VIDEO Nestarnúci Chára prepisuje históriu! Švajčiar zažiaril a napodobnil Bondru a Gáboríka

Timo Meier zdraví divákov po zápaseTimo Meier zdraví divákov po zápase Zdroj: SITA/AP/Darren Yamashita

NEW YORK - Švajčiarsky hokejista Timo Meier zažiaril v nočnom zápase NHL medzi San Jose a Los Angeles. Víťazstvo domácich Sharks 6:2 zariadil piatimi gólmi. Hráči New Yorku Islanders si poradili s Philadelphiou 4:1, Slovák Zdeno Chára nastúpil na svoj 1636. zápas v základnej časti profiligy a v historickom rebríčku obrancov sa osamostatnil na druhom mieste, keď prekonal Scotta Stevensa (1635).

Meier sa stal prvým hráčom v klubovej histórii, ktorý nastrieľal v jednom zápase päť gólov. V celej NHL sa mu to podarilo ako piatemu hokejistovi od roku 2000 a prvému od 5. marca 2020, keď sa rovnakým kúskom blysol Mika Zibanejad pri víťazstve jeho NY Rangers nad Washingtonom (6:5 pp). V decembri 2007 dal päť gólov slovenský kanonier Marián Gáborík v drese Minnesoty v dueli proti New York Rangers.

"Skutočne si nepamätám, kedy som dal naposledy päť gólov v jednom zápase. Možno v nejakom juniorskom zápase vo švajčiarskej lige. Je to skvelý pocit, mám veľkú radosť, ale na druhej strane nechcem lietať v oblakoch. Máme deň voľno a ide sa späť do práce. Je však pravda, že takýto zápas vám dodá sebavedomie," povedal 25-ročný Meier, ktorý v prvej tretine zaznamenal hetrik a po štyridsiatich minútach mal na konte päť gólov.

Timo Meier oslavuje gól Galéria fotiek (7) Zdroj: SITA/AP/Darren Yamashita

Naposledy skóroval v NHL päťkrát v úvodných dvoch tretinách bývalý slovenský útočník Peter Bondra, ktorému sa to v drese Washingtonu Capitals podarilo 5. februára 1994 proti Tampe Bay Lightning. Darilo sa aj Tomášovi Hertlovi, ktorý si pripísal štyri asistencie, obranca Erik Karlsson mal bilancou 0+3 a zaznamenal jubilejnú 500. asistenciu v kariére. Štyri góly v drese Sharks v jednom zápase strelili pred Meierom aj Evander Kane, Hertl, Patrick Marleau a Owen Nolan.

Chára bol najvyťažovanejší hráč tímu

Islanders uštedrili Philadelphii ôsmu prehru za sebou. Chára odohral za "ostrovanov" 21:46 min. a bol najvyťažovanejší hráč tímu. Pripísal si plusový bod a zblokoval jednu strelu. V počte odohraných zápasov medzi obrancami má pred sebou už len Chrisa Cheliosa (1651), od rekordéra ho delí 15 štartov. V tabuľke všetkých hráčov je desiaty. Oporou Islanders bol opäť brankár Iľja Sorokin, ktorý chytil 26 striel a pripísal si tretie víťazstvo za sebou. Ani v jednom z uplynulých troch duelov nedostal viac ako dva góly.

"Cítim sa fajn. Striedame sa po jednom zápase so Semjonom Varlamovom a vyhovuje nám to. Dobrý rytmus," poznamenal ruský brankár. Strelecké účty v sezóne si otvorili Casey Cizikas a Matt Martin, Brock Nelson pridal ku gólu aj asistenciu. O jediný presný zásah Flyers sa postaral Travis Konecny, pre ktorého to bol 100. gól v profiligovej kariére.

Iľja Sorokin a Anders Galéria fotiek (7) Zdroj: SITA/AP/Jim McIsaac

Na lavičku Islanders sa po troch zápasoch vrátil tréner Barry Trotz, ktorý bol predtým na covidovej listine. Cháru delia už len tri zápasy od vyrovnania Davea Andreychuka v počte odohratých zápasov (1639), z aktívnych hráčov sú pred ním už len Joe Thornton (1701) a Patrick Marleau, ktorý je s 1779 na čele historického poradia. V top 10 sú pred "Big Z" ešte Gordie Howe, Mark Messier, Jaromír Jágr, Ron Francis a Mark Recchi.

