Nitrania po výhre s Prešovom opäť v boji o vrchné priečky, Slovan nedopustil prekvapenie

Na snímke radosť hráčov Nitry po strelení góluNa snímke radosť hráčov Nitry po strelení gólu Zdroj: TASR - Henrich Mišovič

NITRA - Hokejisti HK Nitra zvíťazili v nedeľnom domácom zápase 30. kola Tipos extraligy nad HC Grotto Prešov 3:1.

HK Nitra - HC Grotto Prešov 3:1 (1:0, 1:1, 1:0)
Góly: 5. Varga (Tvrdoň, Hrnka), 40. Sýkora (Nemec), 55. Raskob (Buček, Baláž) - 29. Nauš (F. Fekiač). Rozhodovali: Baluška, Goga - Šefčík, Jedlička, vylúčení: 4:7, presilovky a oslabenia: 0:0, 863 divákov

Nitra: O´Connor – Mezei, Š. Nemec, Švarný, Raskob, Pupák, Rais – Buček, Baláž, Holešinský - A. Sýkora, Rockwood, Hrnka - Tvrdoň, Bajtek, R. Varga - Drábek, Šramaty, Volko - Múčka

Prešov: Petrík – Rajnoha, F. Fekiač, Bakala, Glazkov, Růžička, Turan, Ťavoda – Klíma, V. Fekiač, Zagrapan - Žilka, Šimun, Michnáč - Nauš, Čacho, Welychka - Lialka, Vas, J. Sýkora

Aktívnejšie vstúpili do stretnutia domáci hokejisti. Prevažnú časť úvodnej päťminútovky držali puk na vlastných hokejkách a boli za to odmenení. V 5. minúte sa tesne po skončení presilovej hry presadil Varga po Tvrdoňovej prihrávke. Takmer identická situácia sa odohrala pred bránou hostí aj v 8. minúte, keď si hráči vymenili úlohy, no zakončenie Tvrdoňa zlikvidoval Petrík. Prešovský brankár musel byť v strehu aj v závere tretiny, keď dvakrát odkorčuľoval bránu Buček, ale bez gólového efektu.

Na snímke radosť hráčov Galéria fotiek (6) Zdroj: TASR - Henrich Mišovič

Na začiatku prostrednej časti naskočil z trestnej lavice Welychka, ale vyrovnať sa mu v úniku nepodarilo, výborný návrat predviedol Raskob. Prešovčania sa viac osmelili a v 29. minúte dokázal skórovať vo forme hrajúci Nauš - 1:1. Pekný moment druhej tretiny ponúkol dve minúty pred koncom Buček, ktorý sa na malom priestore zbavil Turana, ale namieril iba nad Petríkovu bránku. Lepšie sa darilo 17-ročnému Sýkorovi, ktorý 24 sekúnd pred koncom tretiny za asistencie ďalšieho "košikára" Nemca poslal Nitru do vedenia.

V 48. minúte sa ocitol vo svojom obľúbenom priestore v presilovke Buček, ale jeho strelu z prvej Petrík zastavil, rovnako aj dorážku Nemca. O dve minúty neskôr sa na opačnej strane otočil chrbtom k bránke Lialka a nebezpečne vystrelil bekhendom do ramena O’Connora. V 55. minúte sa dostal k vyhodenému puku Buček, ktorého pokus ešte Petrík zastavil, no dorážku Raskoba už pokryť nedokázal a americký obranca uzavrel na konečných 3:1.

Nové Zámky našli recept na Košičanov

Hokejisti HC Nové Zámky zvíťazili v nedeľňajšom zápase 30. kola Tipos extraligy nad HC Košice 4:2.

HC Nové Zámky - HC Košice 4:2 (1:0, 2:1, 1:1)
Góly: 8. Šiška (Bull, Jackson), 31. Šiška (Jackson), 33. Jackson (Langkow), 58. Ahlholm - 26. Cibák (Deyl, Slovák), 43. Pereskov (Slovák, Paršin). Rozhodovali: D. Konc st., Novák - Ševčík, Durmis, vylúčení: 4:3 na 2 min, presilovky: 0:1, oslabenia: 1:0.

