Stopercentná bilancia v Melbourne! Kučová, Gombos a Molčan potešili slovenských fanúšikov

Kristína Kučová postúpila do druhého kolaKristína Kučová postúpila do druhého kola Zdroj: SITA/AP/Simon Baker

MELBOURNE - Slovenská tenistka Kristína Kučová sa prebojovala do 2. kola dvojhry na grandslamovom turnaji Australian Open v Melbourne. V úvodnom kole zdolala Japonku Misaki Doiovú 6:3, 7:5 a odplatila jej prehru z januárového podujatia WTA v Adelaide. Jej ďalšou súperkou bude Rumunka Sorana Cirsteová, ktorá vyradila dvadsiatu nasadenú Češku Petru Kvitovú 6:2, 6:2.

S Cirsteovou má nová slovenská ženská singlová jednotka negatívnu bilanciu 0:1. Pred piatimi rokmi jej podľahla v troch setoch na turnaji v čínskom Šen-čene. "Cirsteovú poznám už od juniorských čias a pokúsim sa na zápas čo najlepšie pripraviť. Fyzicky sa cítim dobre, som lepšie aklimatizovaná ako v Adelaide," uviedla Kučová, ktorá postupom do 2. kola Australian Open vyrovnala svoje maximum na úvodnom podujatí veľkej štvorky z roku 2017.

V Melbourne Parku má už istú prémiu 154.000 austrálskych dolárov pred zdanením a 70 bodov do svetového rebríčka WTA. "Teší ma, že som vyhrala úvodný zápas a odplatila Doiovej prehru z Adelaide, kde to bolo na tri sety. Nemám rada súperky, ktoré hrajú takýmto nepríjemným štýlom a točia to," povedala pre Slovenský rozhlas.

ženy - dvojhra - 1. kolo:
Kristína KUČOVÁ (SR) - Misaki Doiová (Jap.) 6:3, 7:5

Do druhého kola postúpil aj Gombos

Slovenský tenista Norbert Gombos sa prvýkrát v kariére prebojoval do 2. kola dvojhry na grandslamovom turnaji Australian Open v Melbourne. V úvodnom kole v dueli dvoch kvalifikantov zdolal Kazacha Timofeja Skatova 6:3, 6:2, 1:6, 6:4. Jeho ďalším súperom bude finalista z roku 2018 Chorvát Marin Čilič nasadený ako číslo 27.

Gombos v úvodných dvoch setoch zápasu so Skatovom ťažil z kvalitného podania a v dôležitých momentoch dokázal využiť brejkbaly. V treťom dejstve sa kazašský hráč zmobilizoval a získal ho jasne vo svoj prospech. Vo štvrtom sete viedol 4:2, no Gombos v ďalších minútach uhral štyri gemy za sebou a na štvrtý pokus prešiel v Melbourne cez prvú prekážku.

Slovenský tenista Norbert Gombos Galéria fotiek (13) Zdroj: SITA/AP/Tertius Pickard

V 2. kole ho čaká Čilič, s ktorým v roku 2020 odohral vyrovnaný zápas na US Open, napokon však prehral v štyroch setoch. Chorvát v utorok v Melbourne zvíťazil nad Ekvádorčanom Emiliom Gomezom hladko 6:3, 6:1, 6:2.

Gombos mal z víťazstva nad Skatovom veľkú radosť. "V prvých dvoch setoch som hral bezchybne, všetko mi vychádzalo. Potom sa zdvihol vietor a súper sa chytil. Po treťom sete som si povedal, že musím byť pokojný a nechať súpera tvoriť hru. Skatov začal postupne robiť chyby a podarilo sa mi otočiť z 2:4 na 6:4," uviedol zverenec Tibora Tótha pre Slovenský rozhlas.

muži - dvojhra - 1. kolo:

Norbert GOMBOS (SR) - Timofej Skatov (Kaz.) 6:3, 6:2, 1:6, 6:4

Molčan zdolal lucky losera

Slovenský tenista Alex Molčan sa prebojoval do 2. kola dvojhry na grandslamovom turnaji Australian Open. V premiére v hlavnej súťaži v Melbourne zdolal ruského "lucky losera" Romana Safjulllina 6:3, 7:6 (9), 5:7, 7:6 (6). Najlepší slovenský singlista mal pôvodne nastúpiť proti ôsmemu nasadenému Casperovi Ruudovi, Nór však odstúpil z turnaja pre zranenie členka.

Molčan sa o zmene súpera dozvedel na poslednú chvíľu, no nevyviedla ho z miery. V úvode duelu so Safjullinom si po rýchlom brejku vybudoval náskok 3:0 a prvý set sa stal jeho korisťou. V druhom dejstve viedol Rus 5:2, no Molčanovi sa podarilo vyrovnať na 5:5 a vynútiť si tajbrejk. V ňom nevyužil zverenec Karola Becka za stavu 6:3 tri setbaly, v dramatickej koncovke však napokon slávil úspech.

Slovenský tenista Alex Molčan Galéria fotiek (13) Zdroj: SITA/AP/Hamish Blair

O osude tretieho setu rozhodol Safjullinov brejk za stavu 5:5. Molčan následne požiadal o medical time out a nechal si ošetriť stehno. Vo štvrtom dejstve mal opäť navrch, v ôsmom geme prelomil podanie súpera a za stavu 5:3 išiel podávať na víťazstvo v zápase.

Sajfullin však kontroval rebrejkom, vyrovnal na 5:5 a rozhodnutie padlo až v tajbrejku. V jeho úvode odskočil Molčan Rusovi na 5:1, no ten otočil na 6:5 a mal setbal. Slovenský daviscupový reprezentant však následne získal tri loptičky za sebou. V 2. kole ho čaká Španiel Pablo Andujar. Pôjde o ich prvý vzájomný zápas na profesionálnom okruhu.

"Som neskutočne rád, že sa mi to podarilo zvládnuť. Takýto zápas som vo svojej kariére ešte nemal, navyše to bolo na grandslame. Je to niečo, čo si budem pamätať veľmi dlho, pretože takéto kŕče som v obidvoch nohách ešte nezažil. Popravde ani neviem, ako sa mi ten tajbrejk podarilo zvládnuť. Nepamätám si ani jednu loptu okrem konca, kedy viem, že súper zahral do autu. Som naozaj rád, lebo v piatom sete by som už nedokázal behať. Teraz musím poriadne zregenerovať a pripraviť sa čo najlepšie na ďalší zápas," povedal Molčan pre web Slovenského tenisového zväzu.

Alex MOLČAN (SR) - Roman Safjullin (Rus.) 6:3, 7:6 (9), 5:7, 7:6 (6)

Viac o téme: Petra Kvitová Marin Čilič Australian Open Kristína Kučová Sorana Cirsteová Norbert Gombos Alex Molčan Misaki Doiová Timofej Skatov Roman Safjulllin