Čo bude s Novakom Djokovičom? Nečaká ho nič príjemné, obhajca má obavu o bezpečnosť

Srbský tenista Novak DjokovičSrbský tenista Novak Djokovič Zdroj: SITA/AP/Mark Baker

MELBOURNE - Až deň pred štartom Australian Open sa môže rozhodnúť o osude Novaka Djokoviča v Melbourne. Prvý tenista svetového rebríčka musí v sobotu ráno na výsluch k imigračným úradníkom a potom nastúpiť do detenčného zariadenia.

Federálny súd bude o jeho už druhýkrát odobranom austrálskom víze, udelenom na základe výnimky z povinného očkovania proti koronavírusu, rozhodovať v nedeľu o 10:00 austrálskeho času, teda o polnoci stredoeurópskeho. 

Tri hodiny po piatkovom zrušení víza sa prípad dostal znova na súd. Vypočutie na Federálnom a rodinnom súde viedol pred polnocou miestneho času Anthony Kelly, ktorý v pondelok rozhodoval už pri prvom napadnutí zrušeného Djokovičovho víza. Srbskému tenistovi vtedy vyhovel z dôvodu procesného pochybenia imigračných úradníkov.

Austrálsky minister pre imigráciu Galéria fotiek (3) Zdroj: SITA/AP/Mick Tsikas/

Djokovič v pondelok opustil detenčný hotel a mohol v Melbourne Parku trénovať. Dnes popoludní ale minister pre imigráciu Alex Hawke využil svoje právo a zrušil hviezdnemu tenistovi vízum druhýkrát. Vysvetlil to verejným záujmom s ohľadom na zdravie a dodržiavanie poriadku.

Djokovičov obhajca Nick Wood označil dôvod druhého zrušenia víza za jasne iracionálny s tým, že je vedený z presvedčenia, že Djokovič môže podnecovať antivaxerský sentiment. Právnik oponoval, že Djokovič síce nie je očkovaný, ale nevedie kampaň proti očkovaniu všeobecne.

Výsluch, detenčné zariadenie a súd

Obhajca sa snažil, aby tenista nebol vyhostený z krajiny pred rozhodnutím súdu, čomu Kelly vyhovel. Tenista je zatiaľ voľný, ale v sobotu o ôsmej ráno musí na výsluch k imigračným úradníkom a potom môže zostať na poradu so svojimi právnikmi.

Popoludní by potom mal Djokovič nastúpiť do detenčného zariadenia a jeho zástupca požiadal, aby to bolo inam ako prvýkrát, keď strávil štyri noci v Park Hoteli v melbournskej štvrti Carlton. "Máme obavu o bezpečnosť a z mediálneho cirkusu," vysvetľoval Wood.

Djokovič je momentálne v Galéria fotiek (3) Zdroj: SITA/AP/Hamish Blair

V rovnakom hoteli strávila pár nocí aj česká deblistka Renata Voráčová, ktorá tiež dostala výnimku z očkovania na základe prekonaného Covidu a po týždni voľného pohybu bola zadržaná. Vzhľadom na neistotu, či by bol jej prípad včas vyriešený, z Melbourne odletela a už je doma v Česku.

Tridsaťštyriročný Djokovič je odporca vakcinácie a vízum dostal na základe výnimky z povinného očkovania pre účasť na Australian Open po prekonanom koronavíruse. Jeho žiadosť posúdili dve komisie, štátu Victoria a austrálskeho tenisového zväzu, ale vládne nariadenia sa líšia.

Viac o téme: Novak Djokovič Súd Australian Open Koronavírus Očkovanie Alex Hawke Vízum Anthony Kelly Nick Wood Detenčný hotel
  • Autor: © Zoznam
  • Zdroj: ČTK

Súvisiace články

 
Staršie správy
Staršie správy
Staršie správy