Larkin hrdinom Detroitu

Detroit zvíťazil na ľade Buffala 3:2 po predĺžení. O triumfe Red Wings rozhodol v 63. minúte Dylan Larkin, ktorý predtým aj vyrovnal na 2:2. Detroit prehrával po dvoch tretinách 0:2, ale necelých 10 minút pred koncom znížil v oslabení Vladislav Namestnikov a odštartoval obrat hostí. "Bola to najlepšia tretia tretina, akú sme odohrali za dlhú dobu," spokojne konštatoval Larkin, ktorý je so siedmimi gólmi v predĺžení na piatom mieste v klubovej histórii. Pred ním sú len legendy Sergej Fiodorov (12), Brendan Shanahan, Steve Yzerman (obaja 9) a Pavel Dacjuk (8).

Dylan Larkin rozhodol o Galéria fotiek (7) Zdroj: SITA/AP/Jeffrey T. Barnes

Colorado v súboji dvoch rivalov Centrálnej divízie zdolalo Minnesotu 4:3 po nájazdoch. V nich sa presadil len Mikko Rantanen, ktorý v riadnom hracom čase strelil gól a zaznamenal asistenciu. Rovnakou bilanciou sa blysol aj Nathan MacKinnon a vo svojom 599. zápase v NHL sa dostal na métu 600 bodov (219+381). Hráči Avalanche bodovali na domácom ľade v 14. zápase za sebou.

Duel po kolízii s Jordanom Greenwayom nedochytal domáci brankár Darcy Kuemper, ktorý inkasoval raz a v polovici zápasu ho medzi žŕdkami vystriedal Pavel Francouz. Českého brankára síce dvakrát prekonal najlepší nováčik minulej sezóny Kiriil Kaprizov, ale Francouz chytal dobre, predviedol 25 úspešných zásahov a zažiaril v nájazdoch. Prvý gól Wild strelil Kevin Fiala a ako štvrtý Švajčiar zaznamenal 100 presných zásahov v kariére.

Blues si uctili Chrisa Prongera

Brayden Schenn a Ivan Barbašov prispeli výraznou mierou k víťazstvu St. Louis nad Nashvillom 5:3. Obaja so pripísali po štyri kanadské body za dva góly a dve asistencie. Prvá formácia Blues s centrom Ryanom O’Reillym (1+2) nazbierala dokopy 11 bodov, všetci traja členovia tohto útoku mali štyri plusové body. Predators viedli v prvej tretine 2:0, ale v ďalšom priebehu prekonali výborne chytajúceho Villeho Hussa (32 zákrokov) už len raz. St. Louis majú z uplynulých 15 domácich stretnutí bilanciu 13-1-1.

Hokejisti St. Louis Blues Galéria fotiek (7) Zdroj: SITA/AP/Scott Kane

Blues pred zápasom vyradili zo sady dresov číslo 44, ktoré nosil obranca Chris Pronger. Ten polovicu z 18 sezón odohral za St. Louis a bol aj kapitán tímu. Do St. Louis prišiel člen Siene slávy v roku 1995 z Hartfordu Whalers výmenou za Brendana Shanahana. Pred Prongerom sa v St. Louis dočkali rovnakej pocty Al MacInnis (č. 2), Bob Gassoff (3), Bob Plager (5), Barclay Plager (8), Brian Sutter (11), Brett Hull (16) a Bernie Federko (24).

Pittsburgh prehrával po prvej tretine na ľade Vegas 0:3, ale v ďalšom priebehu už Tristan Jarry neinkasoval a Penguins otočili skóre na 5:3. Dva góly hostí strelil Jason Zucker, ktorý po zranení nastúpil prvýkrát od 19. decembra. Skóroval aj Jake Guentzel, ktorý sa tak na métu 20 gólov dostal v každej z piatich úvodných sezón v NHL.

Canadiens natiahli sériu prehier

V súboji najslabších tímov Západnej a Východnej konferencie vyhrali hráči Arizony nad finalistom minulej sezóny Montrealom 5:2, keď si gól a dve asistencie pripísal Nick Schmaltz. Canadiens natiahli sériu prehier na šesť zápasov, za kratší koniec ťahali v 13 z uplynulých 14 duelov. Montreal nazbieral v 37 zápasoch len 19 bodov a je na dne celej NHL. "Nevzdávame sa. Sme na poslednom mieste, ale je na čom stavať. Máme mladých hráčov a budeme bojovať," povedal útočník Montrealu Jonathan Drouin.

