Zlý deň pre slovenský tenis: Kužmová a Schmiedlová sa na Australian Open dlho neohriali

Viktória KužmováViktória Kužmová Zdroj: TASR - Martin Baumann

MELBOURNE - Slovenská tenistka Viktória Kužmová neuspela v 1. kole dvojhry na grandslamovom turnaji Australian Open. V pozícii kvalifikantky prehrala s Číňankou Si-jü Wang 5:7, 3:6. Jej singlovým maximom v Melbourne zostáva 2. kolo z roku 2019.

Kužmová nestratila v kvalifikácii v troch zápasoch ani set a aj proti čínskej držiteľke voľnej karty začala výborne. V druhom geme prelomila podanie súperky a po potvrdení brejku sa ujala vedenia 3:0. Si-jü Wang sa však rýchlo otriasla, vyrovnala na 3:3 a vďaka brejku v jedenástom geme napokon získala prvý set vo svoj prospech.

V druhom dejstve uhrala Číňanka od stavu 2:3 štyri gemy za sebou a zabezpečila si postup do 2. kola, kde ju v stredu čaká Češka Barbora Krejčíková. Vlaňajšia šampiónka Roland Garros na úvod deklasovala Nemku Andreu Petkovičovú 6:2, 6:0.

Končí aj Schmiedlová

Slovenská tenistka Anna Karolína Schmiedlová rovnako ako jej krajanka Viktória Kužmová neuspela v 1. kole dvojhry na grandslamovom turnaji Australian Open. Napriek sľubnému úvodu prehrala s nasadenou dvadsaťšestkou Lotyškou Jelenou Ostapenkovou 7:6 (7), 4:6, 1:6. Jej maximom v Melbourne zostáva 2. kolo z rokov 2021, 2015 a 2014.

Schmiedlovej vyšiel úvod zápasu s Ostapenkovou a po rýchlom brejku si vybudovala náskok 3:0. Lotyška sa v ďalších minútach zmobilizovala a otočila na 5:3, no Slovenka následne vyrovnala na 5:5 a vynútila si tajbrejk. V ňom viedla Ostapenková 5:1 i 6:3, Schmiedlová však predviedla skvelý obrat. Odvrátila tri setbaly a tajbrejk napokon získala vo svoj prospech.

V druhom dejstve vyrovnala najlepšia slovenská singlistka z 1:4 na 4:4, no koncovka patrila Ostapenkovej. Lotyška bola v rozhodujúcich momentoch agresívnejšia, zahrala viac víťazných úderov. V treťom sete vďaka brejku vo štvrtom geme odskočila Schmiedlovej na 4:1 a prvý vzájomný zápas už dotiahla šampiónka Roland Garros z roku 2017 do úspešného konca.