Olympijská nádej zhasla: Česká hviezda si zlomila oba členky a do Pekingu nepocestuje

Česká snoubordistka Eva SamkováČeská snoubordistka Eva Samková Zdroj: Profimedia

PRAHA - Česká snoubordistka Eva Samková nebude kvôli zlomeným členkom štartovať na zimných olympijských hrách v Pekingu. Česká výprava tým prišla o jednu z veľkých medailových nádejí. Dvojnásobná olympijská medailistka svoju neúčasť oznámila vo vyhlásení pre médiá. Verí ale, že sa na súťažné svahy po uzdravení vráti.

"Rozhodnutie necestovať do Pekingu bolo ťažké, ale správne. Teraz sa sústredím na to, aby som sa uzdravila a fungovala ďalej. Vrátim sa a budem silnejšia," uviedla Samková v tlačovej správe. "Hovorila som, že olympiáda nie je najdôležitejšia vec na svete, a teraz môžem dokázať, že to tak cítim."

Olympijská víťazka zo Soči 2014 a bronzová medailistka z Pjongčangu 2018 sa zranila 11. decembra pri dojazde pretekov zmiešaných tímov v rakúskom Montafone, v ktorom získala s Jánom Kubičíkom striebro. Za cieľom sa českej hviezde "zasekla" doska do snehu a členky nevydržali. Na klinike v Montafone-Schrunse v ten istý deň večer podstúpila operáciu, po ktorej má v nohách skrutky.

Dvadsaťosemročná Samková sa snažila intenzívne rehabilitovať, dokonca si skúšala obúvať snowboardingové topánky. Nakoniec ale po dohode s lekármi nebude riskovať. "Akékoľvek iné rozhodnutie by znamenalo riziko nielen pre športovú kariéru, ale aj pre civilný život," uviedol profesor Pavel Kolář z Centra pohybovej medicíny.

Eva Samková Galéria fotiek (2) Zdroj: SITA

"Eva aj všetci okolo nej sa maximálne snažili, aby mohla pretekať. Jej zranenia sú však rozsiahle a štart na olympijských hrách by pre ňu v súčasnej dobe bol príliš veľkým rizikom," povedal člen lekárskeho konzilia doktor Jiří Dostal z Centra športovej medicíny.

Samková od začiatku zimy potvrdzovala svoje kvality. Vyhrala preteky Svetového pohára na budúcom olympijskom svahu v Číne a v Montafone skončila piata. "Na začiatku sezóny sa mi jazdilo dobre," konštatovala úradujúca víťazka Svetového pohára.

Medailové nádeje

Bez Samkovej budú v Pekingu patriť k českým medailovým nádejam ďalšie tri ženy. Hlavnou adeptkou na stupne víťazov je Ester Ledecká, ktorá je najväčšou favoritkou v paralelnom obrovskom slalome na snowboarde a šancu má aj na lyžiach v zjazde a super-G. Stáliaca je rýchlokorčuliarka Martina Sáblíková a šance sa dávajú biatlonistke Markéte Davidovej.

V snowboardcrosse budú na olympiáde reprezentovať Kubičík a Vendula Hopjáková, ktorí sa popri súťažiach jednotlivcov spoločne predstavia aj v premiérových tímových pretekoch zmiešaných dvojíc. "Na parťákov z tímu som už teraz pyšná. Držím im palce, rovnako ako všetkým ostatným športovcom českej výpravy. Prajem všetkým zdravie, radosť a úspešné ťaženie," odkázala Samková.

Olympijská výprava má po odstúpení Samkovej 111 členov, čo stále znamená doposiaľ najpočetnejší český tím na zimných hrách pod piatimi kruhmi.

Viac o téme: Peking Eva Samková Ester Ledecká ZOH 2022
  • Autor: © Zoznam
  • Zdroj: ČTK
 
Staršie správy
Staršie správy
Staršie správy