Nové Zámky: Bakala – Knižka, Bull, Hatala, Meszároš, Ligas, Holenda – Števuliak, Langkow, Klempa - Jackson, Šiška, Farley - Varga, Barto, Ahlholm - Mišiak, Ondrušek, Ferenyi - Tóth

Košice: Riečický - Snuggerud, Saucerman, Šedivý, Romančík, Cibák, Deyl, Jacko - McPherson, Chovan, Klhůfek - Paršin, Slovák, Pereskokov - Rogoň, Mrázik, Bartánus - Jokeľ, Linet, Lapšanský

Po opatrnom úvode si ako prví vypracovali veľkú šancu domáci hokejisti a dokázali ju pretaviť na gól. V 8. minúte sa oň postaral Šiška po prihrávke Bulla. Zámky mohli ísť v prvej tretine i do vyššieho vedenia, k dispozícii mali dve presilovky za sebou, vypracovali si šance, no brankár hostí Riečický podržal svojich spoluhráčov.

"Oceliari" začali druhé dejstvo lepšie a v 26. minúte dokázali vyrovnať, keď sa strelou z ľavého kruhu presadil Cibák - 1:1. Hostia si zahrali prvú presilovku v zápase od 30. minúty, no vôbec ju nezvládli. Po strate puku na modrej prišiel protiútok Nových Zámkov a dôrazný Šiška pridal svoj druhý gól. O minútu neskôr mohlo byť 2:2, ale Pereskova v dobrej možnosti vychytal Bakala a vzápätí udrelo na druhej strane. Zámky zavreli súpera v pásme, Jackson si našiel puk medzi kruhmi a presnou strelou poslal domácich do dvojgólového vedenia. Tesne pred gólom zazvonila žrď košickej bránky. Hostia si vzápätí vzali oddychový čas. Po krátkej pauze sa však pokračovalo vo vysokom tempe a útoky sa striedali na oboch stranách, pričom sa vyznamenali obaja brankári.

Košice potrebovali streliť čím skôr kontaktný gól a ideálnu možnosť na to dostali po sekere Farleyho. Druhú presilovku v stretnutí už zahrali oveľa lepšie a Pereskov v 43. minúte delovkou z ľavého kruhu rozvlnil sieť. Domáci sa nepoučili a v krátkom slede darovali súperovi ďalšie dve presilovky, najprv po zbytočnom ataku Farleyho pri mantineli a potom po podrazení od Langkowa. Košice však početné výhody, prvú skrátenú na 45 sekúnd, nevyužili a rýchlo im ubiehal čas na vyrovnanie. Zámky hrali umne, snažili sa držať puk a ničiť akcie súpera vysokým napádaním už v zárodku, čo sa im darilo. Ich víťazstvo definitívne spečatil 2:13 min pred koncom Ahlholm, ktorý vypichol puk McPhersonovi na vlastnej modrej a zakončil do prázdnej bránky - 4:2.

Slovan navýšil náskok na čele

Hokejisti HC Slovan Bratislava triumfovali v nedeľnom zápase 30. kola Tipos extraligy na ľade HC´05 Banská Bystrica 6:2 a poistili si postavenie na čele tabuľky.

HC´05 Banská Bystrica - HC Slovan Bratislava 2:6 (0:4, 0:1, 2:1)
Góly: 47. Bubela (K. Jendroľ, Björkung ), 51. Berger (Michaud, Cardwell) – 4. Haščák (Preisinger), 12. Haščák (Golian), 14. Haščák (Rapuzzi), 19. Yogan (Haščák, Mackenzie), 32. Preisinger (Harris, Maier), 56. Rapuzzi (Haščák, Yogan). Rozhodovali: M. Korba, M. Valach – Kacej, Ľ. Šoltés, vylúčení na 2. min: 4:7, presilovky: 1:2, oslabenia: 0:0, 741 divákov.

