Rusi myslia na obhajobu zlata: V nominácii až osem hráčov z Pjongčangu, ale aj 17 nováčikov!

Ruskí hokejistiRuskí hokejisti Zdroj: SITA/AP - John Locher

MOSKVA - Do záverečnej nominácie trénera ruskej hokejovej reprezentácie Alexeja Žamnova na ZOH 2022 v Pekingu sa dostalo 8 hráčov, ktorí pred štyrmi rokmi v Pjongčangu získali olympijské zlato. V 25-člennom kádri figuruje aj 17 olympijských nováčikov, pričom všetci hráči sú z Kontinentálnej hokejovej ligy.

Rusi 18. januára zverejnili širšiu nomináciu, v ktorej figurovalo 37 hráčov (5 brankárov, 12 obrancov, 20 útočníkov). Hráči, ktorí sa nedostali do finálneho menoslovu, budú v pozícii náhradníkov. "Všetci chápeme, že v súvislosti s aktuálnou situáciou sa môže stať čokoľvek. Do záverečnej nominácie sa nedostali viacerí hráči, ktorí by si to zaslúžili, ale káder sa nedá nafúknuť. Máme v tíme hráčov, ktorí sú vhodné typy pre prvú a druhú formáciu a aj takých, ktorých prednosti vyniknú v tretej alebo štvrtej. Potrebovali sme udržať rovnováhu. Turnaj je krátkodobý, počítali sme so všetkým," citoval Žamnova portál championat.ru.

V čase oznámenia nominácie ostávalo do prvého zápasu ruského tímu na ZOH 17 dní. Aj generálny manažér Iľja Kovaľčuk pripustil, že ešte môžu nastať zmeny: "Do 8. februára máme možnosť vymeniť hráča. Konečnú zostavu oznámime 7. alebo 8. februára."

Ruskí hokejisti nastúpia rovnako ako v Pjongčangu pod hlavičkou Ruského olympijského výboru (ROC). Pre obrancu Vjačeslava Vojnova bude turnaj v Pekingu už tretí pod olympijskými kruhmi. Zostavovanie kádra mali okrem Žamnova na starosti aj ďalší významní hráči nedávnej ruskej histórie. V pozícii generálneho manažéra je Iľja Kovaľčuk, ako asistenti trénera figurujú Sergej Fiodorov, Sergej Gončar a Alexej Kudašov. Konzultant tímu je Oleg Znarok, ktorý v pozícii hlavného trénera doviedol "zbornú" k zlatu na ZOH 2018. Jeho zverenci zdolali vo finále Nemecko 4:3 po predĺžení s víťazným gólom Kirilla Kaprizova v 70. minúte.

Rusi sa v Pekingu predstavia v základnej B-skupine, v ktorej postupne narazia na Švajčiarsko, Dánsko a Česko.

Nominácia ROC na ZOH 2022 v Pekingu:

Brankári: Alexander Samonov (obaja SKA Petrohrad), Timur Biľalov (Ak Bars Kazaň), Ivan Fedotov (CSKA Moskva)

Obrancovia: Alexander Nikišin (obaja Spartak Moskva), Vjačeslav Vojnov (Dinamo Moskva), Alexander Jelesin (Lokomotiv Jaroslavľ), Arťom Minulin, Jegor Jakovlev (obaja Metallurg Magnitogorsk), Nikita Nesterov (CSKA Moskva), Sergej Telegin (Traktor Čeľabinsk), Damir Šaripzjanov (obaja Avangard Omsk)

Útočníci: Sergej Andronov, Michail Grigorenko, Pavel Karnauchov, Anton Slepyšev, Sergej Plotnikov (všetci CSKA Moskva), Nikita Gusev, Kirill Marčenko (všetci SKA Petrohrad), Vadim Šipačov (obaja Dinamo Moskva), Dmitrij Voronkov (obaja Ak Bars Kazaň), Arsenij Gricjuk, Kirill Semjonov (obaja Avangard Omsk), Artur Kajumov (Lokomotiv Jaroslavľ), Andrej Čibisov (Metallurg Magnitogorsk), Arťom Anisimov (Lokomotiv Jaroslavľ)

 

 

 

Viac o téme: Rusko Alexej Žamnov
  • Autor: © Zoznam
  • Zdroj: TASR
 
Staršie správy
Staršie správy
Staršie správy