovom turnaji sezóny bol dlho otázny. Austrália má prísne protipandemické opatrenia a tenista nie je proti koronavírusu zaočkovaný. Na Australian Open chcel štartovať na základe výnimky po údajnom prekonaní COVID-19 v decembri. Pre neplatné víza ho však zatkli už pri prílete do krajiny vo štvrtok 6. januára a následné dni strávil v hoteli pre imigrantov.

Dvadsaťnásobný grandslamový víťaz Djokovič, odporca vakcinácie, síce dostal výnimku z povinného očkovania pre účasť na Australian Open na základe prekonaného koronavírusu, úrady mu ale vízum po prílete zamietli. Srbský tenista vďaka procesnému pochybeniu imigračných úradníkov rozhodnutie zvrátil na pondelkovom súde. Odvtedy sa čakalo na vyjadrenie ministra Hawkea.

Billboard na podporu Novaka Galéria fotiek (4) Zdroj: SITA/AP/Darko Vojinovic

Djokovič od pondelňajšieho prepustenia z detenčného hotela trénoval v Melbourne Parku a pripravoval sa na turnaj. Jeho súperom mal byť v 1. kole jeho krajan Miomir Kecmanovič. Ak dôjde na deportáciu deväťnásobného víťaza turnaja, za Djokoiča sa dostane do turnaja porazený z kvalifikácie.

Navyše by rodák z Belehradu mohol prísť o pozíciu prvého hráča sveta v rebríčku ATP. Na prvé miesto by sa dostali v prípade titulu Rus Daniil Medvedev, alebo Nemec Alex Zverev.

Problémy má aj v Srbsku a Španielsku

Prekonaný koronavírus Djokoviča priniesol nejasnosti. Nemecký magazín Spiegel dokonca uviedol, že test môže byť zmanipulovaný. Hráč navyše môže mať problémy aj vo svojej vlasti po tom, čo v stredu priznal, že sa v decembri po pozitívnom teste, teda s vedomím nákazy, zúčastnil na rozhovore pre denník L'Équipe. Za porušenie izolácie v Srbsku hrozí pokuta či väzenie až na tri roky.

Djokovič sa navyše dostal do hľadáčika španielskych úradov, ktoré začali preverovať jeho decembrovú cestu do Marbelly, ktorú v dokumentoch predložených v Austrálii zamlčal. Vláda v Madride vraj nariadila polícii, aby začala vyšetrovanie.

Srbský tenista Novak Djokovič Galéria fotiek (4) Zdroj: SITA/AP/Mark Baker

Prípad Djokoviča rezonuje celým svetom. Jedného z najlepších tenistov sveta oslavujú antivaxeri, ale vyše osemdesiat percent Austrálčanov sa v prieskume vyslovilo za jeho deportáciu. Vrátiť domov by sa mal aj podľa Martiny Navrátilovej a jeden z Djokovičových súperov Stefanos Tsitsipas vyhlásil, že Srb hrá podľa vlastných pravidiel. "Nikomu nenapadlo, že by mohol prísť do Austrálie nezaočkovaný a neriadil sa opatreniami," uviedol Grék pred rozhodnutím o Djokovičovej deportácii.

Fotogaléria k článku Počet fotiek: 4
Viac o téme: Novak Djokovič Australian Open Alex Hawke Vízum
  • Autor: © Zoznam
  • Zdroj: TASR, ČTK

Súvisiace články

 
Staršie správy
Staršie správy
Staršie správy