Banská Bystrica: Weninger – Cardwell, Bačik, Björkung, Ďatelinka, Crevier-Morin, Kostromitin, Bdžoch – Michaud, Berger, D. Šoltés – Melcher, Bubela, K. Jendroľ – Matej Bača, Gabor, Kabáč – Bodnár, Sojka, Vašaš - Rákoš

Slovan Bratislava: Windsor – Gachulinec, Maier, MacKenzie, Golian, J. Valach, Breton, Beňo – Gašpar, Kytnár, J. Sukeľ – Haščák, Rapuzzi, Yogan – Jääskeläinen, Harris, Fominych – Belluš Preisinger, Matoušek

Duel sa začal nevyužitou presilovkou Banskej Bystrice, po ktorej však začal dominovať na ľade Slovan. Do vedenia išiel hneď z prvej koncovky, keď Preisinger zachytil puk pri mantineli, poslal ho hneď pred bránku a tam sa presadil tečom približne z dvoch metrov Haščák. Bratislavčania boli pri chuti a dokázali v 12. minúte vedenie zvýšiť. Opäť to bol Haščák, tentoraz predviedol šikovnú prácu hokejkou v medzikruží a technickou strelou sa presadil. V 14. minúte hrali hostia krátku presilovku a Haščák dosiahol hetrik účinnou koncovkou po ľade z ľavej strany - 0:3. V ďalšej presilovke pred prestávkou Harris namieril do žrde, ale mrzieť ho to nemuselo, lebo napokon sa po prihrávke Haščáka presadil z kruhu švihom voľný Yogan.

Na snímke gólová radosť Galéria fotiek (6) Zdroj: TASR - Ján Krošlák

V druhej tretine Banskobystričania nevyužili tri presilovky. Mali šance, ale Michaud, Crevier-Morin a z úniku ani Cardwell recept na Windsora nenašli. Napokon kapituloval Weninger, keď z protiútoku v 32. minúte zvýšil Preisinger. Zakončil z kruhu švihom účinne spoza hráča.

Na začiatku tretej tretiny sa dostal do úniku Rákoš, ale ani on pred Windsorom nepochodil. Úspešná bola ďalšia početná výhoda "baranov", keď to vyšlo Bubelovi spoza kruhu, poslal totiž puk nad ľadom presne k žrdi a znížil v 47. minúte na 1:5. Druhý zásah potom pridal zblízka dôrazný Berger, ale posledné slovo mal z rýchleho protiútoku Rapuzzi, ktorý po prihrávke Haščáka uzavrel skóre zápasu.

Liptáci natiahli sériu prehier

Hokejisti HK Dukla Ingema Michalovce zvíťazili v 30. kole Tipos extraligy nad MHk 32 Liptovský Mikuláš 4:1. Bolo to pre nich už šieste víťazstvo za sebou.

HK Dukla Ingema Michalovce - MHk 32 Liptovský Mikuláš 4:1 (1:0, 1:1, 2:0)
Góly: 9. Faith (Suja, Kukuča), 15. Faith (Bokroš), 41. Regenda (Pavlin, Erkinjuntti), 60. Erkinjuntti (Regenda, Mihálik) - 31. Elo (Paločko, Haluška). Rozhodovali: T. Orolin, Štefik - Ordzovenský, Valo, vylúčení: 7:6 na 2 min, navyše: Faith (Mich.) 10 min OT za nepovolený výstroj, presilovky: 2:0, oslabenia: 0:0, 476 divákov.

