Vyhral MS, olympiádu aj veľký glóbus: Velikán zjazdového lyžovania oznámil koniec kariéry

Švajčiarsky lyžiar Carlo Janka ukončí tento týždeň vo Wengene kariéruŠvajčiarsky lyžiar Carlo Janka ukončí tento týždeň vo Wengene kariéru Zdroj: SITA/AP/Christophe Bott/Keystone

WENGEN - Bývalý majster sveta a olympijský víťaz v zjazdovom lyžovaní Carlo Janka ukončí tento týždeň vo Wengene kariéru. Švajčiarsky lyžiar má dlhodobé problémy s chrbtom, ktorý ho v tejto sezóne nepustil do Svetového pohára a tiež mu znemožnil kvalifikovať sa na olympijské hry v Pekingu.

Teraz tridsaťpäťročný Janka dosiahol najväčší úspech v úvode kariéry. V roku 2009 sa stal majstrom sveta v obrovskom slalome a získal malý glóbus za hodnotenie kombinácie v SP. V nasledujúcom ročníku ovládol v konkurencii Bodeho Millera, Aksela Lunda Svindala či neskoršieho suveréna Marcela Hirschera celý Svetový pohár a získal v obrovskom slalome zlato na olympijských hrách vo Vancouveri.

V elitnom seriáli si pripísal 11 víťazstiev, to posledné v roku 2016 v super-G v kórejskom Čongsone. "V prvých rokoch mi išlo všetko jednoducho. Som rád, že som mal na začiatku tie tri, štyri veľmi dobré sezóny. Potom už to bol trochu boj, ale neľutujem," uviedol Janka na tlačovej konferencii, na ktorej oznámil, že piatkový a sobotný zjazd na Lauberhorne budú jeho poslednými pretekmi v kariére.

Fotogaléria k článku Počet fotiek: 5
Viac o téme: Carlo Janka Wengen
  • Autor: © Zoznam
  • Zdroj: ČTK
 
Staršie správy
Staršie správy
Staršie správy