Dotkne sa to aj Sagana a jeho rivalov: Tour de France či Paríž-Nice bez nezaočkovaných cyklistov!

Peter SaganPeter Sagan Zdroj: Facebook/Peter Sagan

BRATISLAVA - Dotkne sa to aj slovenského cyklistu Petra Sagana. Francúzska vláda chce zabrániť štartovaniu nezaočkovaných športovcov na svojom území a už schválila zákon, na základe ktorého bude pre profesionálnych športovcov súťažiacich na podujatiach vo Francúzsku očkovanie proti koronavírusu povinnou záležitosťou a nevyhnutnou podmienkou pre štart.

Ministerka športu vo Francúzsku Roxana Maracineanuová zároveň jednoznačne dodala, že v tomto prípade nebudú existovať žiadne výnimky. Pri štartoch na veľkých francúzskych podujatiach ako Paríž-Nice či slávne preteky Tour de France tak budú jednotlivé tímy prinútené vyberať len zo svojich zaočkovaných jazdcov. Pravidlo sa okrem samotných pretekov bude vzťahovať aj na hotely, kde jednotlivé tímy budú ubytované. 

Francúzi podobne ako ďalšie krajiny zavádzajú preukazy na voľný pohyb pri vstupe do barov, hotelov a reštaurácií, využívanie hromadnej dopravy a tiež návštevy hromadných podujatí. Zdravotný preukaz bude plniť úlohu očkovacieho preukazu a zníži tak potrebu využívania jednorázového testovania. Preukaz bude povinný na všetkých hromadných športových podujatiach vrátane cyklistických pretekov. 

Žiadne výnimky

"Ak chcete vykonávať svoju profesiu alebo prísť za zábavou ako súčasť športového tímu, budete musieť mať platnú vakcínu," uviedla francúzskym médiám ministerka športu, pričom vysvetlila nové zákony a zdôraznila, že nebudú existovať žiadne výnimky. "Platí to pre ľudí žijúcich vo Francúzsku, ale aj pre cudzincov, ktorí do našej krajiny prídu na dovolenku alebo na významnú športovú udalosť. Športovci majú zohrať svoju úlohu v tom, aby čo najskôr pomohli presvedčiť nezaočkovaných ľudí, aby sa zapojili do očkovacieho programu," dodala. 

Na získanie platného očkovacieho preukazu bude potrebný kompletný očkovací postup (dve alebo jedna dávka, v závislosti od očkovacej látky). Od 15. februára bude potrebná tretia posilňovacia dávka štyri mesiace po predchádzajúcich dávkach, aby bol preukaz platný. Toto pravidlo by mohlo ovplyvniť jazdcov a tímy, ktoré sa zameriavajú na klasiku a dokonca aj na Tour de France v júli. Medzi nimi by mohol byť aj Peter Sagan, ktorý je od novej sezóny už jazdcom francúzskeho TotalEnergies. Keďže Tour Down Under v Austrálii a Vuelta a San Juan v Argentíne boli zrušené v dôsledku pandémie COVID-19, mnohí poprední jazdci a tímy plánujú začať rok práve vo Francúzsku.

Saganovci už dvakrát boli pozitívni

Peter a Juraj Saganovci v januári mali začiatkom januára po roku opäť pozitívne testy na koronavírus. Koronavírus pritom mali aj na štarte minulej sezóny. Spoločne s bratom Jurajom a ďalším Slovákom Erikom Baškom mali totiž v závere sústredenia na Kanárskych ostrovoch na prelome januára a februára pozitívny test na covid. Tourminátor by podľa vlastných slov mal byť zaočkovaný. 

Francúzska ministerka športu chce dosiahnuť až 98-percentnú zaočkovanosť športovcov. Čo sa týka cyklistov, väčšina je zaočkovaná, jeden z tímov dokonca na takmer 100 percent, rovnako ako v celej spoločnosti aj tu nájdeme jazdcov, ktorí sú principiálne proti vakcinácii. Dôverný prieskum, ktorý uskutočnila UCI v decembri minulého roka ukázal, že 75 percent tímov malo viac ako 80 percent zaočkovaných jazdcov a personálu. Medzi tímami však existovala vysoká variabilita, ktorá sa pohybovala od 40 do 100 percent.

Viac o téme: Peter Sagan TotalEnergies
  • Autor: © Zoznam/
  • Zdroj: Športky, cyclingnews
Staršie správy

Videá