Michalovce: Williams - Pavlin, Macejko, Doherty, Suja, Bokroš, Mihálik, Luža - Regenda, Cameranesi, Kukuča - Galbavý, Galamboš, Keränen - Žitný, Erkinjuntti, Faith - Przygodzki, Buc, Mašlonka

Liptovský Mikuláš: Ivannikov - Šepelev, Varttinen, Salija, Droppa, Mezovský, Krempaský, Nemec - Hovorka, Kriška, Handlovský - Jurík, Elo, Obdržálek - Paločko, Walega, Haluška - Dunčko

V drese domácich prvýkrát nastúpil útočník Martin Przygodzki, premiéru absolvoval aj útočník hostí Kasper Elo. Liptáci prehrali oba vzájomné zápasy na domácom ľade a v Michalovciach nastúpili s cieľom vrátiť požičané a ukončiť 5-zápasovú víťaznú sériu súpera.

Prvú presilovku v zápase mali hostia, no nevyužili ju. Ako naložiť s početnou výhodou ukázali Michalovčania v 9. minúte, keď Faith tečoval Sujovu strelu - 1:0. Krátko nato sa Liptáci dostali k presilovej hre o dvoch hráčov, ale ani v nej neprekvapili brankára Williamsa.

Domáci útočník Regenda predviedol v 23. minúte efektnú akciu, ktorú však nezakončil gólom. Od 31. minúty bolo 1:1, keď sa v skrumáži okolo Williamsovej bránky ideálne zorientoval Elo a vo svojej premiére vyrovnal na 1:1. Faith však v 35. minúte vrátil Michalovčanom náskok, keď po strele z väčšej vzdialenosti využil zakrytý výhľad brankára Ivannikova - 2:1.

Hostí definitívne zlomil inkasovaný gól z úvodu tretej časti. Obranca Pavlin vystrelil od modrej čiary a dôrazný Regenda dorážkou dosiahol svoj 10. gól v sezóne - 3:1. Hostia mohli znížiť v presilovke v 55. minúte, no Williams podržal svoj tím. Liptáci sa pokúsili o vyrovnanie v hre bez brankára, no Erkinjuntti gólom do prázdnej bránky uzavrel skóre na 4:1.

Zvolen deklasoval Poprad

Hokejisti HKM Zvolen si v Tipos extralige pripísali piate víťazstvo v sérii. V nedeľnom zápase 30. kola zdolali na domácom ľade HK Poprad presvedčivo 7:2 a upevnili si druhé miesto v tabuľke. Poprad je šiesty.

HKM Zvolen - HK Poprad 7:2 (4:0, 2:2, 1:0)
Góly: 3. Leskinen (Meliško, Osterberg), 8. Puliš (Meliško), 11. J. Mikúš (Zuzin, Kotvan), 20. Osterberg (Kotvan, Hain), 23. Hraško (Jedlička, Kubka), 32. Osterberg (Marcinek), 53. Leskinen (Hain, Osterberg) – 35. Rymsha (D. Bondra, Vandas), 37. Livingston (Novajovský, Svitana). Rozhodovali: Výleta, Müllner - Crman, Vyšný, vylúčení: 4:3 na 2 min, presilovky: 2:2, oslabenia: 1:0, 894 divákov.

Zvolen: Trenčan – Kotvan, Hain, Meliško, Diakov, Hraško, Kubka, Sládok – Zuzin, Saracino, Puliš – Leskinen, Krieger, Osterberg – Stupka, J. Mikúš, Jedlička – Csányi, Marcinek, Török

Poprad: Čiliak (21. Rychlík) – Dalhuisen, Rymsha, Demo, Novajovský, Ulrych, M. Mešár – Svitana, Skokan, Livingston – Ully, Arniel, R. Bondra – F. Mešár, Mlynarovič, Vandas – Kundrík, Matej Paločko, Bjalončík – N. Bondra

Zvolenčania "vyleteli" na súpera a už v 3. minúte sa ujali vedenia po tom, ako nahodený puk z hokejky Meliška šikovným tečom usmernil do siete Leskinen. Aj v druhom góle mal prsty Meliško, keď jeho strelu Čiliak neudržal a Puliš doklepol puk do siete - 2:0. V úvodnej časti pridali jasne lepší Zvolenčania ďalšie dva góly, ktorými si vybudovali pohodlný náskok.

