Skrátený zjazd vo Wengene vyhral Kilde, Odermatt opäť ukázal svoju genialitu

Nórsky lyžiar Aleksander Aamodt Kilde triumfoval v piatkovom skrátenom zjazde Svetového pohára vo WengeneNórsky lyžiar Aleksander Aamodt Kilde triumfoval v piatkovom skrátenom zjazde Svetového pohára vo Wengene Zdroj: SITA/AP/Luciano Bisi

WENGEN - Nórsky lyžiar Aleksander Aamodt Kilde triumfoval v piatkovom skrátenom zjazde Svetového pohára vo Wengene. Vo švajčiarskom stredisku dosiahol čas 1:42,42 min. a domáceho Marca Odermatta zdolal o 19 stotín sekundy. Na treťom mieste skončil ďalší Švajčiar Beat Feuz s mankom 0,30 s.

Dvadsaťdeväťročný Nór si tak s lídrom celkového poradia SP Odermattom vymenil umiestnenie zo štvrtkového super-G, v ktorom bol 0,23 sekundy druhý. V piatok sa tešil z jedenásteho víťazstva v pretekoch SP, piateho v kráľovskej disciplíne a zároveň aj piateho celkovo v prebiehajúcej sezóne. Zjazd vyhral aj v Beaver Creeku, kde zvíťazil aj v super-G, rovnako ako vo Val Gardene a Bormiu.

"Od štartu som sa do toho snažil dať všetko. Vždy je váš cieľ vyhrať vo Wengene, i keď trať nejde z úplného vrcholu," citovala Kildeho agentúra dpa.

Skrátené preteky

Organizátori v piatok skrátili preteky a začínalo sa zo štartu alpskej kombinácie, trať merala 2950 metrov. Kilde vyrazil na zjazdovku ako jedenásty a na prvých dvoch sektoroch bol najrýchlejší. Najlepší čas mal aj na treťom medzičase a i keď si do záverečného úseku trate priniesol nižšiu rýchlosť ako jeho súperi, udržal si ideálnu líniu, zvládol aj cieľové esíčko a tešil sa z triumfu.

V pretekoch štartoval aj Rakúšan Vincent Kriechmayr, ktorý strávil predchádzajúce dni v izolácii po pozitívnom teste na koronavírus. Z karantény ho prepustili v stredu, o deň neskôr absolvoval super-G, v ktorom obsadil deviate miesto, no nepredstavil sa ani v jednom tréningu na zjazd. Organizátori mu však udelili výnimku a tak sa postavil na štart aj v piatok. Kriechmayr obsadil 12. miesto so stratou 1,26 s.

Nórsky lyžiar Aleksander Aamodt Galéria fotiek (11) Zdroj: SITA/AP/Luciano Bisi

Kilde sa vďaka triumfu posunul na čelo poradia SP v zjazde, na konte má 269 bodov, o 12 viac ako Rakúšan Matthias Mayer, ktorý v piatok finišoval na šiestom mieste. Na čele celkového poradia je s obrovským náskokom Odermatt, dvadsaťštyriročný Švajčiar má na konte 1025 bodov, druhý Kilde 649.

V sobotu nasleduje už klasický neskrátený zjazd na Lauberhorne a v nedeľu uzavrie podujatie vo švajčiarskom stredisku slalom.

výsledky: 1. Aleksander Aamodt Kilde (Nór.) 1:42,42 min, 2. Marco Odermatt +0,19 s, 3. Beat Feuz (obaja Švaj.) +0,30, 4. Daniel Hemetsberger (Rak.) +0,46, 5. Max Franz (Rak.) +0,66, 6. Matthias Mayer (Rak.) +0,78, 7. Bryce Bennett (USA) +0,95, 8. Ryan Cochran-Siegle (USA) +0,96, 9. Dominik Paris (Tal.) +1,00, 10. Martin Cater (Slovin.) +1,15

poradie SP v zjazde: 1. Kilde 269, 2. Mayer 257, 3. Paris 256, 4. Odermatt 226, 5. Feuz 225, 6. Niels Hintermann (Švaj.) 191

celkové poradie SP: 1. Odermatt 1025, 2. Kilde 649, 3. Mayer 547, 4. Vincent Kriechmayr (Rak.) 424, 5. Alexis Pinturault (Fr.) 382, 6. Feuz 367, ... 108. Adam ŽAMPA 14, 129. Andreas ŽAMPA (obaja SR) 8

Viac o téme: Wengen Zjazd Beat Feuz Aleksander Aamodt Kilde Marco Odermatt