VIDEO Krivda v Bratislave? Česi majú ťažké srdce na rozhodcov, k postupu im chýbal jediný gól

Na snímke lavička Česka a jej tréner Rastislav TrtíkNa snímke lavička Česka a jej tréner Rastislav Trtík Zdroj: TASR/Pavel Neubauer

BRATISLAVA - Trenér českých hádzanárov Rastislav Trtík mal po smolnom vypadnutí na európskom šampionáte už po základnej skupine veľmi zmiešané pocity. Bol hrdý na to, že jeho zverenci dokázali v Bratislave remizovať s úradujúcimi vicemajstrami sveta zo Švédska 27:27, zároveň ale naznačil, že cítia veľkú pachuť z výkonov rozhodcov. Na konci januára mu pri reprezentácii vyprší zmluva, o svojej ďalšej budúcnosti sa vzhľadom na obrovské sklamanie zatiaľ baviť nechcel.

"Hrozne ma to bolí, som sklamaný a zlomený. Na chlapcov som veľmi hrdý, ukázali, že sú schopní hrať so svetovou špičkou. Ťažko sa to hodnotí. Keď surfujete po ihriskách 30 alebo 40 rokov, viete, že by to mohlo byť inak. Ale nie je. Hrajú tam rolu iné veci, asi ťažko si niekto dokáže predstaviť, že by zrazu majster Európy a vicemajster sveta nepostúpil zo skupiny. To je taká univerzálna odpoveď, takto asi naznačím, o čo ide," povedal novinárom Trtík.

Dvojica chorvátskych rozhodcov Matija Gubica a Boris Miloševič bola k českému tímu v kľúčových chvíľach prísnejšia. Reprezentanti sa mohli cítiť poškodení aj po štvrtkovom úvodnom zápase, v ktorom po boji prehrali s obhajcom titulu Španielskom 26:28. V sobotu Česi porazili Bosnu a Hercegovinu 27:19, pri bodovej rovnosti so Švédskom rozhodlo o postupe Severanov lepšie skóre.

"Oni z nás mali strach. V závere nielen že mali šťastie, ale mali aj priazeň iných faktorov. Bol tam jeden moment, ktorý bol dôležitý. Ak si spomeniete, ako divne sa stretnutie začalo a ako divne sa skončilo. Ale táto dvojica je jedna z najlepších na svete, nechcem sa baviť o rozhodcoch. Proste to tak bolo, neurobíme s tým nič," poznamenal Trtík.

"Ja vždy dávam na hlas ľudu. Nezaujímajú ma veľmi názory odborníkov. Aj keď sme proti Španielsku a Švédsku neuspeli, vidím, že ľudia nás vytlieskali. A keď vidíte, že vypískali rozhodcov, tak to asi o niečom vypovedá," doplnil Trtík.

Ako keby vás niekto porezal

Pripustil, že sa zo smolného vyradenia bude asi nejaký čas dostávať. "Každý úraz sa lieči rôzne. Niekedy sa to lieči tri týždne, niekedy pol roka a niekedy sa z toho nedostanete vôbec," vyhlásil Trtík. Aj preto aktuálne nechcel riešiť svoju ďalšiu budúcnosť v tíme. "Je to, ako keby vás niekto porezal. Máte ranu a potrebujete čas, nech sa zahojí. Potrebujem aj nejaký čas," uviedol.

K národnému celku sa vrátil vlani po odvolaní trénerov Jána Filipa a Daniela Kubeša po neúčasti na svetovom šampionáte kvôli koronavírusu. Mužstvo doviedol na Euro a na veľkej akcii sa predstavil po 17 rokoch. "Veľmi ma to bavilo. Ale presne toho, čo nastalo teraz, som sa bál. Keď sa zveziete vo ferrari, môžete si tiež ublížiť," povedal Trtík.

Na snímke tréner hádzanárov Galéria fotiek (2) Zdroj: TASR/Pavel Neubauer

Veľký potenciál do budúcnosti

Omladené mužstvo má ale podľa neho každopádne veľký potenciál do budúcnosti. "My sme mohli zažiariť aj tento rok. Je tam veľa faktorov. Niektorí hráči sa možno musia posunúť do ešte lepších klubov. Je tam málo hráčov, ktorí hrajú v tých naozaj špičkových. Väčšina hrá druhú bundesligu alebo českú súťaž. Na rozdiel od Švédov a Španielov, ktorí hrajú v prestížnych kluboch a Lige majstrov. To je hlavný rozdiel a o to väčšia úcta k družstvu, že sa dokázalo popasovať s tak veľkými hráčmi a mančaftami," uviedol Trtík.

"Chalani ukázali, že fakt vedia hrať hádzanú. Sú tu mladí hráči, ktorí sa popasovali s najlepšími na svete a uspeli. To, čo hrali Piroch, Klíma a ďalší mladí, bolo fantastické. To isté, čo predviedol Tomáš Mrkva v bránke, v obrane Solák, Franc. Mohol by som vymenovať celý mančaft. Hrali veľmi dobre, chýbalo málo. Nemôžem povedať čo, ale to snáď všetci videli. V tíme je obrovská sila. V stretnutí so Španielmi nás niekoľkokrát úplne potopili a chlapci sa zdvihli ako Fénix z popola. Sme blízko a nemusíme mať strach z nikoho v tejto chvíli. To je dobrá správa," dodal.

Viac o téme: Česko Švédsko ME 2022 Rastislav Trtík
  • Autor: © Zoznam
  • VIDEO: YouTube/The Home of Handball
  • Zdroj: ČTK
 
Staršie správy
Staršie správy
Staršie správy