Nováčik zo Seattlu zdolal Chicago 3:2 po nájazdoch a ukončil deväťzápasovú sériu prehier. Ryan Donato vyrovnal v tretej tretine na 2:2 a skóroval aj v nájazdoch. Kraken dosiahol prvé víťazstvo v tomto kalendárnom roku, naposledy sa tešil 14. decembra. Triumf tímu zo západného pobrežia USA vychytal Philipp Grubauer, ktorý mal 25 úspešných zásahov. Okrem Donata skóroval v nájazdoch aj Joonas Donskoi.

NHL - výsledky:

Buffalo Sabres - Detroit Red Wings 2:3 pp (1:0, 0:0, 1:2 - 0:1)
Góly: 10. Jokiharju (Dahlin, Skinner), 50. Skinner (Thompson, Tuch) - 51. Namestnikov (Seider, Bertuzzi), 54. Larkin (Fabbri), 63. Larkin (Leddy). Brankári: Dell - Nedeljkovic, strely na bránku: 28:35, 8839 divákov.

Colorado Avalanche - Minnesota Wild 4:3 pp a sn (2:0, 0:1, 1:2 - 0:0, 1:0)
Góly: 16. Rantanen (MacKinnon, Makar), 18. Newhook (Girard, Burakovsky), 57. MacKinnon (Landeskog, Rantanen), rozh. nájazd Rantanen - 21. Fiala (Boldy), 47. Kaprizov (Zuccarello, Dumba), 58. Kaprizov (Zuccarello). Brankári: Kuemper (30. Francouz) - Kähkönen, strely na bránku: 38:40, 17.565 divákov.

Arizona Coyotes - Montreal Canadiens 5:2 (2:1, 2:1, 1:0)
Góly: 6. Boyd (Schmaltz, Keller), 9. Larsson (Kessel, Mayo), 25. Moser, 39. Schmaltz (Roussel, Larsson), 59. Keller (Schmaltz, Moser) - 16. Pitlick (Drouin), 32. Poehling (Drouin, Petry). Brankári: Vejmelka - Primeau (41. Montembeault), strely na bránku: 23:26, 9495 divákov.

San Jose Sharks - Los Angeles Kings 6:2 (4:1, 2:0, 0:1)
Góly: 4. Meier (Burns, Karlsson), 16. Balcers (Hertl), 19. Meier, 20. Meier (Hertl), 22. Meier (Karlsson, Hertl), 40. Meier (Hertl, Karlsson) - 20. Kopitar, 51. Anderson (Doughty, Arvidsson). Brankári: Reimer - Quick, strely na bránku: 17:41, 10.705 divákov.

Seattle Kraken - Chicago Blackhawks 3:2 pp a sn (0:0, 1:2, 1:0 - 0:0, 1:0)
Góly: 36. Dunn (Sheahan, Larsson), 43. Donato, rozh. nájazd Donato - 33. Kubalík (Gustafsson), 38. Hagel (Kubalík, Kane). Brankári: Grubauer - Fleury, strely na bránku: 37:27, 17.151 divákov.

New York Islanders - Philadelphia Flyers 4:1 (0:0, 2:1, 2:0)
Góly: 32. Nelson (Bailey, Greene), 35. Cizikas (Salo, Clutterbuck), 45. Beauvillier (Nelson, Wahlstrom), 59. Martin (Clutterbuck, Pelech) - 38. Konecny (Sanheim, Laughton). Brankári: Sorokin - Jones, strely na bránku: 31:27, 17.255 divákov.

St. Louis Blues - Nashville Predators 5:3 (2:2, 2:0, 1:1)
Góly: 17. Barbašov (Schenn, O'Reilly), 18. O'Reilly (Tarasenko, Krug), 21. Schenn (Barbašov, Parayko), 26. Barbašov (Faulk, Schenn), 58. Schenn (Barbašov, O'Reilly) - 5. Johansen (Duchene), 16. Forsberg (Josi), 52. Trenin (Jeannot, Myers). Brankári: Husso - Saros, strely na bránku: 29:35, 18.096 divákov.

Vegas Golden Knights - Pittsburgh Penguins 3:5 (3:0, 0:2, 0:3)
Góly: 4. Stephenson (Dadonov, Theodore), 13. Dadonov (Stone, Pietrangelo), 20. Roy (Pietrangelo, Marchessault) - 27. Zucker (Carter, Kapanen), 28. Blueger (Boyle, Matheson), 41. Zucker (Kapanen, Malkin), 43. Guentzel, 59. Crosby (Carter, Letang). Brankári: Lehner - Jarry, strely na bránku: 26:37, 18.213 divákov.

Viac o téme: Zdeno Chára New York Islanders San Jose Sharks Timo Meier