Švajčiar Feuz vyhral tretíkrát zjazd v Kitzbüheli, suverénny líder Odermatt finišoval druhý

Beat FeuzBeat Feuz Zdroj: SITA/AP/Giovanni Auletta

KITZBÜHEL - Švajčiarsky lyžiar Beat Feuz triumfoval v nedeľnom zjazde Svetového pohára v rakúskom Kitzbüheli. Na legendárnej zjazdovke Streif prekonal o 21 stotín sekundy krajana a suverénneho lídra celkového hodnotenia SP Marca Odermatta, tretie miesto obsadil domáci Daniel Hemetsberger s odstupom 0,90 s.

Slovensko nemalo v prestížnej súťaži zastúpenie. Tridsaťštyriročný Švajčiar dosiahol na slávnom podujatí tretí triumf v kariére, keď minulý rok dokázal v rakúskom stredisku vyhrať oba zjazdy. Rekordérom Streifu je s piatimi víťazstvami jeho krajan Didier Cuche. Feuz celkovo vyhral v SP v kariére už 13 zjazdov, pridal k nim aj tri triumfy v super-G. Víťaz využil to, že Odermatt urobil chybu v spodnej časti. On sám išiel na jeho úrovni, no v kľúčových pasážach bol o čosi presnejší.

"Bola to náročná jazda, ak to môžem takto hneď povedať. Ale bola dobrá. Išiel som až dolu bez väčších chýb. Jasné, my Švajčiari sme tu chceli vyhrať, keď Vinc vyhral Wengen, s Marcom sme mali plán, fungovali nám lyže a vyšlo to," citoval víťaza portál laola1.at. "Zaostal som o dve desatiny. Ale som šťastný za druhé miesto. Sme s Beatom na pódiu na dvoch najvyšších priečkach. Pre neho je to tu už tretie víťazstvo, naozaj pekný moment. Bol som už pripravený na prvý triumf v zjazde, ešte tomu však čosi chýba," povedal Odermatt.

V nedeľu súťažiacim situáciu znepríjemňovala nižšia viditeľnosť, v hornej pasáži bola hmla. S náročnými podmienkami sa dobre vyrovnal na radosť domácich divákov Hemetsberger, ktorý však už stratil na víťaza takmer sekundu. Víťaz piatkového zjazdu Aleksander Aamodt Kilde z Nórska skončil šiesty (+1,23).

V piatok pre silný vietor vo vrchnej časti organizátori skrátili trať. V nedeľu sa štartovalo na celej zjazdovke, no postupne sa stmievalo. Feuz, ktorý v piatok skončil na 8. mieste, v tejto sezóne slávil prvý zjazdársky úspech. Na konte mal tri tretie miesta, druhý bol vo Wengene. Životný úspech si tretím miestom vybojoval Hemetsberger, vo veku 30 rokov bol doteraz v súťažiach SP len trikrát v prvej desiatke. Najvyššie na štvrtej pozícii skončil v tohtoročnom zjazde vo Wengene, resp. v novembrovom zjazde v Bormiu. "Je to sen. Dokázal som získať pódium doma a na najťažšom zjazde. Nevidel som dobre na zem, to ste mohli postrehnúť aj na Seidlalme, kde ma to vykoplo z trate," zhodnotil Rakúšan.

výsledky zjazdu mužov SP v Kitzbüheli:
1. Beat Feuz 1:56,68 min., 2. Marco Odermatt (obaja Švaj.) +0,21 s, 3. Daniel Hemetsberger +0,90, 4. Matthias Mayer (obaja Rak.) +0,94, 5. Johan Clarey (Fr.) +1,17, 6. Aleksander Aamodt Kilde (Nór.) +1,23, 7. Dominik Paris (Tal.) +1,27, 8. Niels Hintermann (Švaj.) +1,42, 9. Christof Innerhofer (Tal.) +1,43, 10. Daniel Danklmaier (Rak.) +1,49

poradie v SP (po 24 z 35 súťaží): 1. Odermatt 1200 bodov, 2. Kilde 825, 3. Matthias Mayer 692, 4. Feuz 579, 5. Vincent Kriechmayr (Rak.) 564, 6. Paris 446, ..., 114. Adam ŽAMPA 14, 127. Andreas ŽAMPA (obaja SR) 8