Od druhej tretiny už stál v bránke hostí Rychlík namiesto Čiliaka, ani on si však čistý štít dlho neudržal. Domáci vyvinuli veľký tlak a strelu Hraška od modrej čiary tečoval za chrbát svojho brankára M. Mešár. Šiesty gól úradujúceho majstra pridal Osterberg, až potom sa dostali k slovu hostia, ktorí skorigovali na 2:6 z ich pohľadu.

V záverečnej časti sa duel prakticky už iba dohrával. V 53. minúte zaznamenal siedmy gól Zvolena Leskinen, ktorého strelu príklepom sa Rychlíkovi nepodarilo zneškodniť. Hosťom o malú chvíľu neprialo šťastie pri pokuse Ullyho, ktorý zastavila horná žrď. Domáci si po streleckom koncerte vychutnali v záverečnej minúte ovácie publika v stoji.

Spišiaci stále na negatívnej vlne

V nedeľnom stretnutí 42. kola Tipos extraligy zvíťazili hokejisti Dukly Trenčín na ľade HK Spišská Nová Ves 4:1. Vďaka triumfu strácajú na nováčika už len jeden bod, pričom odohrali o tri zápasy menej.

HK Spišská Nová Ves - HK Dukla Trenčín 1:4 (0:2, 0:1, 1:1)
Góly: 57. Štrauch - 7. Tybor (Minárik), 9. Bezúch (Mahbod), 26. Bezuch (Kudla), 45. Berisha (Kudla, Tybor). Rozhodovali: Hronský, Kalina - Beniač, Synek, vylúčení: 3:6 na 2 min, navyše: Atwal (SNV) 5+DKZ za nešportové správanie a bitku - Berisha (Trenčín) 5+DKZ za bitku, presilovky: 0:2, oslabenia: 0:1, 1017 divákov.

Spišská Nová Ves: Surák - Atwal, Petgrave, Romaňák, Ouellet, Beaundry, Ordzovenský, Chatrnúch, Česánek, Malina – Nieminen, Rauter, Giľák – Hamráček, Vartovník, Kuru – Štrauch, Vrábeľ, Ščurko – Džugan, Tomala

Trenčín: Bowns - Kudla, Lemcke, Crinon, E. Švec, Nemčík, Starosta, Krajčovič, Martiška – Tybor, Mahbod, Berisha – Honzek, Valach, Hudec – Bezúch, J. Švec, Minárik – Gaťár, Rehuš, Krajč

Spišiaci sa hotovali ukončiť päťzápasovú šnúru prehier, no škrt cez rozpočet im spravil nevydarený vstup do súboja s Trenčínom. V 7. minúte poslal hostí do vedenia v presilovke Tybor, ktorého teč skončil za Surákom. Následne mali možnosť početnej výhody aj domáci, ale naložili s ňou trestuhodne. Hrubú chybu ich obrany potrestal Bezúch, ktorý v oslabení skóroval do odkrytej časti bránky. Ďalší priebeh úvodnej tretiny bol bohatý na šance na oboch stranách klziska, ale ďalší gól nepadol.

Až v 26. minúte poslal Duklu do trojgólového trháku Bezúch, ktorý strelou od modrej prekvapil Suráka. Spišiaci vzápätí vyvinuli veľký tlak, ktorý ešte umocnili vylúčenia E. Šveca a Crinona, ale skvele chytajúceho Bownsa prekonať nedokázali.

Nádej domácich na zisk aspoň bodu zhasla v 45. minúte. Trenčania predviedli peknú kombinačnú akciu, na konci ktorej bol Berisha - 0:4. Nieminen, Štrauch i Atwal sa snažili zmierniť prehru, ale na Bownsa nevyzreli. Podarilo sa to až v 57. minúte Štrauchovi, ktorý britskému brankárovi Dukly prekazil radosť z prvého shutoutu v tejto sezóne.

Viac o téme: HC Košice HK Nitra HC Nové Zámky HC Grotto Prešov